Rafturi depozitare orhidee

MihaelaV

Member
Ma tot vaitam ca am inceput sa calc pe jos pe orhidee si azi s-a prietenul meu mi-a facut o surpriza













Daca am postat gresit, va rog sa mutati subiectul
 

scd

Member
Super tari rafturile, parca mi-a citi gandurile prietenul tau...exact aces model imi fac si eu :rofl: :rofl:
 

MihaelaV

Member
scd prietenul meu l-a cumparat gata facut din magazin, el doar l-a asamblat acasa. Setul era pentru 5 randuri, dar crescand inalte orhideele l-a facut doar pt 4. Mai avem sa il vopsim alb sau negru in primavara ca e cam inestetic acum.
 

marean

Active Member
Super treaba,acuma ramane sa gasesti un loc suficient de luminat ,dar nu cu soare direct unde sa-l pozitionezi :wink: .
 

IULIA

Active Member
mai Mareane, mi-ai luat parerea din cap. Mihaela, beleaua e ca nu par a avea lumina. adica acolo va ramine?
nu e bine, trebuie lumina. ia la cercetat fisele de la orhi, pe soiuri, sa vezi care cum se pozitioneaza.
eu nu zic, ele pot sta asa, dar nu vei avea satisfactii de genul...flori, spre ex. :D
 

Sash

Active Member
Poti sa instalezi niste neoane sub rafturi...dar chestia asta trebuie documentata un pic. Am inteles ca neoanele pentru acvarii ar fi indicate, dar nu-i treaba simpla ca se aleg in functie de spectrul luminos.
 

marean

Active Member
IULIA a spus:
mai Mareane, mi-ai luat parerea din cap. Mihaela, beleaua e ca nu par a avea lumina. adica acolo va ramine?
nu e bine, trebuie lumina. ia la cercetat fisele de la orhi, pe soiuri, sa vezi care cum se pozitioneaza.
eu nu zic, ele pot sta asa, dar nu vei avea satisfactii de genul...flori, spre ex. :D
Gand la gand,este ? Am vazut asa rafturi la cineva din Anglia,erau pozitionate peste tot prin casa,insa avea o casa numai buna pt trebusoara aceasta,statea undeva la o mansarda,iar jumatate de tavan era de sticla :mrgreen: ...mmmm,ce mi-ar placea si mie :roll: !
 

MihaelaV

Member
Au lumina acolo, acum asa cum ziceati si voi trebuie sa studiez fisele de aici ca sa vad care pot fi puse mai in fata sau care mai in spate.
Violeta l-am intrebat pe prietenul meu si al nostru a costat 150 lei si are 1,80 m inaltime, 0,90 m latime si 5 rafturi. Cred ca il poti folosi la mai multe floriciuni ca si eu am vazut la cineva cu begonii, violete, mini roses, gloxinii si altele
 

isabella

Active Member
Am si eu cateva raftulete de genul acesta dar cu patru etaje,de culoare alba , avantajul este ca poti monta randurile la inaltimi diferite in functie de plantele care le vei pune raft . Eu am pus orhidee, dieffe, dracena, violete, etc. Se gasesc cam peste tot, Praktiker, Metro...pretul la cele cu 4 etaje este intre 50-100 lei , depinde ce oferta gasesti :D Ma refer la mgazinele din Tm
Revin cu info nou nouta: oferta la metro pe perioada 15 ianuarie-11 februarie, raft alb cu 4 etaje, 150/75/30 cm PRET 47, 59 LEI Mi se pare un super pret :D Info le am din brosura Metro care imi vine acasa...
 

Fleur

Active Member
Am si eu rafturi din astea. Am doua pe care le-am luat cu cca 60 lei si unul cumparat in toamna cu cca 40 lei. Sunt la fel ca dimensiune si aspect doar ca la cel mai ieftin cornierul din care sunt facute picioarele si de care se prind rafturile este subtire si se stramba picioarele daca atunci cand muti raftul nu-l ridici cu totul de la pamant cu numai il tragi. La celelalte nu se intampla asta.
 

scd

Member
Am fost azi prin praktiker si mi-am luat si eu un raft din acesta, a costat in jur de 49 lei, nu mai stiu exact.Aveam de gand sa imi fac uul dar cand am vazut cat de bine se aseaza am renuntat si mi-am cumparat.
Pana acum cativa ani nu aveam tipenie de flori prin casa si acum m-am apucat de cumparat si rafturi pt. ca nu mai am loc :rofl: :rofl:
Problema este cum sa il asez in casa, pentru ca , cam singurile locuri le am la fereastra , acolo unde am si caloriferul si mi-e frica sa nu dauzene plantelor. :( :(
Am sa mai revin cu niste poze ,luni pt. ca maine sunt la servici, ca sa-mi spuneti daca e bine sau nu cum il asez.
 

Fleur

Active Member
Scd, depinde si de pozitia geamului. Eu il am la un geam catre sud unde bate tare soarele si fiindca pe el tin violete il am pozitionat mai departe de geam, implicit si de calorifer iar plantelor le merge super.
Pozitia lui depinde si de florile pe care le tii pe el.
 

scd

Member
cam asa am arinjat raftul meu pentru orhidee deocamdata....
nu am decat 2 orhidee deocamdata asa ca am diversificat putin

 
Sus