Rasaduri

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sunt cam pretentioase in primele zile , fragutele sunt diferite de capsuni ca si germinare dar vor iesi , iti tin pumnii :D
 

happy

Well-Known Member
Victoria tare interesant raftul tau dar este bun pentru aprilie-mai.In casa necesita curent mult pt. a asigura lumina necesara.Oricum trebuie incercat,rasaduri timpurii si legume la fel de timpurii.
Eu mi-am cumparat 2 lazi de plastic de 40x60x20 si le-am atasat cate o lampa cu neon de 15 w.Am pus si 2 lampi la o lada dar s-a dus temperatura la 29grade,prea mult si am lasat una.Deocamdata le folosesc la rasaduri de paulownia pentru care am luat tavite alveolare de 2x2 cm.Am si kiwi,evodia si cateva fire de ardei kapia.Lazile le-am placat intre timp cu folie de aluminiu.
 

dan_6393

Member
Prieteni dragi,
Parca sunteti in Star Trek !
Dimineata va arat 3 fire de ardei, care saptamana asta infloresc, crescute in ghiveci, la geam, la 18 grade !
Ma insel eu , sau incepand de saptamana viitoare se seamana semintele pentru rasaduri ?
Ce are lumina cu samanta ? Samanta, chiar si la patrunjel, este cel putin la 1,5 cm SUB pamant !
Aaaa! ca vrem rasaduri timpurii ! Foarte bine ! Dati-le caldura ! Dar dati-le si umezeala atmosferica 70- 80% si ventilatie !
S-a mai spus :pamantul cu ingrasamant organic genereaza temperaturi de pana la 70 de grade Celsius-
In cutie, cu orice bec, neon,flacara olimpica , MAI ALES DUPA CE AU RASARIT
fara ventilatie si umezeala atmosferica , AU MURIT !
Cutia de alimente in care facem noi rasaduri, daca a vazut putina lumina, cu apa de dedesubt face condens- picaturi pe frunze- Lipsa ventilatie- Umezeala + caldura = ciuperci ( adica o sa vedeti frunze ingalbenindu-se incet si palind ca tubul de neon pe masura ce se epuizeaza!
Chiar ca sunt curios sa vad si eu o rasadnita cu neon de 500 Watti si sa aiba si rasaduri viabile de rosii sau ardei la stadiul de macar 4 frunze reale !
 

dan_6393

Member
Unii isi bat jo in primul rand de timpul si de sanatatea lor !
Era o parere1 daca e off topic, va rog sa o stergeti!
 

anknic

Active Member
e al treilea an de cand ma chinui cu rasaduri de pervaz in casa :) merge...nu pot sa spun ca nu m-am chinuit un pic, da' pot sa spun ca am avut rosii in gradina coapte cand scotea lumea prima recolta de solar. samanta germineaza si brusc nu ii mai trebuie decat umiditate si caldura, ii trebuie lumina multa. eu merg cu ele la extrem, ca imi dau seama ca le trebuie lumina mai multa decat le dau, da' inca nu le-am atins se pare limita minima :)

si daca le pui tu pamant care genereaza 70 grade langa radacini...o sa vezi ca mor subit. si...exista rasaduri viguroase cu neoane de 500 wati, nu conteaza cati wati au neoanele, conteaza cum bat si pt.cate rasaduri :)

teoria rasadnitei calde ti-o poate face orice bunicuta, sa mergi cumva mai departe e greu.
 

dan_6393

Member
anknic a spus:
e al treilea an de cand ma chinui cu rasaduri de pervaz in casa :) merge...nu pot sa spun ca nu m-am chinuit un pic, da' pot sa spun ca am avut rosii in gradina coapte cand scotea lumea prima recolta de solar. samanta germineaza si brusc nu ii mai trebuie decat umiditate si caldura, ii trebuie lumina multa. eu merg cu ele la extrem, ca imi dau seama ca le trebuie lumina mai multa decat le dau, da' inca nu le-am atins se pare limita minima :)
si daca le pui tu pamant care genereaza 70 grade langa radacini...o sa vezi ca mor subit. si...exista rasaduri viguroase cu neoane de 500 wati, nu conteaza cati wati au neoanele, conteaza cum bat si pt.cate rasaduri :)

