Rasinoase

CM

Member
Subiectul este generos si as vrea sa nu se limiteze numai la boli, daunatori ci si la oportunitatea plantarii in anumite zone ale tarii, rolul lor in "modelarea" unei gradini.

Sunt rasinoase care nu prea se folosesc, de o mare frumusete. M-a impresionat in mod placut litoralul bulgaresc comparativ cu al nostru ( de exemplu).

Eu sunt entuziasmata de pini (ca valoare ornamentala), de brazii/molizii argintii si de cupressus, precum si de toti piticii :D

probleme am cu toti insa si de aceea apelez la un inginer pentru ingrijirea lor.
 

haplea82

Member
eu am un cedru de liban,albastru .are 4 ani,cam 3,5 m inaltime.nu am avut probleme cu el,sper sa nici nu am.in unele zone exista credinta populara ca plantarea unui brad,aici intelegindu-se rasinos,in curte ,atrage ghinionul.de aceea nu sint foarte folositi.
nu stiu daca intra in aceasta categorie ,mai detin tuie(sper ca am scris corect) si ienupar(cred), nu am avut probleme cu ele
 

CM

Member
cedrul de liban este o frumusete si eu as vrea sa am unul dar ma gandesc unde sa-l pun :D
Are nevoie de mult spatiu pentru ca se extinde
Ca sa vezi cum se simte, chiar daca la prima vedere nu prezinta particularitati, inspecteaza-i tulpina, sa nu apara licheni.
la mine au aparut intai la molizi, azi dimineata am gasit si la brazi.

Tuia si ienuparul sunt rezistente si la mine se simt foarte bine. Am o tuie care era cam "palida" , am banuit ca ceva in sol nu-i convenea (probabil urme de prin santier) si am mutat-o.

Despre credintele populare sunt multe de discutat.
La mine la tara fiecare casa are in fata plantat un brad :)

Credintele populare pot fi definite ca idei preconcepute ale altora care nu au nici o legatura cu tine. Evident ca cei care cred in ele tind sa le impuna si celorlalti. Nu trebuie sa te influenteze, nu-s adevarate. Ele vin din alte vremuri de mult apuse :D
 

haplea82

Member
stai linistit/a. nici eu nu cred in "credintele populare"voiam doar sa dau o explicatie a lipsei bradului,pinului ,molidului din curtile particulare.
cedrul de liban este intradevar o frumusete.desi al meu este inca mic,dar am vazut arbori seculari in franta si italia.cit despre spatiul ocupat ,primii 50 de ani nu cred ca o sa am o problema,apoi va fi grija urmasilor :)
nu am inteles de ce consideri aparitia lichenilor ca fiind o problema,pt ca nu vad care ar fi legatura dintre licheni si o eventuala boala.padurile sint pline de copaci falnici plini de licheni ,si se pare ca le prieste.lichenii apar si pe pietre ,etc
 

FlorentinaS

Member
Eu am o gradina de vreo 200 mp in care au incaput un bradut argintiu si unul pitic (habar n-am cum il cheama- are vreo 10 cm inaltime) si 9 tuia. Sunt incantata de ei, sunt frumosi tot timpul anului, nepretentiosi si nu s-au imbolnavit deloc.
Maine promit ca fac su poze cu "rasinosii" mei :)
 

CM

Member
cine are cupressus totem?
Mi se pare foarte foarte frumos
Se foloseste insa foarte rar.
Are valoare deosebita in configurarea gradinii
 

haplea82

Member
cred ca eu detin :) are 6 ani si cam 170-180 cm.exemplar singular ,plasat in mijlocul unei portiuni de gazon.la toamna am in plan sa-l inconjur cu 2 tufe de trandafiri de parc remontati
 

CM

Member
cupressus totem

super :D :rofl: :D

Eu nu am stiut de ei cand am "schitat" gradina si acum nu am loc pentru ei
Da' tot gasesc eu, sunt superbi
 
Sus