Rasaduri

victoria

Active Member
Ooo, daaaaa
Rasadnita pe pat de balegar proaspat si inca 10-15 cm de pamant amestecat cu gunoi de grajd uscat si putin nisip cernute deasupra, este ca su cum le-ai pune azotat la radacina.
O sa caut pozele edificatoare cu rasadnitele mele de afara pe pat de balegar,sa va arat ca este adevarat :D
 

victoria

Active Member
claude a spus:
:rofl: Nu s-au rupt cand le-ai scos, ca vad ca sunt multe, la gramada
Claude, alea care ai iesit prin ciorap s-au rupt, dar vezi si tu cate seminte aveam acolo........ cu simt de raspundere am pus,nu m-am incurcat :rofl:
 

victoria

Active Member
happy a spus:
Victoria tare interesant raftul tau dar este bun pentru aprilie-mai.In casa necesita curent mult pt. a asigura lumina necesara.Oricum trebuie incercat,rasaduri timpurii si legume la fel de timpurii.
Eu mi-am cumparat 2 lazi de plastic de 40x60x20 si le-am atasat cate o lampa cu neon de 15 w.Am pus si 2 lampi la o lada dar s-a dus temperatura la 29grade,prea mult si am lasat una.Deocamdata le folosesc la rasaduri de paulownia pentru care am luat tavite alveolare de 2x2 cm.Am si kiwi,evodia si cateva fire de ardei kapia.Lazile le-am placat intre timp cu folie de aluminiu.
Sa stii ca le tin in casa doar o luna,apoi le voi repica si le voi pune in rasadnitele de anul trecut de afara, dar fara patul cald de balegar.Eu doar voi avea grija sa reziste pana atunci :D
Imi plac cutiile tale.
 

geodezia

Well-Known Member
lasa tu Vyki mama ca si io uitai niste seminte de ardei puse in servet vreo 5 zile si cind ma uitai acu aveau radacina asa ca le luai usor capu face capu trage si le pusei in pamint celellate le tratai cu precurvir ca unele le ataca ce le ataca si se muiara asa ca le facui un tratament fitos si acu sper sa nu mai pata nimik ..
 

bunicutz32

Member
victoria a spus:
Am becuri de 12 w,cate unul pe fiecare raft.Este prima data cand incerc asa si sper sa mearga,pentru ca varianta cu rasadnita afara nu merge cu Rebecca dupa mine. :D Iar spatiu la geam nu am decat la mansarda,dar acolo nu este locuit, deci nu e nici incalzit :(



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Rafturi par foarte bune pentrurasaduri "indoor" dar daca-mi permiteti cateva sugestii:
Nu stiu cat de mari sunt dar cred ca iluminatul cu becurile respective este insuficient. Mai potrivite ar fi, cred, doua tuburi fluorescente de 18W (lungi de 60 cm) la fiecare raft, cu un reflector din aluminiu subtire sau orice altceva sa canalizeze lumina spre plante. Eu folosesc Phillips TL 840 cu lumina intermediara, intre calda si rece.
 

bunicutz32

Member
Si tavi pe fiecare raft ar fi de folos, sa se poata uda plantele pe la baza. S-ar feri si instalatia electrica de apa. Si eu folosesc asa ceva pentru inradacinarea butasilor de aromatice. Rafturi din tabla zincata la care se pot pune rafturile la distante diferite in functie de necesitati.
 

anknic

Active Member
eu am tavi la toate paharutele, dar nu ud in tavi (sau mai bine zis nu mai ud in tavi pt.ca am facut-o in primul an si radacinile s-au dus in jos spre apa, asa ca la transplantare am rupt o gramada de radacini cand am scos rasadul din paharut)

azi am repicat rasadurile puse in ian. am rosii cu 4 frunze adevarate si ardei iuti cu 2 (pe astia i-am lasat de fapt pt.maine ca m-am plictisit :) )

poimaine pun seria 2 de rosii si ardei.
 

