Ramele in teren si ghivece

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lili , nu e obligatoriu chestia cu solul , eu am pus ceva plante de test doar in coaja de copac , si am gasit si acolo rame , deci se pare ca nu se supara.

:rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Am niste begonii tuberhibride si cateva dintre ele mi-au murit, dupa ce au dat semne de carente. Le-am fertilizat dar degeaba. Erau in ghivece de 12 si dupa ce au murit, am verificat balotul - aveau niste rame de m-am speriat! Le-am verificat si pe cele care mai traiau, am scos ramele pe care le-am gasit in balot, apoi am pus ghivecele cu totul in apa si au mai iesit si altele! De atunci nu mai am probleme cu begoniile, dar le verific ghivecele regulat, cam la doua luni! :D
 

Dea

Active Member
Nu ma deranjeaza ramele afara, in gradina, acolo, dimpotriva, daca pun ceva sau scot ceva si le vad, incerc sa le acopar cu pamant, sa nu ramana expuse la lumina soarelui.
Insa, din pacate, in ghivece ... mi-au distrus cateva violete. Nu puteam intelege ce se intampla cu ele, decat cand am hotarat sa le scot din substrat si ... surpirza, rame! Habar nu am de unde, probabil din mixul de substrat pe care l-am facut prin septembrie. Vorba aia, ma apucase harnicia! :|
Ghivecele cu rame in substrat se pot identifica dupa solul pe care il gasim adunat, de regula in cantitati usor mai semnificative, in vasele in care le punem.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu le las la infinit , dupa ce isi revine planta le scot si pun sol nou ca sa fiu sigur ca nu ramane vreuna minuscula :D
 
Sus