Rasaduri

ghia_don

Active Member
Re: Rasadul de primavara

Incearca totusi la del sa vezi ce oferta iti fac pentru suprafata de care ai nevoie. Al meu e ADSV...
La ei termostatul e scump, de aceea nu l-am luat, dar am gasit in oras si am dat vreo 25 lei pe el.
In final am ajuns la un total de 320 lei cu tot cu transportul prin curier, si acopar cu el 6 mp.
 

happy

Well-Known Member
Re: Rasadul de primavara

Multumesc,le-am trimis mesaj.O sa incerc si metoda cablu luminat a lui Danero.Are cam 1w/m dar este foarte ieftina! :dans:
 

happy

Well-Known Member
Re: Rasadul de primavara

danero2004 a spus:
Cineva este plin de surprize,vezi langa cine traiesti Doina? :rofl:
Mi-au trimis raspuns cei de la Delphi Electric,produsele lor sunt comercializate de Euroconect din orasul meu.Au cablu la fel ca al tau ADPSV de 20w/m,pentru o rasadnita de 3mp am nevoie de 14ml care costa 50euro.Mai costa si termostatul 50euro dar iese din discutie,prea scump in timp ce la bulgari cablu 50ml+termostat cista 20euro plus ceva transportulLa noi de ce naiba sunt preturile astea? :x .O sa folosesc un termostat normal de centrala termica.Chiar si asa tot mi se pare scump asa ca o sa incerc inventia lui Dan!!! :marfa:
 

irina_81

Member
Am reusit si eu azi sa insamantez ardeii (capia Ureche de elefant,gras Galben superior,gras California wonder,gras portocaliu).Maine sper sa reusesc cu vinetele,de vreo doua zile cam am probleme cu mobilizarea :somn:
 

elianna

Well-Known Member
Dupa surpriza neplacuta pe care ne-a facut-o primavara trecuta, m-am gandit sa aman putin semanatul. Am sa incep la inceputul lunii martie cand este luna in crestere.
 

ghia_don

Active Member
Si eu le pun pe la sfirsitul lunii..nu ma grabesc , pina atunci inventariez si achizitionez seminte :D ..
 

doina

Member
Am semanat si eu sambata/duminica trecuta vinete si spre surpriderea mea intr-o saptamana au rasarit deja. Poate asa trebuia dar eu nu am axperienta cu ele. Stau pe rafturi printre violete :rofl:
 

victoria

Active Member
Ma gandesc sa ma apuc si eu dupa 20 Februarie,dar trebuie intai sa imi iau pamant. Offf,ce greu e departe de gradina mea :visator:
 

happy

Well-Known Member
Hai mai Victoria!!Gradina nu este langa casuta ta?De ce spui ca este departe? :D
Eu am inceput cu rasaduri de castraveti,au urmat ardeii si acum cu arbutus menziesii la care am avut semintele in frigider in plic zipp umezite.Cand am cautat la punguta jumatate din seminte erau incoltite asa ca le-am pus rapid in tavite alveolare de 3x3cm.

 

geodezia

Well-Known Member
Happy ai pus castraveti?
no pe astia eu ii pun pe la mijlocul lui martie ca se duc repede in sus
 
Sus