Ramurele... (le cunoasteti)

as vrea sa va intreb daca stiti cumva de la ce...copac apartin ramurelele alea..."incalcite" care se folosesc in aranjamente florale
eu am folosit din alea dar cumparate...din ungaria si eram sigura ca sunt de salcie...dar tocmai am vrut sa ma "aprovizionez" zilele trecute cu ceva ramurele din astea...din flora spontana si am constatat ca....am gresit...nu sunt de salcie... stie cineva?

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Este salcie.Cel putin asa zic eu,am in spatele blocului una si pe masura ce imbatraneste se incarlionteaza tot mai tare.
Mai exista si ceva arbust salbatic care are crengile asa,dar eu nu-i stiu denumirea.
 

lili

Member
Pentru aranjamente puteti folosi si ramurele de la copacii de magnolie. Au un aer exotic (asiatic). :wink:
 

Ioana

Member
Coristoica, eu am vazut niste florarese care curatau de coaja niste "naja", cum ii zice in sudul Moldovei, adica ramuri subtiri cat degetul de slacie. Apoi le infasurau varful in jurul unor sticle pet de 1,5 litri ca se le faca ondulate.

Nu stiu daca functioneaza sau mai trebuie facut si altceva - eu treceam pe langa ele si doar atat am prins din procesul de creatie. :)

Sper sa te ajute.
 

alfa

Active Member
Ramurele de multe tipuri de folosesc cu succes la aranjamente. Verzi sau uscate ele pot fi de mare efect. Acum e perioada de tundere a pomilor fructiferi. Cred ca nu e asa problematica procurarea crengutelor.

Ma gandesc sa incerc cu ramurele de la mar salbatic, pentru ca am multi in parc. As vrea sa le pun in apa. Cred ca ar arata superb inflorit. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
pe mine ma bate gandul sa fac coronite de primavara, folosind crengute :D
aveti idee care ramurele sunt cele mai flexibile?
 

aleynad

Active Member
Moderator
la salcie ma gandeam si eu, dar as vrea niste ramurele f subtiri
as vrea sa fac ceva de genul acesta
 
Coronutele de genul asta in general se cumpara nu sunt scumpe 5-6 lei fata de cat chin ar fi sa aduni crengute..sa le "impletesti" in forma dorita
e suficient daca le decorezi tu...:)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) am de unde sa iau, stau la casa, padurea e aproape, asa ca nu-i bai
si oricum sentimentul pe care-l ai atunci cand faci tu cu mana ta nu se compara cu nimic altceva :wink:
 

alfa

Active Member
Asa e Daniela. Eu nu vad nici un chin in asta. Chiar imi face placere. :D

Am si adunat si impletit deja crengi de salcie. Cele subtiri sunt de la diverse tufe, de exemplu cele de spirea cred ca ar fi destul de elastice si s-ar lasa legate in forma.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai dreptate, Kinga,cele de spirea ar fi perfecte :!:


si cred ca ar merge si ramurele de mesteacan :idea:
 
Sus