Ranunculus

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Am googalit putin dupa modul de plantare si iata ce am gasit
Pentru ca bulbii sint foarte uscati,se recomanda un pre- tratament pentru a evita craparea lor cauzata de o absorbtie prea brusca a apei. Puneti bulbii intr-un recipient inchis ermetic si ii pulverizati din cind in cind cu apa pina cind incoltesc.
Sau infasurati bulbii in servetele de bucatarie umezite, apoi intr-o punga de plastic si-i punem in cutia de la frigider citeva zile pina incoltesc."
Ghiadon la 15 feb.2008
 

iraira

Member
Eu i-am pus la umflat si a doaua zi deja isi dublasera volumul...dar ii las 3-4 zile, apoi ii plantez.O sa postez si niste poze, cum aratau inainte si dupa.
Eu am inteles ca se scot iarna din pamant.Poate in locurile unde iernile nu sunt foarte geroase si grele ca la noi se lasa peste iarna in gradina.Am vazut multe carti de specialitate traduse in romana, dar care nu se pretau ca instructiuni la clima noastra.Aceeasi problema si cu instructiunile de plantare de pe ambalaje.
 

calin123

Member
hai sa-i vedeti infloriti si apoi va mai ginditi la scos pentru iernat .Cine posteza primul cu flori de ranunculus din gradina proprie ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am primit ranunculus de la Dl.Peter de la Arad.L-am tinut de ieri in apa si gherutele sunt dolofane.Acum...ce sa fac?Sa il plantez deja sau sa mai stea in frigider citeva zile?Nu as mai vrea s apierd aceasta plantuta :(
 

iraira

Member
Eu le-am plantat imediat ce s-au umflat, in ghivece.Dupa maxim o saptamana au inceput sa rasara frunzele.Din 22 de bulbi pana acum mi-au rasarit 18.Acum nu prea stiu cand sa le pun in gradina.Cred ca saptamana asta le duc sa le plantez.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu vreau tot intr-o jardiniera sa ii plantez.Mai am o intrebare:i-ai mai udat dupa ce i-ai asezat in pamint?
 

iraira

Member
I-am pulverizat cu un spray cu apa, nu foarte mult si doar cand pamantul era uscat la suprafata...cam la 2 zile
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, daca s-au umflat poti sa-i plantezi, iar de udat ii uzi atunci cind se usuca pamintul...zice bine Ira. I-am plantat si eu, dar i-am udat normal...vad ca incep sa iasa mugurii din pamint
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult fetelor :* .In sfirsit ! poate anul asta vad si eu gherute inflorite :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am plantat direct in gradina - nu stiu daca am facut sau nu bine dar asta o sa vedem peste vreo doua luni, cred :D
 

lelia

Well-Known Member
M-au mancat gherutele si-am scormonit sa vad daca mai traiesc ,i-am plantat pe 4 martie direct in gradina.Se pare ca vor iesi ,sper sa si infloreasca :rugaciune:

 

iraira

Member
Sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca.Ale mele sunt deja mari in ghivece, dar tot mi-e frica sa le duc afara, sa nu le prinda frigul
 

tranda09

Member
Eu i-am pus "umflati" in jardiniera dar nu a iesit nimic de 3 saptamani. Cred ca nu mai ies.Si la anemone, din 25bucati au iesit 8 dar si cele rasarite au ramas asa cum au iesit.
 

iraira

Member
Sa nu uzi ranunculus foarte tare, putezesc.Eu doar pulverizam pamantul cu apa cand se usca la suprafata.Mi-au iesit 20 din 22, unul banuiam, era cam vested si nu s-a umflat prea tare, dar l-am pus totusi.
 
Sus