teoria rasadnitei calde ti-o poate face orice bunicuta, sa mergi cumva mai departe e greu.
"Bunicutza" o sa-ti arate miine dimineAta Ardei din seminte in rasad RECE !
Nu exista nici o teorie a rasadurilor calde !!! Cele 50- 70 de grade sunt date de procesul de fermentare a ingrasamaintului organic ! De asta vezi iarna umbland unii de nebuni cu tractoarele pe campuri acoperite de zapada,imprastiind gunoi de grajd de asta vidanjele din localitatile suburbane se golesc pe araturile din vecinatate. Dupa imprastierea gunoiunui, poate ai observat, se face, daca nu o aratura la 15-25 cm, macar o trecere cu grapa cu colti si abia dupa aia se seamana ! Si, nu sunt de specialitate, dar n-am auzit sa se semene floarea soarelui de exemplu, in aprilie, la suprafata solului ca sa beneficieze de LUMINA ! Sau poate folosesti numai ulei de masline ?
Cate becuri ai in sufragerie si cand ai pus ultima data mana pe un bec dupa ce l-ai stins ca sa iti dai seama ce inseamna 14 Watti in spatiu inchis?
500 watti au reflectoarele de la Apararea antiaeriana- nici macar cele care lumineaza Casa Poporului nu au atat!
 

anknic

Active Member
of, of...

becuri nu se flosesc, se folosesc neoane.

rasadnita afara se face pe pat cald de balegar, aka se pune balegar proaspat si apoi un strat de pamant de 10 cm cel putin. se mai pune si in jurul rasadnitei. nu se seamana in balegar :)
 

dan_6393

Member
Cu parere de rau, dar esti pe langa ! Punand balegar in jurul tulpinii vei arde planta !
O reteta de la "Bunicutza':- Fertilizarea cu gunoi de grajd ( vaca) = 1 parte balegar si 10 parti APA !
Aceeasi proportie se respecta si daca folosesti maceratul de urzica pe post de fertilizator !
In privinta celor 10 cm, ai in vedere ca rasadul de tomate se ingroapa pana peste primele 2 frunze. La 10 cm inseamna ca trebuie sa ii intorci radacina catre in sus !
 

dan_6393

Member
Referitor la gunoiul de grajd, pentru cei care nu stiu deja, este bine de retinut :
- balegarul de cal, vaca NU SE FOLOSESTE ( nici macar 1/10) pe solurile "grele" (lipicioase). Datorita continutului de fibre va compacta solul si mai tare ( daca torni azi o cana de 1/10, peste 2 zile vei avea o crusta verzuie de toata frumusetea in jurul plantei ( Foarte utila , banuiesc!). Deci folositi balegar de oaie, capra [ faramiteaza solul asigurand drenajul si aerisirea] ( atentie ca are putere calorica foarte mare !)
Balegarul de cal, vaca este in schimb foarte indicat pe solurile usoare
 

veretregn

Active Member
dan_6393 a spus:
Si pana una alta, poate ne arati si noua la cate frunze au ajuns rasadurile tale timpurii !!
Eu am o grădină în afara orașului și locuesc în apartament. Dacă aș avut situații ideale situația ar fi fost alta. A trebuit să apelez la lumini artificale pentru a crește răsadurile. Nu pot să îmi fac răsadniță în dormitor. Deci înțelege că pentru unii mai sărăcuți crescutul sub lumini artificiale reprezintă singura alternativă funcțională. Nu îmi place modalitatea pentru că nu este ecologică.

Configurația mea este simplă:

O poliță de raft, 10 x 12 w TL-5 , 50% 6400k, 50% 4000k, tăvițele la 25-35 cm , 0 ventilatoare, 0 dezumidifacatoare / umidificatoare

Iar răsadurile mele la ora asta sunt bine:



 

veretregn

Active Member
Am încercat și eu varianta asta anul trecut și plantele trecute prin iarnă nu au fructificat atât de abudent precum celelalte proaspete. Sper că experiența ta să fie una pozitivă.
 

dan_6393

Member
Astea le-am pus pentru a avea ardei proaspeti peste iarna !
Veti fi surprinsi sa aflati ca eu nu ma omor nici dupa rosii si, cu atat mai putin , dupa ardei !
Imi place in schimb enorm sa le vad crescand si sa le ingrijesc !
mai nou, asta primavara am cumparat de la Aprozar rosii "grecesti" ( un gust superb, ROMANESC DE GRADINA !) din prima rosie am luat 4 seminte si le-am semanat direct "in camp", prin luna Mai- In august m-am putut bucura de ele !
Acum astept sa mai treaca o saptamana si o sa infiintez rasadnita- in casa-.

