Rasaduri

ana75

Member
din ce am auzit de la altii pamantul pentru flori cel din magazin e foarte bun,are tot ce ii trebuie
 

anknic

Active Member
eu folosesc pamant de flori din magazin (florasol) amestecat cu perlit pt.ca e steril. nu folosesc tavi alveolare pt.ca nu am unde sa le pun, folosesc pahare(de unica folosinta sau de iaurt). in general germinez in cutii mai mari, apoi le mut in pahare individuale.
 

bionut

New Member
Am citit pe un site cu seminte de ardei iuti (foarteiute.ro) ca pamantul de flori ar putea sa arda rasadurile. Probabil spun asta doar ca sa isi vanda produsele. Bineinteles ca nu am cumparat seminte de la ei, sunt mult prea scumpe:-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am folosit pamant de flori, cel de la agro, pe sac scrie pamant de gradina, si nu am avut nici o problema. Se gaseste la sac si pamant special pentru rasaduri dar e dublu ca pret :roll:
 

elianna

Well-Known Member
Eu am folosit pamant de flori si tavite alveolare cu capac, un fel de minirasadnite care incap pe pervaz. Am gasit anul trecut la Lidl set de 4 buc la un pret foarte bun. Dar am avut si borcanele de iaurt mici de la nepotica mea. Pentru acum mi-am cumparat pamant pentru rasaduri, ceva mai scump ce-i drept dar mi-am zis sa intru in rand cu lumea buna :) La cat de putine rasaduri am eu, diferenta de pret nu e semnificativa.
 

bionut

New Member
O sa incerc sa cumpar un sac cu pamant special si cu cel de flori pe care il mai am pe acasa o sa fac un test, sa vad daca e vreo diferenta semnificativa. Diferentele pot aparea din cauza aciditatii si a ingrasamintelor din fiecare pamant.
Stiti vreun site de unde pot comanda tavite alveolare, pastile de turba, etc., la un pret bun? Eventual si saci cu pamant. La mine in oras nu prea gasesc, doar scumpe. Altfel ramane doar drumul pana la Bucuresti...
 

bunicutz32

Member
Turba blonda neutra Plantobalt amestecata cu 20% perlit si 5 kg Osmocote (cu eliberare la 2-3 luni) la metru cub. Anul acesta trec la un amestec mai complex, ecologic : turba blonda, perlit, VegetHumus, PerlHumus si Italpollina.
 

bunicutz32

Member
bionut a spus:
O sa incerc sa cumpar un sac cu pamant special si cu cel de flori pe care il mai am pe acasa o sa fac un test, sa vad daca e vreo diferenta semnificativa. Diferentele pot aparea din cauza aciditatii si a ingrasamintelor din fiecare pamant.
Stiti vreun site de unde pot comanda tavite alveolare, pastile de turba, etc., la un pret bun? Eventual si saci cu pamant. La mine in oras nu prea gasesc, doar scumpe. Altfel ramane doar drumul pana la Bucuresti...
Eu cumpar de la Blondy Romania, dar la cantitati mari si asa am transportul gratuit. Dar oricum o cautare pe google da multe rezultate si te poti orienta la ce ai nevoie, preturi, costul transportului etc. Sunt multe firme in toata tara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bunicutz, tu cumperi pamant special de rasaduri? Care e diferenta fata de pamantul universal, e aditivat cu ceva ingrasamant?
 

Elektra

Member
bionut a spus:
Ma bag si eu in vorba:-)
Apropo de rasaduri, ce pamant folositi? Recomandati tavi alveolare sau pastile de turba? Am in special rosii si ardei iuti pe care vreau sa ii pun in rasadnita.
In ultimii 2 ani am folosit Agro pt rasaduri, cu adaos de perlit, cenusa si coji de oua facute pulbere, anul acesta vreau sa incerc Compo, imi plac plodusele lor si la cate rasaduri fac eu un sac imi ajunge. NPK e de nedeterminat in cazul in care mai pui diferite prin pamantul de baza, oricum pt rosii si ardei K-ul trebuie sa fie ridicat pe parcursul vegetatie ca sa produca bine.
Si pentru ca de la discutia asta mi s a facut chef de pus rasaduri o sa pun si eu niste salate in alveole peste vreo 2 saptamani si le transplantez in sera cand au 4 frunze, chiar daca ingheata se descurca ele.
 

bionut

New Member
Peste tot sunt taxe maricele de transport daca nu cumperi cantitati "industriale". De banii aia bag motorina si plec spre Bucuresti :) Ramane sa gasesc un magazin fizic in Bucuresti. Pe la magazinele gen Bricostore, Dedeman, s-or gasi? Ma refer la substraturi si tavite.
Eu am si o padure aproape, ati folosit vreodata pamanat din padure? :rofl: :evil:
 

anknic

Active Member
mie imi e frica la rasaduri de pamantul care nu e steril...o planta mare poate mai bine sa se lupte cu diverse "chestii" din sol, dar o plantuta mica...nu prea...

