Rasaduri

elianna

Well-Known Member
Anul trecut am avut o tura de rasaduri de rosii semanate la inceputul lui aprilie. Singura problema a fost ca au rodit mai tarziu :(
 

geodezia

Well-Known Member
da cum sa fie tirziu
pune pune ca eu am pus si in solarul meu improvizat saptamina trecut ca nu era sa las bunatate de saminta sa se strice adica am pus milioane de seminte si au iesit intr-o saptamina perie ..cele de ardei vad ca nu au rasarit
asa ca am 2 ture de rasad asta de l-am repicat na cred vreo 2-3 sute de rasaduri de rosii plus alea iar milioane
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
adrianam a spus:
Nu stiam ca frunzele de morcov se pot consuma!
cum sa nu?Eu anul asta am mancat destul de mult in salatele noi de primavara.
.Am pus chiar si combinat cu patrunjel peste diverse mancaruri.Si asta pentru ca (sa nu rada nimeni) pur si simplu mi-au aparut in gradina morcovi :oops: .
Nu stiu daca imi poate da cineva o explicatie dar acum vreo 10 zile am vrut sa pun niste poze cu aceste ...aparitii :) .
Seminte nu am pus deci exclus sa fi iesit din seminte.Nici nu m-am "jucat" cu vreunul prin gradina :giggle: deci de unde m-am trezit cu ei?
Sunt vreo 6-7 bucati care infrunzesc mereu .Eu tai frunzele si ele dau la loc.
Pozele pe care am vrut sa le pun:


M-am gandit ca oi fi aruncat niste ramasite si ele sa se fi prins :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
patrunjelul stiu ca se prinde daca e taiat impreuna cu frunze si o felie de patrunjel :) nu stiu daca m-am facut inteleasa :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adicatelea prin zvirlire :rofl: cine stie cum :ingeras: a bucatele de morcovi mie mi-au iesit acestia? :gandit:
Bine.Atunci mai fac operatiunea dar constient :)
Multumesc frumusel.
O sa incerc si cu patrunjeaua.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
V-ati apucat banuiesc de rasaduri ...asta daca nu cumva au rasarit si au si facut legume deja :tavalit::tavalit::tavalit:
Ce ati pus anul asta?
 

elianna

Well-Known Member
Buna dimineata!
Cine-i harnic are deja rasaduri:)
Eu am pus ceapa asta toamna iar la inceputul lunii am semanat mazarea.
Vineri, 20 martie, e luna noua asa ca saptamana viitoare am sa seman ceva rosii. Restul le pun direct in gradina.
 

geodezia

Well-Known Member
Eli bine ca zisesi eu le arunc direct afara in rasadnita descoperita sper sa nu dea zapada dar se descurca ele
nu mai pun multe ca nu am cum sa cobor dealul anul asta
asa ca o sa fie usor de tot anul asta la mine
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Waw...ce oltean vrednic :clap: si bogat in rasaduri.Sa vedem si rezultatul final.Asteptam o invitatie :giggle:
Ana...nu te pot tenta cu nimic din ce seminte am eu,ia zii! :)

De vineri ma apuc si eu de rasaduri sa vedem ce mare branza fac.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am inceput de saptamana trecuta, cu niste aromatice si niste seminte de floricele. Au rasarit cam repede si acum ma intreb ce fac cu ele pana se incalzeste afara. Cred ca ar trebui sa pun semintele de rosiile. Ceapa am pus-o in toamna si deja are cativa cm. La inceputul lui martie am sa seman mazarea, salata si ridichile. Am o rasadnita, cam primitiva, dar sper sa reziste si sa nu vina vreun inghet cum a fost anul trecut.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu cred ca am peste 2 saptamani de cand au rasarit primele rasaduri de rosii "coeur de boeuf" (doar vreo 20 buc) dar tot pricajite sunt, stau la fereastra in casa, au putin soare direct ziua, care sa fie cauza de nu le-au dat inca al doilea rand de frunzulite?
 
Sus