Realizare

pork

Member
:)
Astazi mi-am completat trusa de scule pt copacei ;D Adica ar mai fi cateva ustensile mai mititele, dar in mare, cam am adunat...traiasca ebay-ul ! :giggle:

http://cs-pork.ro/imagehost/images/klvz ... dihmes.jpg

Cu siguranta stiti ce reprezinta fiecare ustensila in parte asa ca nu le mai prezint. Tot ce e acolo m-a ajuns cam 80 de euro, cu tot cu transportul din UK pana aici. Toate sunt luate de pe ebay.co.uk si cu ocazia asta recomand celor care sunt interesati sa cumpere ustensile de genul prin ebay, cautati dupa shop-ul: York Bonsai. Sunt seriosi si prompti. La prima comanda, am platit vineri seara, am primit email ul de confirmare imediat iar Duminica seara am primit anuntul ca au trimis comanda. Vineri (deci dupa 5 zile), comanda era deja la mine acasa. Oricum puteti verifica pe ebay au DOAR voturi pozitive.

Probabil voua nu vi se pare o realizare asa mare, insa eu sunt foarte multumit ca am reusit sa mi le iau si chiar daca unele foarfece pot fi suplinite cu brio de foarfecele normale de pe piata si la preturi mult mai mici, a fost o ambitie sa-mi completez o trusa de profil. Eu sunt bucuros si impartasesc cu voi :)
 

cipikkus

Member
Bravo. Sa stii ca m-ai pus pe ganduri. Cred ca vreau si eu o trusa de asta. Parerea mea e ca intradevar e o realizare sa o ai.
 

pork

Member
Multumesc, ramane sa mai invat eu sa le manuiesc cum trebuie :giggle:

cipikkus: poti lua pe rand cate una, doua. Eu asa am facut. Tot la aceeasi suma ajungi, ba chiar cand iei mai multe o data iti reduce din taxele de transport, insa daca nu dispui de toti banii odata, ia pe rand. ebay :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
Hehe...:)
Mi-aduc aminte ce-am simtit si eu cand mi-am luat (in sfarsit!) prima trusa de pe ebay! Desi aveam scule adaptate si chiar construite de mine pe care le mai folosesc si acum, si care s-au dovedit la fel de bune, sau CHIAR MAI in anumite situatii.
Sa le stapanesti sanatos si sa le folosesti cu placere si spor, pork!

PS: Probabil ca acum ti-ar fi de folos si link-ul acesta http://sidiao.myweb.hinet.net/tool_e_DIY.htm Doar ai ce sa ascuti :) ... Iarna, e o indeletnicire placuta si care mai "stinge dorul" sau "vindeca mancarimile":rofl:
 

pork

Member
Multumesc :)

Vali, intai sa dea Domnu' sa le tocesc pana la iarna :rofl: , mersi de link :)

Fabian, e un cleste de taiat ramuri.
 

cipikkus

Member
Aceste ustensile le-ai achizitionat dupa o anumita marime? ai urmarit o marime anume? Pentru ca am intrat si eu pe utilizatorul York Bonsai si are o multime de foarfece si clesti de diferite marimi.
Sau ramane la alegerea fiecaruia, dupa ce vrea si cum vrea?
 

pork

Member
Sincer sa fiu, eu m-am uitat la poza si le-am luat. N-am verificat si marimile, spre greseala mea, desi la unele scria in denumire ce dimensiuni aveau asa ca la unele am stiut de inainte.
Totusi, la restul am avut noroc si ce-am cumparat e potrivit pentru mine si copaceii mei.
Insa acum nu stiu ce copacei ai tu si cat de mari sunt, cat de groase sunt crengile ce vrei tu sa le tai...
 

cipikkus

Member
Cum ai procedat cu plata? Ai platit la sosire sau ai platit dinainte printr-un cont bancar. Si contul bancar trebuie sa fie in euro?
Multumesc si scuze stresul.
 

pork

Member
Absolut niciun stres.

Plata trebuie facuta inainte de comanda. Dupa aceasta comanda e trimisa si ajunge la tine in functie de distanta ce trebuie parcursa si in functie de posta(a noastra si a lor).
Un lucru bun pe ebay e ca poti intra pe pagina vanzatorului si sa vezi feedback urile cumparatorilor, astfel incat poti comanda cu incredere de la cineva care are cateva mii de voturi pozitive. Oricum, exista optiunea in paypal de a deschide o disputa in caz de probleme si de asemenea si ebay-ul are o politica de genul, insa nu sunt la curent cu ea.

Eu am facut plata prin paypal (paypal.com), caci am cont. Insa poti achita tot prin paypal chiar daca nu ai cont facut, cu cardul (daca e visa sau mastercard). Desi cred ca poti plati direct cu cardul fara vreun intermediar.
Cardul nu trebuie sa fie in euro, caci iti converteste automat la cursul valutar de la momentul respectiv. Insa vezi ca la unele banci trebuie sa completezi un formular de plati online, caci optiunea asta e inchisa pt securitatea ta.
Personal am un card Visa Classic in lei de la BRD si n-am avut nicio problema cu el pana acum si nici n-a trebuit sa completez ceva special pentru a face plati online.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere (asta daca si stiu :giggle: )

P.S.: Daca vrei sa cumperi ceva legat de bonsai, recomand shop ul YorkBonsai. Am primit de fiecare data obiectele foarte ok. Respectivul a fost comunicativ cand a fost o intarziere din cauza postei. Am fost foarte multumit. Si are am impresia doar voturi pozitive.
Apropo, daca comanzi mai multe obiecte de la acelasi vanzator, de obicei primesti reducere la taxa de transport (alt apropo, cand vrei sa cumperi un obiect, sa te uiti sub pret la "Post To", ca s-ar putea sa nu livreze peste tot).

De asemenea, nu e obligatoriu sa ai cont pe ebay ca sa poti cumpara. Dupa ce apesi pe butonul "Buy now", vei avea 3 optiuni. Sa te loghezi (daca ai cont), sa te inregistrezi si "guest checkout". A treia e pentru cei care n-au cont si nici nu vor sa faca unul.
 

ovidium

Member
si ar mai fi ceva... chiar daca sellerul nu livreaza in tara in care ii poti pune intrev=barea daca e disponibil sa trimita lin localitatea in care locuiesti (spun localitate pt ca pretul poate diferi de la capitala la provincie). Vei primi in genere raspuns afirmativ si de multe ori pretul informativ....
ovidium
 
Sus