Ramele in teren si ghivece

popescu gp

Well-Known Member
Ce putem face daca in gradina s-au inmultit excesiv ramele si ca numar si ca marime ba unele mai obraznice au intrata si in ghivecele cu flori puse in gradina pe alei de beton?
 

sicora fabian

Active Member
In ghiveci, din cauza volumului mic de pamant, ramele pot fi daunatoare, dar in teren, de ce te deranjeaza? Nu fac absolut nimic rau plantelor, dimpotriva! Daca sunt multe, inseamna ca este umed si ai multa materie organica. Daca ghivecele sunt mari, nu-ti fa probleme.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca e mai degraba un disconfort ... estetic. Nu-i nici o placere sa vezi ramele in ghivecele din casa de exemplu. Bleah. Afara ... e alta treaba.
 

sicora fabian

Active Member
Eu am turnat in ghivecele suspectate de a avea rame, solutie de insecticid, mai putin concentrat si am scapat de ele. Au iesit din ghiveci si au fugit! Daca le ai in casa e urat, s-ar putea sa le gasesti pe jos! :nu-mi_place:
 

diana999

Active Member
pot sa ma trezesc cu rame in ghiveciul cu flori? sau prin camera?????? mi-e sila de ele..dar florile imi plac mult.daca da......cred ca renuntz. :( ieri m-am uitat la un lamai de-abia rasarit.eram fericita...cand ma uit mai atent pe pamant am vazut un fel de rama mica mica transparenta. :cry: ma gandesc cu frica la rame :nu-mi_place: :ros_unghii:
 

sicora fabian

Active Member
La 2-3 ore dupa ce uzi ghiveciul, prepara o solutie de insecticid la jumatate de concentratie si uda din nou cu aceasta solutie. Cat sunt mici, sunt mai sensibile. Sa nu dai solutie pe pamantul uscat, ca arzi radacinile. Poti sa pui granule de nematocid in ghiveci, dar trebuie o doza foarte mica!
 

diana999

Active Member
cum se cheama acel insecticid?si daca dau cu insecticid ele vor iesi din pamant sau mor?nu vreau sa ma trezesc prin camera cu ele....
 

Fleur

Active Member
Si eu am zeci de ghivece afara si anul trecut au stat muuulte direct in curte pe pamant dar au avut farfurie toate si vreau sa va spun ca n-am gasit nicio rama prin casa si nici in ghivece cand am schimbat unele din ele in primavara. Culmea e ca am gasit rama in ghiveciul unei violete care nu statuse niciun minut afara dar probabil a fost vreun pui in pamantul ce l-am pus in ghiveci. Oricum nici n-a iesit din ghiveci nici n-a stricat floarea.
Cred ca nu sunt motive de ingrijorare daca ghivecele n-au stat pe pamant fara farfurie.
 

ghimpe--

Member
Cand cautam rame sa ma duc la pescuit, le gaseam sub pietre (acolo era umezeala mai mare). Incearca sa pui o pieatra (una plata) deasupra pamantului si din cand in cand verifica sub ea daca s-au strans ramele....
 

cataliny

Member
Eu ma gandesc sa cumpar si sa "plantez" niste rame in ghivecele mele ptr. o mai buna aerisire si ingrasare a pamantului. Din cate am citit nu sunt deloc daunatoare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
daisy111 a spus:
Imi cer mii de scuze ca am deschis un nou topic,stiu ca s-a scris undeva de rame,dar la ora asta nu imi mai dau seama unde. :oops: :oops:
Am o intrebare.....am fost la tara,asta-seara m-am intors suparata pt ca am gasit o azalee si un cactus comun plini de rame.Erau peste 15 rame si nu cautam daca nu vedeam cactusul ca se misca si cand m-am uitat era putrezit toata partea de jos si incercase sa dea alte radacini,iar azaleea aproape uscata si cand o scot dau de multimea ramelor ce misunau.
Oare ramele au fost pionul principal? :? mentionez ca am doi cactusi frati,aceiasi ani,dar doar la cel cu ramele i se putrezise partea de jos. :roll: Nu stiu ce sa cred...
fixpix a spus:
buna.
amu logica mea imi zice ca, cactusul are rame pentru ca e prea umed pamantul... de unde rezulta si putrezirea radacinilor. stii cum e cu cactusii... mai pe uscat!
de azalee nu stiu ce sa zic.
ramele parca fac bine in pamant, afaneaza. dar in pamantul din ghiveci... nu stiu.
nici mie nu-mi place cand gasesc rame in ghivece.... incerc sa scap de ele. :rofl:
 

daisy111

Active Member
Multumes frumos Cornelus!!! :* :hug:
Fixule,iti multumesc si tie de raspuns!!!! :hug: Si eu sant de principuil ca apa in exces dauneaza cactusilor,dar aici nu o pot controla ca este la aimei si tata le uda cand considera el,dar este totusi o dilema.....am doi cactusi pusi unul langa celalat si acelasi regim de udare..unul avea rame,celalat nu...unul putrezise,celalat arata perfect ...desii amandoi mi-au inflorit in mod egal. :?
Iar la azalee,nu era prea mare,un ghivecel mic si fff multe rame in el :x :x :x ma gandesc ca o fi deranjat-o la radacini !? :roll:
 

bird70

New Member
Din cate stiu eu (si nu stiu multe :rofl: ) ramele sunt foarte bune pentru plante. Aici se gasesc niste recipiente unde poti sa-ti cresti rame ca sa iti pui in curte. Eu am multe rame si am grija cand sap in jurul vreunei plante sa nu le stric si daca iese una afara o pun inapoi in pamant :) .
 

lili

Member
Ramele pot fi un indiciu pentru sol. Acolo unde ramale isi gasesc casa buna , se poate interpreta astfel, avem de-a face cu un sol gras (hranit) . Aest lucru nu este tocmai propice pentru cultura la ghiveci. Ramele afaneaza solul , dar pot deranja radacinile .
 

sicora fabian

Active Member
Nu doar ca le deranjeaza radacinile, dar le pot rupe pe toate si sa moara planta!
In sol sunt mana cereasca, in ghiveci sunt o pacoste! Gandeste-te ca daca uzi ghiveciul mai abundent, s-ar putea sa te trezesti cu ele pe jos . . . :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabian , ramele in ghiveci sunt oarecum pentru mine ca niste prieteni

Mi au salvat multe plante punandu le intentionat in acel ghiveci , il aeriseste , produce humus si pe deasupra nu a mancat nicio radacina

Probabil ca le distruge prin trecerea ei dar nu intentionat

Sunt enervante atunci cand scot pamantul din ghiveci si lasa radacinile de la baza expuse , insa tratamentul cu ele nu trebuie sa dureze mai mult de o luna , timp in care planta isi revine , sau cel putin asa a fost la mine

succes
 
Sus