geodezia

Well-Known Member
spor la treaba ..mie o parte di ardei s-au molesit asa ca am stropit cu previcur da cred ca am pus concentratia cam mare ... sper sa nu dea ortu popi ... daca da m-am pregatit am mai luat o serie de seminte preventiv
 

bunicutz32

Member
geodezia a spus:
spor la treaba ..mie o parte di ardei s-au molesit asa ca am stropit cu previcur da cred ca am pus concentratia cam mare ... sper sa nu dea ortu popi ... daca da m-am pregatit am mai luat o serie de seminte preventiv
Concentratia la Previcur Energy ar fi 20 ml / 10 l apa. Dar s-au molesit adica cum ? S-au frant tulpinitele sau toata plantula s-a uscat ?
 

bunicutz32

Member
Impotriva caderii plantulelor (cauzata de diverse ciuperci Phythium, Phytophtora si Fusarium) se poate folosi si Tachigaren sau Topsin, aplicate preventiv prin udare. Dar ideal este sa se evite substratul excesiv de umed si temperaturile scazute.
 

bunicutz32

Member
Ramanand la caderea plantulelor, metoda de a germina semintele (in servetel sau oricum altfel) si de a le transplanta in substrat este riscanta tocmai pentru ca se provoaca rani mai mici sau mai mari pe unde patrund ciupercile patogene de sol si infecteaza plantuta.
Eu folosesc o alta metoda la soiurile unde am foarte putine seminte: seman in tavi alveolare, cate o samanta sau doua in fiecare alveola, mica, de cca 2 cm diametru, apoi repic plantutele in ghivecele mai mari cu tot cu substratul lor. Asa nu sunt stresate radacinile si procentul de prindere este de 99-100%.
 

veretregn

Active Member
Raftul este fain. Panza din jur este problematica din cauza incalzirii. Apoi fiind inchisa la culoare absoarbe lumina. Becurile sunt din halogen si consider ca nu sunt suficiente. Apoi la montaj ar trebui sa fie paralele cu tavile.

Happy, la tine mi se pare totul prea cald. Mai multa aerisire nu ar strica.
 

geodezia

Well-Known Member
nu e problema la ardeii iuti aia stau bine mersi bunicutz este vorba de ardeii mei gras si gogosari din productia proprie ca am pus multi ca lesinata si se sufoca si i-am dat si afara pe sala sa incetinesc procesul de crestere si io fi afectat ca in casa a fost cald 20 grade afara mai frig asa cam 15 grade
aia iuti i-am pus in vase mai micute si sunt la geam saminta iute nu are probleme au si lumina mai multa .cei din productia proprie sunt multi citeva sute si i-am pus in niste vase mai mari asa de 50-70cm diametru ... asa ca ce ramine ramine ce nu punem iar la insamintat ca acum am vazut ce si cum
eu sper sa nu ii afecteze concentratia maxima pusa de previcur
 

doina

Member
Am pus si eu seminte de ardei la germinat pe raftul cu violete, sub lumina de neon, doua tuburi, unul cu lumina 'calda' si unul 'rece' dar nu cred ca le mai las mult si le pun la o fereastra cu orientare vestica unde sper sa aiba lumina suficienta.
 

bunicutz32

Member
geodezia a spus:
eu sper sa nu ii afecteze concentratia maxima pusa de previcur
Am mai tratat si eu cu concentratii mai mari de Previcur (de 2-3 ori mai mari decat 20 ml/10 l) dar n-am observat nicodata sa dauneze.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
azi am pus si eu semintele de ardei la germinat :D in sfarsit am apucat si ziua asta :giggle: ca visam la ea de vreo 4 luni :rofl:
 
Ieri am reusit sa seman rosii semitimpurii (asa scria pe plic), vinete si ciusca. Seamintele de ardei le-am pus deocamdata in servetel :) Nu am semanat prea multe seminte ci doar cat sa am pentru o recolta ceva mai timpurie in gradina, asta pentru ca nu am solar :cry:
 
Sus