Rasaduri

geodezia

Well-Known Member
am mutat vinetele mici mici in paharute sia rdei de la bunicutz .. ardeii gras ,gogosar si rosuce am avut pusi tot asa am mutat in paharute si am mai pus citeva plicuri la germinta dupa care am pus in jumatati de bidoane la crescut ..da sa ma laud asa cu ele ca sunt mari nu sunt inca mici
e adevrat am padure prin vasele cu flori da pina nu se prind in paharute nu am cu ce ma lauda
 

anknic

Active Member
mie ardeii semanati in ian.imi merg f.bine, ca si vinetele. rosiile in schimb nu prea...nu au avut lumina suficienta. rosiile nu-s de pus in ian, ci in feb. ale mele au suferit, au vreo 4 frunze adevarate da's cam sfrijite. acum sa incep sa le scot ziua pe balcon sa isi ia avant.

am mai semanat azi in rasadnita la tara ceva rosii ca in casa nu mai am loc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Victoria , poti sa le plantezi mai adanc cand le repici ,pana la primele frunze -eu de obicei asa fac cand se lungesc ...ca se cam lungesc plantutele semanate in casa ... :oops:
o sa fac si eu niste poze ,dar ale mele au fost puse spre sfarsitul lui februarie .
 

irina_81

Member
Victoria,spune-mi te rog,cand le scoti afara le lasi si noaptea in acea rasadnita,
sau le mai bagi in casa?
 

marirogo

Active Member
Is frumoase, Victoria! Bravo!
Alungirea rasadurilor de rosii am rezolvat-o si eu in alti ani, prin plantarea rasadurilor culcate si acoperirea tulpinii cu pamant. Inradacineaza repede tulpina si cresc cu viteza mare dupa aceea.
Le-ai calit putin Victoria, inainte de a le transfera in rasadnita? E bine sa le aerisesti treptat pentru a nu suferi prea tare la schimbarea brusca a aerului.
 

geodezia

Well-Known Member
pai oricum dupa 15-20 martie trebuie puse semintele in rasadnita .. si rasar rapid .. mai ales rosiile
 

victoria

Active Member
Sanamaria asa am facutr.Le-am bagat jumate in pamant :D
Victoria, da,o sa le las si noaptea, ca se acumuleaza caldura peste zi si noaptea nu mai scade mult. Plus ca eu am inchis rasadnitele de o saptamana.Deci pamantul acolo e deja cald.
Marirogo Multumesc. Asa e cand faci rasaduri in casa,dar afara isi vor reveni rapid.Le voi muta la pranz,cand e cald si soare,apoi inchid rasadnita si nu au de ce sa sufere.
Geodezia si eu mai pun seminte saptamana ce vine direct in rasadnita. :D
 

marirogo

Active Member
Ce va fac rasadurile din rasadnite?
La mine e potop....zapada de 20 cm si se anunta -10 C...Rasadnita mea e facuta in solar, dar la asfel de temperaturi, nu stiu ce mai scapa :cry: Ma tem ca toate se vor topi.
Am acoperit rasadnita cu o plapuma :cool: dar nu stiu daca va fi suficient pentru a le salva.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Marirogo , n-ai o soba mica sau ceva cu care sa incalzesti un pic ?
eu trebuie sa duc totul din solar in pivnita ca nu am cum sa-l incalzesc :( problema e ca rasadnita nu poti sa-l duci nicaieri :roll:
 

marirogo

Active Member
Nu am soba, Ana!
Raman la varianta cu sticlele cu apa fierbinte intre rasaduri si plapume peste rasadnita. De-aici incolo, ce-o vrea Domnul! :rugaciune:
 

ghia_don

Active Member
Si rasadurile mele sint in solar si chiar n-am ce face cu ele daca se raceste. La noi inca e cald, e chiar soare azi si frumos , dar nu stiu ce va fi mai departe. Am facut un tunel dublu peste ele din folie cu bule...mai mult nu am ce le face :( .
 

marirogo

Active Member
Au trecut cu bine peste prima noapte.
Azi am avut in jur de 14 C in interiorul rasadnitei. Dar noaptea aceasta va fi marea incercare. Sper ca maine sa pot rasufla din nou usurata.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cumva sa trecem de noaptea asta ,si dupa aia speram ca nu vor mai fi nopti chiar asa de friguroase :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu tocmai mi-am facut etichetele pentru rasadurile din rasadnita, ca ma aproape 30 de soiuri de rosii :eek: Iar luni seman in rasadnita pe pat de balegar rosiile, gogosarii si vinetele :)
 

anknic

Active Member
sapt.viitoare sunt mai libera asa ca mai seman si eu cate ceva prin casa si balcon. rosiile le-am pus deja in rasadnita la tara ca nu aveam loc de toate in casa. astept sa se incalzeasca vremea sa incep sa scot tavile la plimbare pe balcon :)
 

GabyHila

Member
Sunt ceva musculite intre tavile mele. In unul din ghivece am gasit o ganganie maro. Brrrr...
Am dat cu ceai de pelin. Alte solutii nechimice mai stiti? Mama lui de pamant de cumparat...
 
Sus