Rasaduri

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ridichile se pun la rece , salata da , rosiile asa si asa ...castravetii si dovleceii nu prea admira frigul
 

geodezia

Well-Known Member
rosiile le poti lasa dupa 1 martie cu toate ca eu am pus de acum restul in gradina
ridichiile poti pune din aprilie iar castravetii si doveltii dupa sf ghoerghe dar dupa prima ploiae cu tunete si fulgere cica atunci este cald ca sa rasara astea din semintele lor mai tari
 
Saptamana viitoare ma apuc si eu de seminte,le pun la incoltit in servetel umed mai intai.Rasad de rosii nu mai fac,pun direct in gradina.
 
Eu am semanat deja cateva fire de rosii si ardei gras,in speranta ca voi avea in sfarsit un mic solar. Pentru gradina astept sa treaca 1martie,pentru ca la noi ,in ultimii ani prin aprilie vine cate o bruma groasa care strica tot. Asa ca nu ma grabesc sa am rasaduri prea mari pana le pot planta. Rosiile nu le mai seman direct in gradina. Anul trecut am avut o experienta neplacuta: coropisnitele mi-au mancat aproape toate semintele si atfel am pierdut multe soiuri pe care abia le achizitionasem. Anul acesta iar am cumparat seminte. Eu nu am gradina prea mare, asa ca voi semana si rosiile in vase ca sa nu mai ,,plang" dupa seminte. :(
 

elianna

Well-Known Member
Ai fost tare harnicuta! Sa fii sanatoasa sa le cresti mari si sa-ti faca roade bogate :D
Eu saptamana viitoare seman ca n-am unde sa le tin timp indelungat.
 

geodezia

Well-Known Member
MULTAM
spor sa stii cind le vad crescind este ca o terapie parca sunt multumita de munca mea
da vorba lu fii-mea ce oi face cu atitea ca am zarzavaturi de imi ajung 10 ani
 

geodezia

Well-Known Member
na la mine procesul consta din 4 etape
1 germinare vase petri
2 pus in vase mai mici la rasarit
3 mutat in paharute la a 3 frunza
4 mutat in gradina cind este cald si nu mai este pericol de bruma
nu am rabdare sa pun direct in paharute semintele germinate ca se dovedeste ca multe nu rasar si ma apuca nervu asa ca le las la dospit adica la cresctu in vase mari si pe urma mut in paharute
stiu ca este munca dar am si reusite frumoase
anu asta vreau multi ardei gogosari si capia din rasadurile mele
sper .ca astia ne plac cel mai mult dupa castraveciori
anu asta de trecu am avut multe din toate
si rosii si castaveciori si ardei iute dar gogosari si capia parca nu mi s-au copt am avut 2 saci de aia mari culesi da nu s-au terminat de copt cind a dat bruma asa ca am bagat la lada multi pt ciorbe si mincare
 
imi place ideea , am incercat si noi in tevi de plastic , am plantat arpagic din 10 in 10 zile cate 10-12 fire si aveam ceapa verde toata vara ,asta cand nu aveam gradina !!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e un film pe youtube unde in ucraina parca se planteaza arpagic la suprafata solului cu bulbii lipiti unii de altii si se pare ca e cea mai rapida si mai economica varianta....nu e de design dar ....productia e buna
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans: ce bine Constantine.
Ma bucur ca ideile nastrusnice dau roade :D .Mi-am invatat si prietenele de la bloc :rofl:
O sa fac asta si cu usturoi.
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce idee interesanta, Gabiuta! Peturi am, pamant gasim, material saditor... cautam, spatiu sa mai gasesc pe undeva... ;-)
 

victoria

Active Member
happy a spus:
Hai mai Victoria!!Gradina nu este langa casuta ta?De ce spui ca este departe? :D
Eu am inceput cu rasaduri de castraveti,au urmat ardeii si acum cu arbutus menziesii la care am avut semintele in frigider in plic zipp umezite.Cand am cautat la punguta jumatate din seminte erau incoltite asa ca le-am pus rapid in tavite alveolare de 3x3cm.

Abia acum am vazut ce ai scris :)
Pai noi suntem mutati de pe 15 Octombrie mai la oras,langa scoala si gradinita copiilor.Nu e distanta asa mare,doar vreo 20 km,dar tot nu pot merge prea des la gradina.
Oricum, nu o las.Am fost deja pe 1 martie si am greblat,sapat si pus arpagic si am stropit pomii cu solutie uleioasa.
Cum trec ploile astea si se zvanta pamantul,merg iar,camai am arpagic de pus si vreau sa mai pun si altele. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Primele mele rasaduri de rosii.Numai cherii cu diverse forme,culori si denumiri :)
Si ca si Geo si eu le voi transfera in paharute pe fiecare pana sa le asez la loc definitiv:

urmeaza transa 2 :D

Si fiindca tot am avut seminte de salata luni am pus-o si pe ea si iata ca azi e asa:

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
bravo Gabiuta :clap:
eu azi am repicat rosiile in ghvece mici patrate ,si de azi le las in solar peste noapte :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru repicarea asta trebuie sa dau o fuga la farmacie sa imi cumpar rabdare :rofl: :aoleu: dar...o voi face ca o sa mananc rosii de la moi.
 

Neriya

Member
daca incep sa fac acum rasaduri de rosii e prea tarziu?rasadurile sunt pentru gradina, ca n-am solar
 
Sus