Rasaduri

nicolet

Member
Buna,
O metoda mai practica decit cea cu servetel este cea cu ...vata sau discuri de demachiat. Semintele puse intre straturi.Avantajul este :
-daca puneti semintele ceva mai rar le puteti decupa cu tot cu bumbacul de la radacina si le puneti direct in pamint si radacina ramine neatinsa
-puteti tine plantuta pe patul de vata pina creste de 3-4 cm sau chiar mai mare ceva daca sint conditii pentru ele
Vata este mai practica decit discuri fiind mai pufoasa si puteti pune portiune mai mare in caserola
-eu intotdeauna pun in caserole din acelea de unica folosinta, fiind transparente este mai bine pentru planta si tot in ele pun pamint cind plantuele pot fi mutate dindu-le citeva gauri
-sint multumita de aceasta metoda
-am folosit la orice fel de seminte
 

nicolet

Member
geodezia a spus:
hm interesanta treaba cu vata in caserola ..am sa incerc mai ales cu vinetele ... multam
Geodezia poti pune orice fel de seminte, asezi la basa un strat putin mai gros, uzi , pui semintete si le acoperi cu un strat mai subtirel si il uzi putin si pe el.
Incearca sa umezesti partea de jos doar cind are nevoie
Sigur iti reuseste
Sper ca am scris bine aici acest subiect, daca nu......il puteti muta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce padure de rasaduri! Unele le-ai semanat tare dese, o sa-ti fie greu la repicat. eu incerc sa seman mai rar, ca sa pot repica mai usor
 

victoria

Active Member
claude a spus:
Ce padure de rasaduri! Unele le-ai semanat tare dese, o sa-ti fie greu la repicat. eu incerc sa seman mai rar, ca sa pot repica mai usor
Nu imi va fi greu ca am experienta acum :D Asa le pun mereu :)
 

victoria

Active Member
Multumesc.Sa va auda Dumnezeu, sa creasca mari si frumoase.
Azi am pus ultima tura de tomate,printre care si semintele de la Vertregn si muuulte seminte de flori :D, printre care si cele de la Fixpix
va mutumesc :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina in 8 martie luna este in crestere.Asa ca grabiti-va sa mai puneti seminte la incoltit.Si daca puteti sa le stropiti inainte de a le baga in pamint cu niste bionat (este ecologic ...cica :? ) este si mai bine.
Ca sa zic si eu ca gradinaresc ceva :oops: o sa pun niste seminte de patrunjel cret,ceva de lupin niste kale :D .
 

geodezia

Well-Known Member
multumim Gabiuta pina acum nu am pus patrunjel dar am sa incerc si eu servetelul cu patrunjelul :)
 

anknic

Active Member
Gabiuta a spus:
Pina in 8 martie luna este in crestere.Asa ca grabiti-va sa mai puneti seminte la incoltit.Si daca puteti sa le stropiti inainte de a le baga in pamint cu niste bionat (este ecologic ...cica :? ) este si mai bine.
Ca sa zic si eu ca gradinaresc ceva :oops: o sa pun niste seminte de patrunjel cret,ceva de lupin niste kale :D .
Gabiutule, acum descreste...pe 11 martie e luna noua si creste pana la luna plina pe 27 martie.

http://www.astro-info.ro/home/fazele_lunii_2013.php
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da mai... :oops: m-am uitat pe
newstream.ro
si nu am vazut ca e 2012 :cry:
Batrinetea maica...ce sa faci???
:mrgreen:

Hmmm...macar acolo citeva semincioare tot pun :p
 

anknic

Active Member
si eu tot insamantez de 2 sapt...si mai insamantez sigur vreo 2 de acum inainte :)

n-am mai tinut cont de luna noua/plina, ci de cat de frumos e afara si de timpul fizic pe care il am.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Soarele de azi m-a facut sa ies si eu in gradi si sa ma hotarasc la niste seminte.Asa ca inchid si ii dau bataie :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Duminica 3 martie.Azi miercuri 6 martie.

o rapiditate de speriat :)
celelalte vad ca sed :p
 

marirogo

Active Member
Nu se lauda nimeni cu rasadurile din semintele semanate in ianuarie, februarie?
Toata ziua urmaresc topicul in speranta ca voi vedea rasaduri mari!
Eu abia saptamana asta am pus in servetele semintele, nu stiu cand voi si manca ceva din ele....
Pe luni, marti ar fi zile propice semanarii in rasadnita?
 
Sus