recomandare catarator

danire

New Member
Salutare si bine v-am gasit! Pentru ca m-am mutat la curte am inceput sa citesc informatii despre flori in primul rand! Cu toate astea nu gasesc raspunsuri la toate intrebarile mele, asa ca apelez la voi...! Imi puteti recomanda niste trandafiri cataratori care sa infloreasca bogat tot timpul anului? Exista asa ceva? As vrea sa fac arcade...as putea combina unul care creste foarte lung dar infloreste mai putin cu unul care face flori multe dar nu creste foarte tare? Daca da...imi puteti da cateva exemple? Pe arcadele voastre ce aveti?
 

Ariana

Member
Mi-am cumparat in primavara trandafir catarator Parade, culoare roz, usor parfumat. Eu l-am pus intr-un ghiveci mare de 60 litri pe balcon. Cei de pe forum m-au sfatuit sa nu-l pastrez asa, pentru ca se va extinde prea mult. Are tzepi si ma va incurca mai mult. Aveam posibilitatea sa-l duc la livada dar m-am incapatanat. Imi place cum s-a dezvoltat in primul an. Nu a facut foarte multe flori, decat in varf. Am vazut cateva filmulete cu se planteaza si cum sse dirijeaza in primul an si pana aici se pare ca este bine cum am procedat. Primavara am sa-l dirijez asfel inca ramurile principale sa fie la 45 de grade si astfel va faca mai multe flori.
Acum am cumparat alti 4 trandafiri cataratori. Au venit cu radacini nude si putin cam uscati, dar i-am lasat peste noapte la inmuiat. La livada este cam rece asa ca am sa-i pastrez pe balcon in ghivece mari si acoperiti cu rumegus, sa le tina de cald pana in primavara.
Cam asta este experienta mea cu trandafirii urcatori, pana in primavara ma mai documentez.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
@Ariana - trandafirilor le place frigul daca sunt plantati cum trebuie (punctul de altoire sub sol). Chinui trandafirii pe balcon...au si plantele astea un ciclu de viata, intra in repaus la frig, apoi ies treptat din hibernare pe masura ce vremea se incalzeste. Trandafirii sunt plante de ghiveci poate in zona 9-10, la englezi unde nu prea exista temperaturi de inghet si iarna plantele stau la 4-7 grade. Tinuti pe balcon au sanse maxime sa fie atacati de paianjen si in loc de plante sanatoase sa ai niste trandafiri anemiati.
@danire - bine ai venit! Trandafiri care sa infloreasca non-stop nu prea s-au inventat din aceleasi motive - in functie de perioada, umiditate, temperatura, plantele reactioneaza si ele la conditiile de mediu. Mai-iunie e primul val de inflorire, apoi au nevoie de o pauza. Unii trandafiri nu sunt remontanti, au inflorire unica - cand achizitionezi o planta te uiti si evaluezi: e rezistenta la conditiile de mediu pe care tu i le oferi? cum infloreste? cat infloreste? cat de mare creste? cum trebuie taiata? cand trebuie taiata? cand se fertilizeaza, in ce fel, etc....
Un site bun pentru informare este www.helpmefind.com; poti cauta info si direct la producatori (Tantau, Harkness, Kordes, Davin Austin, etc). Si-apoi, e o groza de informati aici pe forum, numai sa ai rabdare sa frunzaresti toate topicurile frumos grupate pe categorii:
https://egradini.ro/forum/forums/trandafiri.83/
 
Sus