Rasaduri

bunicutz32

Member
Adina-Ioana a spus:
Depinde cum si unde vei folosi etichetele plastifiate, Victoria. Daca va ploua pe ele sau le vei uda, apa va patrunde sub folia plastica si va deteriora scrisul care e pe baza de cerneala. In plus expunerea la soare deterioreaza si ea. Spun din experienta. Intr-un an mi-au fost distruse niste afise plastifiate expuse intemperiilor.
In principiu este o metoda prea laborioasa si costisitoare, comparativ cu scrisul de mana cu marker pe etichete de plastic, dar ca sa nu patrunda apa trebuie decupate mai intai etichetele apoi asezate separat in foaia termoplastica A4, cu 5-10 mm intre ele, plastifiat si apoi decupat din nou la 2-3 mm in exteriorul etichetei de hartie.
 

shanzha

Member
Eu am facut asa cu florile/bulbii cumparati de nevasta-mea: am pus plicurile in care le-am cumparat pe un batz sau chiar pe pamant, si le-am facut o poza. Apoi, normal, am aruncat plicurile :-)
 

geodezia

Well-Known Member
m-am pus pe treaba am pus semintele pe servetele la umflat am bagat pamintul la ars in cuptor ..dau gauri la paharute ..hai osu la treba ca acu vine vine primavara
 

geodezia

Well-Known Member
as sta eu da plec dimineata la 7 si ajung seara la 6 asa ca doar simbata si duminica ce mai fac .. si cum primi semintele hop . nu de alta da la mine nu stiu ce au vinetele si ardeii ca ori nu ies ori nu cresc asa ca de asta ma apucai devreme sa aiba timp sa creasca daca ies :)
 

anknic

Active Member
eu m-am pregatit asiduu: am tinut cate 2 zile semintele in congelator si apoi in frigider, acu' le mai tin 2 zile in bucatarie, dupa aia le pun 1 zi in apa si apoi insamantez si voi fi si eu fericita :)

am un mancarici in palme...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scarpina-te cu o ramura de trandafir cu ghimpi multi, Ancuta si vezi ca-ti trece mancarimea :tavalit:
 

anknic

Active Member
aha :)

si o sa ma mai plang ca m-am spetit plimbandu-le balcon-casa...da' voi ca niste prieteni buni n-o sa faceti misto de mine :p

am in plan (pt.ca vreau sa pun seminte si oricat de nebuna as fi totusi a ramas o urma de ratiune care imi spune ca nu exista loc sub nicio forma) sa fac un perete de peturi pe balcon...de 2 zile decupez :) . o sa insamantez in ele la inceput de martie...momentan fac planuri cum leg peturile intre ele si cum le fixez de perete (ca sa-i prezint zaoanului situatia completa cand o sa-l anunt ca trebe sa dea niste gauri in balcon)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: Anca, imi dai voie sa-ti spun ca nu esti cu toate pe-acasa? Perete de peturi, auzi la ea...te strange de gat omu' :evil:
 

anknic

Active Member
pai nu-l vede ca pe balconul pe care intentionez sa-l "amenajez" nu iese niciodata, trebe sa bage vreo 4-6 holtsuruburi si gata :)

si oricum incep strategic insamantarile cu ardeii lui iuti dragi :tavalit:
 

geodezia

Well-Known Member
he he he cind spun ca pe barbati ii luam cu lucruri mici ca sa facem lucruri mari si nu ma crede nimeni .... :incapatanat:
 

elenafles

Active Member
Din ce am observat eu semintele de ardei incoltesc foarte greu (aprox.20 zile)
Anul trecut am aplicat metoda servetelului pentru ardei si am fost foarte multumita.Au incoltit in 8 zile.In 22 februarie am pus semintele in servetel umed, l-am impachetat,l-am pus intr-o punga de neylon si l-am pus pe centrala sa aiba caldura.Dupa trei zile semintele au inceput sa incolteasca.In data de 25 februarie le-am semanat si le-am acoperit cu un strat suptire de pamant apoi am acoperit ghivecele cu o folie transparenta si le-am asezat pe pervazul unei ferestre deasupra caloriferului.Au rasarit dupa 5 zile.
in 25 februarie 2012 au incoltit si le-am semanat

1 martie au inceput sa rasara.
 

geodezia

Well-Known Member
i-am lasat doar ieri in servetel au supt apa si azi ii trintii in pamint stropii cu puleerizatoru pe deasupra apa .. vad eu .. sper sa iese ... nu ochii ..da si aia ies greu ... greu ....mai aveam citeva seminte de ardei casnic adica obtinute de mine pus pe servetele le pusei dupa metoda ta adica le bagai in pungute de plastic ..sper sa germineze daca nu insseamna ca nu sunt bune semintele
 

anknic

Active Member
marti le-am semanat si deja azi am vazut 2 plantute de early girl ca isi scot capul afara din pamant, deci in urmatoarele zile trebuie sa iasa rosiile :)
 
Sus