Rasadnita cu incalzire biologica

victoria222

Active Member
Primavara acesta vreau sa fac o rasadnita pe pat de gunoi de grajd pentru a cultiva rasaduri de rosii.
Este un proiect pe care il iau foarte in serios si am nevoie de cat mai multe informatii si sfaturi de la cei care au avut vre-odata experienta cu o astfel de rasadnita. Am studiat deja o carte pe tema asta, si multe informatii de pe internet, dar stiti cum e cu teoria- nu intotdeauna coincide cu practica. De aceea, deschid acest topic cu dorinta de a impartasi cu Dvs acest experiment, si cu speranta ca imi veti sari in ajutor cu multe idei, sfaturi si cunostinte.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun e ca in zona mea rasadnita se face direct pe gramada de balegar existenta, se pune peste gramada pamant amestecat cu mranita si pe urma o rama de lemn care e acoperita cu folie sau sticla, cu posibilitatea de deschidere in zilele calde. Si cam atat :)
 

victoria222

Active Member
Sa va descriu in cateva cuvinte ce am eu in plan.
Am nevoie sa cultiv aproximativ 1200 de rasaduri de rosii. Dupa datele din cartea mea, asta ar insemna circa 4metri patrati de rasadnita, adica intr-un m2 de rasadnita pot cultiva 300 fire de rosii, din momentul semanarii pana la varsta de 50 zile (cand le voi putea planta direct in camp) deci fara repicare. As vrea sa deranjez cat mai putin plantele si sa folosesc la maximum spatiul din rasadnita.
Rasadnita o sa aiba suprafata unui patrat cu latura de 2m. Pentru cultura rosiilor, am citit ca e nevoie de un pat de balegar(de cal) de 80cm grosime si un substrat nutritiv de 10cm grosime. Substratul l-am cumparat deja- 400l turba speciala pentru rasaduri. Iar balega am adus doar prima tura (circa 1m3) si mai trebuie sa aduc de doua ori pe atat.Din cele citite, reiese ca balega trebuie adusa cu 10-14 zile inainte si pusa la preincalzit in gramezi si acoperita cu folie. Abia dupe ce se incalzeste la o temperatura de 30grade se aseaza in rasadnita.
Daca toate merg bine si balega se va incalzi mai repede decat 14 zile, sper sa seman rosiile pana pe data de 8 martie, cand va fi luna in crestere.

Intrebarile mele pentru gradinarii mai experimentati:
1. Ce credeti despre spatiul pe care vreau sa-l aloc rasadurilor de rosii - 300 buc/m2 (adica 1buc/33cm2)? E prea putin sau e ok?
2. Cat dureaza preincalzirea si pregatirea gunoiului de grajd inainte de a-l aseza in rasadnita?
3. Cum vi se pare dimensiunea rasadnitei de 2m pe 2m? Este prea mare?

Va multumesc anticipat si abia astept sa dezvoltam acest subiect!
 

victoria222

Active Member
Referitor la ce spui, Claude, rasadnita eu vreau s-o fac semiingropata: 50cm sapat in pamant si 50cm deasupra solului - cadru de BCA, ca sa pot folosi minimum de balega. Pentru rasadnitele de genul celor descrise de tine e nevoie de mult mai multa balega, caci trebuie sa aiba in jurul tocului minim 50cm in plus de balega iar pentru mine ar insemna cu 4 m3 de balega mai mult.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e. Victoria, adevarul e ca e mult mai simplu asa, daca ai deja mormanul de balegar in curte.

Dar ce multe rasaduri vrei sa faci :eek:
 

anasstasia

Active Member
Poate vrea sa faca o mica afacere. Bravo Victoria, dati-mi idei ca si asa vreau in citiva ani sa ma retrag la tara.
 

ghia_don

Active Member
Victoria, iti doresc sa ai putere de munca si succes in ceea ce vrei sa faci :D
In ceea ce priveste nelemuririle tale, am gasit citeva informatii care te pot ajuta:
1-Pentru rasadurile care nu vor mai fi repicate, numarul de plante poate fi de 400-600 fire / mp. Daca tu aloci 1mp la 300 fire, este perfect pentru a avea un rasad viguros..
2-Preincalzirea balegarului dureaza 5-7 zile si se face in alt loc decit rasadnita, pentru a nu se supraincalzi dupa asezarea pamintului si semanat. Se foloseste un strat gros de 80cm daca rasadnita se instaleaza in ianuarie si se reduce grosimea stratului de balegar la 30-40 cm, daca se instaleaza in martie.
Dupa asezarea stratului de gunoi, se calca uniform si se prafuieste cu var, carbune de lemn sau captadin, pentru a preveni aparitia ciupercilor de balegar, apoi se pune stratul de pamint, cam 15 cm.
3-este posibil ca o rasadnita de 2/2 m sa fie cam incomoda ..preferabil ar fi ca una din laturi sa nu fie mai mare de 1m, sa poti avea acces la plantute mai usor, fara sa trebuiasca sa calci in ea.
 

victoria222

Active Member
Multumesc mult de tot, Ghia_don! Informatii foarte pretioase.
1. e bine de stiut, caci imi faceam griji sa nu fie inghesuite.
2. inseamna ca daca eu voi face rasadnita in martie pot sa injumatatesc cantitatea de balegar? Nu de alta dar e destul de dificil de facut rost si de adus, in satul asta al meu...si asta ar insemna o veste buna
3. la dimensiunea rasadnitei m-ai facut sa ma gandesc. Cred ca ai dreptate si va trebui sa modific dimensiunea planificata.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
la dimensiuni nu ma bag :)
dar iti spun cum se face rasadnita in zona noastra : se face din balegar proaspat , se face cam cu o sapt -10 zile inainte si se uda cu apa fierbinte [ ca sa ajuti preincalzirea ] si se acopera cu folie :D
 

victoria222

Active Member
Multumesc de pont, Sannamaria.
Despre udatul cu apa fierbinte nu am citit pe nicaieri. Dar cred ca o sa iti urmez sfatul, caci a trecut o saptamana si aseara, cand am ajuns la tara, am pus mana pe folia cu care e acoperita gramada mea de balega si nu era deloc calda. Ma duc acum sa ma uit cu atentie si daca nu e cald nici in interiorul gramezii, o sa ud cu apa fierbinte.