P.S:- "Campul" meu masoara cca 25- 30 metri patrati !!!
 

anknic

Active Member
dan_6393 a spus:
Cu parere de rau, dar esti pe langa ! Punand balegar in jurul tulpinii vei arde planta !
O reteta de la "Bunicutza':- Fertilizarea cu gunoi de grajd ( vaca) = 1 parte balegar si 10 parti APA !
Aceeasi proportie se respecta si daca folosesti maceratul de urzica pe post de fertilizator !
In privinta celor 10 cm, ai in vedere ca rasadul de tomate se ingroapa pana peste primele 2 frunze. La 10 cm inseamna ca trebuie sa ii intorci radacina catre in sus !
unde e scris ca in jurul tulpinii? scrie ca se pune in jurul rasadnitei! 10 cm de pamant le ajunge, nu apuca sa ajunga la balegar ca le transferi in gradina! e vorba de rasaduri! rasadurile se iau si se pun apoi in gradina...e cred ca faci niste confuzii clare de termeni. ala nu ca as tine eu neaparat teoria rasadnitei, da' 2 ani la rand am facut-o in gradina...

la ce te referi ca ai ardei germinati la rece? aka afara?
 

anknic

Active Member
dan_6393 a spus:
anknic a spus:
e al treilea an de cand ma chinui cu rasaduri de pervaz in casa :) merge...nu pot sa spun ca nu m-am chinuit un pic, da' pot sa spun ca am avut rosii in gradina coapte cand scotea lumea prima recolta de solar. samanta germineaza si brusc nu ii mai trebuie decat umiditate si caldura, ii trebuie lumina multa. eu merg cu ele la extrem, ca imi dau seama ca le trebuie lumina mai multa decat le dau, da' inca nu le-am atins se pare limita minima :)
si daca le pui tu pamant care genereaza 70 grade langa radacini...o sa vezi ca mor subit. si...exista rasaduri viguroase cu neoane de 500 wati, nu conteaza cati wati au neoanele, conteaza cum bat si pt.cate rasaduri :)

teoria rasadnitei calde ti-o poate face orice bunicuta, sa mergi cumva mai departe e greu.
"Bunicutza" o sa-ti arate miine dimineAta Ardei din seminte in rasad RECE !
Nu exista nici o teorie a rasadurilor calde !!! Cele 50- 70 de grade sunt date de procesul de fermentare a ingrasamaintului organic ! De asta vezi iarna umbland unii de nebuni cu tractoarele pe campuri acoperite de zapada,imprastiind gunoi de grajd de asta vidanjele din localitatile suburbane se golesc pe araturile din vecinatate. Dupa imprastierea gunoiunui, poate ai observat, se face, daca nu o aratura la 15-25 cm, macar o trecere cu grapa cu colti si abia dupa aia se seamana ! Si, nu sunt de specialitate, dar n-am auzit sa se semene floarea soarelui de exemplu, in aprilie, la suprafata solului ca sa beneficieze de LUMINA ! Sau poate folosesti numai ulei de masline ?
Cate becuri ai in sufragerie si cand ai pus ultima data mana pe un bec dupa ce l-ai stins ca sa iti dai seama ce inseamna 14 Watti in spatiu inchis?
500 watti au reflectoarele de la Apararea antiaeriana- nici macar cele care lumineaza Casa Poporului nu au atat!
ca imi pierd rabdarea...

ardeii tai nu-s obtinuti la rece! 18 grade nu inseamna rece! rece inseamna sub 0 grade cat are pamantul si aerul cand semeni in rasadnita afara ca de aia pui balegar care are reactie exoterma ca sa il incalzesti! doar ca balegarul ala arde! de aia il pui in jurul rasadnitei si sub ea! de aia pui 10 cm de pamant (ar merge si 15...da' mai mult nu ca daca e prea mult pamant dupa aia pierzi caldura)

eu cresc rasaduri inca din ian la geam. nu le dau lumina suplimentara si se vede. ziua e scurta si lumina care ajuge la ele e putina, de aia sunt lungite cam prea tare. daca aveam undein ap.sa fac instalatie cu neoane ca sa le dau macar inca 4 ore de lumina in fiecare zi iti garantez ca nu mai erau lungite :)

zau ca sunt oameni p-aci care nu au chef de glume au antiaeriene, da' experimenteaza de ceva ani cum e maibine sa isi faca propriile rasaduri...
 
Sus