Ranunculus

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: ca am renuntat de mult :rofl:
La mine nu au vrut si pace .
:x
Ghia stiu ca a vut noroc la ei....... :)
 

mymo

Active Member
Eu am plantat primavara trecuta vreo 6,a rasarit unul galben,dragul de el a trecut cu bine iarna in gradina :D
 

lelia

Well-Known Member
La cei ramasi in gradina peste iarna inflorirea e pe sfarsite ,la cei pusi in primavara ,acum apar bobocii .

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Esti o norocoasa Lelia, eu nu m-am ales cu nimic din campul ala plantat anul trecut. Cred ca au putrezit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca e norocoasa Lelia! Din cate am citit in diverse locuri, ar fi cam de zona climatica 8, asa ca nu-i de mirare ca la noi mor peste iarna...
Am plantat si eu in primavara asta, dar la mine deocamdata sunt doar frunze, nici urma de boboci :| Oricum, treaba lor, acolo raman si eu altii nu mai plantez, ca nu mai am chef de racait toamna...
 

elipopa

Active Member
am gasit postat pe un site chestia asta
,,Am cumparat in urma cu 14 zile cateva "gherute". Le-am pus intr-un servetel umed,apoi intr-o punga si le-am tinut la temperatura camerei, asigurandu-ma din cand in cand ca servetelul este mereu umed. In urma cu 3 zile am vazut ca le-au iesit ceteva radacini asa ca le-am pus imediat in ghiveci, in pamant potrivit pt ele. Surpriva mi-a fost mare cand am vazut ca dupa 3 zile au scos frunzulite. In mod normal ranunculus germineaza in 20-30 de zile,dar asa...am grabit cu mult procesul de incoltire:) ,,

am facut si eu asa cu gherutele mele! va tin la curent cu experimentul!!
 

iogamac

Member
Am plantat si eu anul trecut 3 ranunculus infloriti, iar acum ma tot uit si nu stiu daca mai apar...am inteles ca sunt flori perene.
 

belisima

Well-Known Member
fixpix a spus:
Da, da... perene. Dar nu ajunge. Trebuie sa fie si... rezistente.
:rofl:
:mrgreen:
cam asa,eu am plantat in toamna cateva "gherute" ,ma gandeam ca vine frigul si vor rasari primavara,numai ca a fost o toamna luuunga si calduroasa si dumnealor au rasarit,cand am vazut ca se raceste le-am pus in cap un strat de mranita,au rasarit si prin aia... :roll: iar in primavara le-a luat inghetul,nu cred ca mai da ceva din ele,am plantat altele si astept,vad ca una isi arata "moatele"...
 

victoria

Active Member
am plantat si eu 2 cu bobocei,unul roz si unul rosu de la Plant=shop.Acum se deschid si mor de dragul lor :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cei plantati de mine primavara trecuta au rasarit din nou in noiembrie, ca de obicei...evident ca pe urma, peste iarna, au dat coltu' si acum nu au mai rasarit. Eu nici nu ma gandesc sa mai plantez, sunt destule plante frumoase de gradina care rezista la noi, n-are rost sa ma tot chinui cu plantat si scos in fiecare primavara si toamna :evil:
 

Dea

Active Member
am plantat pentru prima data in aceasta primavara ranunculus si acum, prima floare , si le mai astept si pe urmatoarele

Le-am plantat intre trandafiri, imperuna cu anemonele. Asa ca la toamna, decat sa risc sa le pierd, mai bine le scot pe ambele.
 

elipopa

Active Member
sunt foarte frumosi! I-am mutat si eu din ghivece in gradina, astept acum sa se dezvolte si sper sa infloreasca si la mine! anemonele deja au inceput sa infloreasca!!
 

Dea

Active Member
multumesc eli! :D
daca i-ai avut in ghivece si i-ai mutat e foarte posibil sa se dezvolte mult mai bine si mai frumos decat ai mei, carora nu le-a prea fost de mare ajutor primavara aceasta destul de racoroasa!
Te rog sa ne spui daca este asa, pentru ca in acest caz va ramane o varianta de luat in calcul pentru urmatoarea primavara! :D
 

elipopa

Active Member
Dea a spus:
multumesc eli! :D
daca i-ai avut in ghivece si i-ai mutat e foarte posibil sa se dezvolte mult mai bine si mai frumos decat ai mei, carora nu le-a prea fost de mare ajutor primavara aceasta destul de racoroasa!
Te rog sa ne spui daca este asa, pentru ca in acest caz va ramane o varianta de luat in calcul pentru urmatoarea primavara! :D
Ok, va tin la curent cu evolutia lor!
 
Sus