Astazi urmeaza sa mai aducem o tura de balegar si sa asamblam rasadnita. Locul pe care l-am pregatit pentru ea s-a topit si s-a zvantat, asa ca revin cu poze dupa ce am facut treaba.
 

victoria222

Active Member
Astazi am asamblat rasadnita. Am folosit niste caramizi de BCA ramase de la constructii. Balegarul adus de saptamana trecuta era in interior foarte fierbinte. In prima poza puteti vedea cum ieseau aburi din el. Am asezat in interiorul rasadnitei un strat de cca 5 cm de paie, apoi am intins balegarul incalzit, peste el am pus balegarul pe care l-am adus azi,care e proaspat dar era rece. Am amestecat usor tot gunoiul si am udat cu o stropitoare cu apa fierbinte, aproximativ 60 grade. Apoi am pus imediat o folie peste el si-l las asa pana maine. Maine iar o sa-l ud cu apa fierbinte. Sper sa-i grabesc incalzirea in felul asta ca sa pot semana peste cateva zile.
Pana la urma am recalculat necesarul de rasaduri si am redus dimensiunea rasadnitei cu 1m2. In final a iesit o suprafata utila de 96/292cm.
In ultima poza sunt sacii cu turba pe care-i voi folosi ca substrat nutritiv.
Iata si pozele:
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... mavara2012
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, Victoria, ai avut ceva de munca si vad ca te-ai facut si constructor :eek: Sa stii ca balegarul sta foarte bine unul peste altul daca e luat din grajd cu tot cu paie,si daca nu faci zid in jurul lui , tu ai facut rasadnita de-a dreptul stiintifica :)
Succes! :clap:
 

victoria222

Active Member
Multumesc, Claude!
Tare sper sa-mi pot creste rasadurile cu bine, caci n-am mai avut experienta cu rasadnita inainte si nici pe net nu prea gasesti informatii, decat teoretice. Si stim cu totii cum e cu teoria, mai ales in gradina...pana nu pui mana sa faci singur, nu inveti cu adevarat.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Victoria ! ma bucur ca am putut sa te ajut ,eu zic ca a iesit mai mult decit bine rasadnita ,sigur o sa ai rasaduri frumoase :D
 

victoria222

Active Member
Sa va mai povestesc despre rasadnita mea pe pat cald. E o minune.
Pe 4 martie am mai adus un metru cub de balegar deja incalzit, si l-am amestecat cu cel pe care il aveam si care se cam racise. Apoi l-am acoperit la loc cu folie si am plecat la Bucuresti.

Sambata, pe 10 martie, cand am revenit, din rasadnita mea ieseau aburi. Balegarul avea 40 de grade la suprafata, asa ca n-am stat mult pe ganduri: l-am pudrat cu praf de var si am pus peste el turba, dupa care am udat-o bine si am lasat-o peste noapte sa inregistram temperatura substratului.

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 2155264530
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 5941501586

In prima noapte substratul, adica turba, a atins minimumul de 15 grade. Ziua, temperatura urca si la 35 de grade daca era capacul inchis. N-am stat pea mult pe ganduri si am semanat rosiile. Era data de 11martie.

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 8029004866
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 8701626546

Astazi, pe 15 martie am avut surpriza sa vad cum rasar rosiile. Au germinat foarte repede, practic, in 4 zile. Singura grija pe care o am acum este sa aerisesc de trei ori pe zi rasadnita, si sa mentin o temperatura pe cat posibil mai aproape de 24 de grade (ziua urca si la 35 si trebuie sa las capacul intredeschis) pana germineaza toate plantutele. Dupa ce vor fi rasarit toate, va trebui sa cobor temperatura in rasadnita la 14 grade pentru 4-5 zile, iar apoi sa o cresc treptat inapoi. Iata si poza de azi:

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 7686492802
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 5418896322
 

victoria222

Active Member
Rasadnita mea s-a dovetit a fi un succes.
De atunci am mai facut doua mari si doua mici. Acum am in total 5 rasadnite. Toate au fost facute pe pat de gunoi de cal. Am invatat foarte multe lucruri despre aceasta metoda de a face rasaduri din experienta din aceasta primavara. Daca are cineva intrebari - raspund cu placere.

Asa arata rasadurile mele acum (cele semanate pe 11 martie):

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 3116614370
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 9649621650
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 4042332258
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:clap: :clap: :clap: Minunat, victoria, ai facut treaba de meserias! :)
Cat de gros ai pus stratul de pamant peste balegar?
 

victoria222

Active Member
Multumesc :)
Cam 15cm dar cred ca s-a mai tasat. O sa vad cum se prezinta radacina la momentul plantarii in camp. Singura problema pe care am intampinat-o e cu ciupercile care au cam inceput sa iasa, desi am pudrat destul var (cam mult chiar). E si substratul mult prea afanat, cred ca si din cauza asta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc. Eu ma gandeam ca ar fi necesar un strat mai gros de pamant, sa nu ajunga rasadurile cu radacinile la gunoi, cand cresc, sa le arda. Chiar m-am mirat cand a facut vecina rasadnita, si ea a pus cam tot atata pamant si eu mi-am dat cu parerea ca e prea putin :?
 
Sus