asa ca mereu am luat special pamant la sac din supermarket si l-am mai tratat si eu cu ceva previcur si mospilan...ca sa fie :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Bionut , ai grija cu pamintul de padure ,ca[ virgula] contine multe minuni :) mai bine mergi pana la Bucuresti si iti iei o punga de pamint si toate alea ,e mai sigur ;-)
si la Baumax gasesti pamint pt rasaduri si tavite ;-)
 

bunicutz32

Member
Elektra a spus:
bunicutz32 a spus:
... VegetHumus, PerlHumus si Italpollina.
Pe acestea de unde le cumperi? Se vand doar in cantitati mari?
Voi deschide un topic nou referitor la produse si materiale pentru gradina ecologica si am sa pun acolo tot ce am gasit eu, cu produse, furnizori etc. Sper sa fac asta cat de curand pentru ca am gasit si eu cu greu si ma gandesc ca e mai usor pentru cei interesati sa aiba cateva indicatii pentru inceput.
 

bunicutz32

Member
claude a spus:
Bunicutz, tu cumperi pamant special de rasaduri? Care e diferenta fata de pamantul universal, e aditivat cu ceva ingrasamant?
Eu imi prepar singur amestecul pentru rasaduri, in primul rand si cel mai important din considerente de cost: un sac de 50-70 de litri de substrat universal de buna calitate poate sa coste 40-50 de lei iar un balot de turba neutra de 250 litri costa 75 de lei. La asta se adauga si alte costuri (perlit, ingrasamant) dar nu depaseste 100-110 lei la 250 de litri. Astfel de turba, cu sau fara adaosuri (argila, umectanti, nutrienti etc.) la baloti de 250-300 se gaseste la furnizorii de materiale profesionale pentru horticultura oriunde in tara. Pentru cine este aproape de Sfantu Gheorghe pot sa-i dau adresa unei firme. Mai este si Blondy Romania la Targu-Mures, cred ca Morami langa Oradea si la Bucuresti mai multi.
Dintr-un balot de 250 de litri se pot face 800-850 de rasaduri de ardei sau vinete (la pahare de unica folosinta sau alveole de 6x6 cm) si vreo 400-450 de rasaduri de tomate in ghivece de 9x9 cm (sau pahare de iaurt mari, de 350-400 ml)
Sunt mai multe variante de turba, dupa granulatie (fina pentru semanat, medie pentru repicat), pH (eu folosesc turba cu pH cca. 6,5), aditivi (argila, polimeri de umectare, chiar Trichoderma), asa ca este de unde alege.
 

bunicutz32

Member
Pentru cei care fac putine rasaduri asa-zisul "pamant universal" este foarte bun cu doua conditii:
-- sa aiba un pH apropiat de neutru (6-7), adica nu pentru plante acidofile (ca azaleele, conifere etc.) si
-- sa fie de buna calitate, nu de la cine stie ce SRL din deal sau vale. Din ce am mai folosit eu Florasol si Plantaflor sunt foarte bune, dar si pretul e pe masura.
 

bunicutz32

Member
bionut a spus:
Peste tot sunt taxe maricele de transport daca nu cumperi cantitati "industriale". De banii aia bag motorina si plec spre Bucuresti :) Ramane sa gasesc un magazin fizic in Bucuresti. Pe la magazinele gen Bricostore, Dedeman, s-or gasi? Ma refer la substraturi si tavite.
Inainte de a merge la Bucuresti (nu stiu cat de departe esti = litri motorina ?) fa o cercetare de piata, cauta cat mai multi furnizori pe net, da telefoane, compara preturi, ce gasesti intr-un singur loc s.a.m.d. si apoi mergi intr-o zi si impusca mai multi iepuri odata. Asta daca vrei sa faci mai multe rasaduri (sa zicem minim 2000) ca sa merite efortul si banii. Altfel, pentru cateva sute de rasaduri pentru gradina proprie incearca sa incropesti ceva pana in februarie-martie, adica sa iei numai substrat dintr-un magazin de bricolaj si sa strangi pahare de plastic refolosite (iaurt, pahare de unica folosinta, caserole de polistiren pentru semanat - cele in care se ambaleaza carnea sunt ok). Pentru ardei paharele de unica folosinta sunt foarte bune - poate gasesti un bar sau ceva cu automat de cafea si vorbesti sa ti le pastreze - le speli (poti sa le si dezinfectezi cu hipoclorit diluat 1/2) si le gauresti la fund cu fier inrosit. Paharele de iaurt (smantana etc.) de 300-400 ml sunt foarte bune pentru tomate si vinete. Eu mi-am aliniat toate rudele si prietenii sa mi le stranga.
Ghivece si tavite alveolare profesionale si la pret ok am vazut in Dedeman, dar numai cateva modele. Cele din Baumax si Hornbach sunt asa-zisele "nemtesti" la niste preturi de te urci pe pereti.
 

victoria222

Active Member
Ghivece si tavi alveolare se gasesc la www.marcoser.ro la preturi bune. Ei livreaza prin posta romana. Eu am cumparat de multe ori si am fost multumita. Am cumparat si de la Blondy: Exista comanda minima care e destul de mare,dar o livreaza gratuit prin curier.
 
Sus