Rasadurile lui Mosu Titu

aleynad

Active Member
Moderator
Mosu Tuti a spus:
Buna ziua. Sper ca nu gresesc postand aici.
Trebuie sa spun ca gradinita mea este la 1000 m. altitudine. Putin soare si putin timp. Vara dureaza foarte putin. Timp de gradinarit, in jur de 5 luni. Din cauza asta eu caut soiuri timpurii sau semi timpurii. Anul trecut am facut un solar si am plantat numai rasaduri de la piata. Anul acesta am aflat de banutii de turba, Cum i-am primit am si pus seminte la incoltit pentru a face rasaduri. Nici astazi nu se poate pune nimic in gradina, caci da bruma. Voi planta rasadurile cand voi avea certitudinea ca nu mai da inghetul si atunci cand rasadurile vor fi destul de viguroase. Postez cateva imagini cu semintele puse la incoltit :
http://mosulica.sunphoto.ro/Rasaduri_2010/14053034
Daca mai aveti ceva idei, va rog sa le postati. De abea astept sfaturile dumneavoastra. Voi suplimenta albumul de fotografii. Multumesc. Mosu Tuti.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mama4you a spus:
felicitari Mos Tuti! pentru rasaduri si pentru toate intentiile bune legate de gradinarit!
Gabiuta a spus:
Eu abia astept sa vad niste poze din gradina Dv. fiindca sunt convinsa ca este una mai speciala fiind la "inaltime" si mai ales fiind intr-o zona binecuvintata de Dzeu.
Asa ca.....asteptam.
Mosu Tuti a spus:
Buna ziua. Stimate doamne, eu am prezentat ce am pregatit pentru gradina. Gradina de flori este in refacere, iar cea de legume la fel. Intamplarea face ca eu sa accentuez interesul pentru gradina de legume, deoarece aceasta, pentru noi inseamna supravietuire. Florile din gradina sunt numai acele perene, pe care le voi fotografia zilele astea, cand nu va mai ploua. Restul florilor sunt in ghivece si au invadat toata casa. Sper sa le scot cat mai repede afara.
Acum sunt foarte entuziasmat de rasaduri, nu am facut niciodata.
http://mosulica.sunphoto.ro/Rasaduri_2010/14131989
Mosu Tuti.
Gabiuta a spus:
Mosu Tuti vrem sa vedem TOT.
E bine ca va axati pe cultura legumelor.Sincere aprecieri. :D
 

mirela06

Active Member
Foarte frumos.Felicitari si asteptam sa vii cu alte noutati.
Multa sanatate si spor la tot ce ai de facut :)
 

victoria

Active Member
Minunat.Trebuie sa ai curaj sa traiesti la asa o altitudine si asa temperaturi brrrr
Felicitari
 

Mosu Tuti

New Member
Rasadurile lui Mosu Tuti.

Buna dimineata. Multumesc pentru mutare. Dar . . . . .sa stiti ca mie imi place mieleu. M-ati botezat. Astept mielul de Paste.
Doamnelor, cum o fi, cum no fi, rasadurile mele ma dezamagesc. Eu am pus in banuti de toate, de la dovlecei la fasole si levantica. Numai dovleceii au rasarit toti, restul cate o fasole si cate o mazare, restul nimic.
http://mosulica.sunphoto.ro/Rasaduri_2010/14404758
Imi vine sa dau totul la gunoi, om vedea.
Este posibil sa nu fi fost semintele bune ?
Mosu Tuti.
 

Mosu Tuti

New Member
Masadurile lui Mosu Tuti.

Multumesc pentru raspuns. Ma uimeste, am cumparat semintele anul acesta si sunt garantate pana in 2019, dar este posibil. Ce ma sfatuiti ? sa pun mai multe seminte la incoltit, si care or da, bine, care nu le arunc. uimirea mea este ca le-am pus in banuti de turba. Inca o intrebare. Cele care nu au incoltit, le scot din banutii de turba sau le arunc cu totul. Ma gandesc ca daca nu au incoltit nu au consumat substantele nutritive. Nu cumva cele care au incoltit dar sunt micute si firave, vor avea probleme cu roditul. Merita sa le mai pastrez, sau sa pun altele si sa le aleg pe cele mai viguroase ?
Tare bine ar fi daca cineva cunoscator ne-ar povesti despre modul de insamantare, mediul de cultura si timpul de incoltire. Un gen de sinteza pentru rasaduri. Bineinteles pe un thread separat unde sa fie atinse problemele rasadurilor. Multumesc pentru raspunsuri. Mosu Tuti.
 

Fleur

Active Member
Mosu Tuti de ce te complici cu rasad de mazare? Ea se pune direct in gradina in "ferestrele iarnii", adica imediat ce s-a luat zapada. Pe ea nu trebuie s-o prinda caldura inflorita fiindca nu va mai lega. Eu nici nu mai pun dupa 20 aprilie ca muncesc degeaba fiindca recolta va fi slaba.
Eu zic ca e prea tarziu pt rasaduri la vremea asta mai ales ca var-i scurta la tine si nu apuca sa se faca nici gogonele de murat :)
Poti refolosi pastilele in care n-a iesit nimic.
 

victoria

Active Member
Eu ma gandesc ca nu le-ai udat destul,avand in vedere ca mazarea si fasolea cer apa multa ca sa incolteasca.Eu ud gradina aproape in fiecare seara.
Turba,din cate stiu eu,nu retine apa,asa cum o face pamantul.
 
Sus