Recomandari trandafiri?

DanV

New Member
Salutare.
Am incercat sa citesc cat mai multe de aici dar informatiile sunt coplesitoare. Ce vreau mai exact?
Am un teren unde mergem in weekend-uri, unde au fost pusi cativa trandafiri teahybrid cumparati din comert, dar desi florile sunt frumoase, sunt sensibili la ploi si soare si infloresc relativ putin.

Daca se poate recomadati-mi cateva soiuri care sa infloreasca mai tot anul si cu cat mai multe flori, preferabil pitici sau tufe care sa nu depaseasca 1.5 m inaltime si care sa reziste expuse la soare.

Si un furnizor serios deoarece ce am cumparat eu de la Yurta, una era culoarea de pe ambalaj si alta a florii :-), din 5 trandafiri doar doi erau ce scria pe cutie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Salutare.
dar desi florile sunt frumoase, sunt sensibili la ploi si soare si infloresc relativ putin.

sa infloreasca mai tot anul si cu cat mai multe flori, care sa reziste expuse la soare.
Pretindeti cam prea multe de la o planta! La ce cerinte aveti ar fi bine sa va orientati spre ceva trandafiri artificiali :roll: Ce inseamna ca infloresc "relativ putin" ? Sper ca nu va asteptati ca un trandafir sa aiba permanent flori, ei infloresc in valuri, in functie de soi, clima si ingrijire pot avea 1, 2, 3 sau chiar 4 valuri de inflorire pe sezon. Teahybrizii in general remonteaza bine dar eu si ei niste nevoi pentru a putea face asta.
Intr-o gradina gandita pentru a avea niste flori care sa asigure o pata de culoare aproape permanent se planteaza si altceva in afara de trandafiri, pentru vara merg daliile si alte perene plus unele anuale.
Toata lumea pretinde de la trandafiri sa aiba flori non-stop...nimeni nu cere asta de la nici o alta planta, dar cand e vorba de trandafiri pretentiile se ridica pana la cer...
 

DanV

New Member
Știam sigur ca o sa fiu certat pentru postare.... ideea mi-a venit când am văzut trandafirii plantați de primărie pe un bulevard de 1 km și care sunt plini de flori și aici mi-am dat seama ca teahybrid sunt spectaculoși dar probabil nu oferă atâtea flori ca și floribunda sau alți trandafiri...... Ideea este ca am un teren foarte mare și nu pot acorda atenție mai mult de o data pe săptămână trandafirilor. Mai am vreo 100 de pomi fructiferi plus alți arbuști, care necesita și ei atenție....Ceea ce vroiam eu era o recomandare către niște soiuri de trandafiri care sa fie cat de cat rezistente dar și spectaculoase.....de îngrășământ natural și protecție fitosanitare nu ar duce lipsa pentru ca o sa fie făcute simultan cu pomii fructiferi....
Mai exista și vreo 3 soiuri de iriși, narcise și lalele, dar astea sunt de primăvară. Când vine canicula , doar trandafirii și lavanda sunt florile care par sa reziste fără prea mult "spa"
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca va orientati spre floribunde e perfect - chiar si ele, insa, au nevoie de ingrijire din timp in timp (apa, indepartarea florilor uscate, etc).
Din soiurile pe care le stiu eu (adica le-am avut in gradina), as recomanda Scheewitchen (Iceberg) - alb, The Fairy, Mary Rose, Scepter d'Isle, Mariatheresia (roz), Lavaglut, H.C.Andersen (rosu), Julia Child, Anny Duperey (galben).
Sunt multe alte soiuri care merita sa fie recomandate asa ca o sa mai completeze colegii de forum :) lista
 

DanV

New Member
Daca va orientati spre floribunde e perfect - chiar si ele, insa, au nevoie de ingrijire din timp in timp (apa, indepartarea florilor uscate, etc).
Din soiurile pe care le stiu eu (adica le-am avut in gradina), as recomanda Scheewitchen (Iceberg) - alb, The Fairy, Mary Rose, Scepter d'Isle, Mariatheresia (roz), Lavaglut, H.C.Andersen (rosu), Julia Child, Anny Duperey (galben).
Sunt multe alte soiuri care merita sa fie recomandate asa ca o sa mai completeze colegii de forum :) lista
Multumesc frumos pentru sfaturi!
Trandafirii sunt stropiti si sapati de minim 3 ori pe an, "tunsi" dupa fiecare inlorire, ma bate gandul si la un Westerland , dar e complicat deoarece, fiind mare ii trebuie sol adanc in care sa isi dezvolte radacinile, iar la mine de la 50 cm in jos solul este foarte prost ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu placere! Si Westerland e o optiune buna, tufa e inalta insa, el fiind catarator daca nu ma insel eu. Nu-i problema ca ai un sol prost, cand plantezi poti sa faci o groapa suficient de mare si sa inlocuiesti pamantul cu unul bun, din comert. Trandafirii se vor descurca super-ok.
Succes!
 

DanV

New Member
Daca va orientati spre floribunde e perfect - chiar si ele, insa, au nevoie de ingrijire din timp in timp (apa, indepartarea florilor uscate, etc).
Din soiurile pe care le stiu eu (adica le-am avut in gradina), as recomanda Scheewitchen (Iceberg) - alb, The Fairy, Mary Rose, Scepter d'Isle, Mariatheresia (roz), Lavaglut, H.C.Andersen (rosu), Julia Child, Anny Duperey (galben).
Sunt multe alte soiuri care merita sa fie recomandate asa ca o sa mai completeze colegii de forum :) lista

Din recomandarile dvs. am gasit si plantat in toamna urmatorii :

- Iceberg - superb, infloreste mult si continuu, se scutura frumos, nu pare pretentios
- Mary Rose - Nu gasesc :-(
- Julia Child - flori frumose, tufa robusta, imi place tare mult

Am mai plantat:
- Leonardo Davinci - Infloreste mult si frumos
- Foc de Tabara - o culoare foarte interesanta a florilor
- Friesia - galben, nu a plecat suficient de mult ca sa imi formez o parere
- Remi Martin - portocaliu frumos
- Sheila's Parfume - foarte frumose flori si parfumate, deocamdata cam putine

Si marea surpriza este Minerva (de la www.4garden.ro pe care ii recomand pentru calitatea plantelor)
Minerva are o inflorire extraordinara pentru primul an.
Multe flori, mov inchis si parfumate.
Cine planteaza acest trandafir sa nu il puna in plin soare pentru ca florile se ard usor, dar la semiumbra face senzatie.
 

adrianam

Well-Known Member
Si hemerocalisii sunt o optiune pentru o gradina de vacanta, nu necesita ingrijire speciala. Dar dureaza cativa ani pana isi dau drumul. Ma refer la soiurile mai deosebite de hemerocalisi, nu la cei clasici portocalii.
Si pentru perioada iulie-august puteti planta hibiscusi de gradina pe care sa ii formati copacei sau gard viu, suporta tot felul de tunderi.
 
Sus