Radistim (stimulator de inradacinare)

cataliny

Member
Cred ca acest topic se apropie de sfarsitui (parerea mea), doar daca nu vine cineva cu argumente pro, si recunosc ca nu ar fi primul si nici ultimul produs Romanesc care ma dezamageste, din pacate .
 

Fleur

Active Member
Eu folosesc radistimul de ceva vreme dar numai la gesneriacee si am obsevat ca plantele care se prind fac o multime de pui. Ca nu se prind toate cate le pun...este alta poveste si cred ca nu exista nici o substanta care sa dea rezultate 100%.
N-am facut experimentul sa pun acelasi fel de plante, in aceleasi conditii cu si fara radistim.
 

sicora fabian

Active Member
AP

De 4 ani folosesc Radistim pentru butasi erbacei, cu rezultate notabile. Si produc zeci de mii de plante din butasi. Am folosit si Radistim expirat de un an si tot a dat rezultatele asteptate. Il gasesc greu si cumpar mai mult, cand am ocazia.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fabian spune-mi te rog CUM il folosesti?Eu am incercat si sincer butasii mi s-au uscat ...Nu stiu ce s-a intimplat.Deci sunt tare curioasa sa stiu la tine sub ce forma iti da rezultate?Si apoi butasii in ce ii pui?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Imediat dupa ce fasonez butasii (taietura dreapta sub nod sau chiar prin nod si reducerea foliajului), ii pun intr-un vas cu solutie dezinfectanta (un pesticid care sa combata putregaiurile, in concentratia recomandata de producator). Dupa ce-i termin de fasonat, ii scot din solutie, ii las 15-20 de minute sa se zvante si apoi le moi baza butasului in praful de inradacinare si ii plantez in substrat (eu folosesc in general un amestec de turba, nisip si mranita in proportii egale - pun mranita pentru ca uneori uit de ei si sa aiba un pic de hrana), substrat dezinfectat in prealabil cu aceeasi solutie fungicida. Deschid gauri cu un plantator (betisor), ii introduc acolo si apoi apas bine pamantul langa butas pentru un contact cat mai intim si ii ud bine cu o sita fina. Butasii de vara ii acopar cu ziar si mentin ziarul permanent umed o saptamana pentru mentinerea turgescentei butasilor, apoi il indepartez. Sa nu crezi ca am prindere 100%. Bine, sunt unele variatii in functie de specie, dar dezinfectia este obligatorie, si a butasilor si a substratului. Cam atat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc,multumesc......exceptional ai explicat .Va fi de folos multora;:gandit: deci fungicidul este musai ........... :(
 

Fleur

Active Member
Eu stiam ca el contine si fungicid si niciodata n-am dezinfectat, dar nici nu pun in fiecare zi lastari si de multe ori pun frunze care le-am rupt din neatentie asa ca las si natura sa participe si ea la noua plantuta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fleur am mai auzit si de la cultivatori "en gros" si cu multa experienta chestia cu fungicidul.Nu prea am luat in seama dar se pare ca este intr-adevar obligatoriu .Acum.......stii cum e.......fiecare face cum crede de cuviinta sau cum s-a obisnuit :D .Chiar si la inradacinari ocazionale e bine de folosit.Nu o zic eu ci cunoscatorii. :oops:
 

Fleur

Active Member
Sunt de acord cu tine Gabiuta dar daca s-ar prinde toate cate le pun n-as mai avea loc sa ma misc prin casa :rofl:
 

Roa

New Member
Radistim pot folosi si la butasii care inca nu au radacinute? sau trebuie sa astept intai sa le dea radacinile si abia apoi sa ii inmoi in radistim?

Multumesc!
 

Fleur

Active Member
Radistimul ajuta la formarea radacinilor, deci il folosesti la butasii fara radacini.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
De 4 ani folosesc Radistim pentru butasi erbacei, cu rezultate notabile. Si produc zeci de mii de plante din butasi. Am folosit si Radistim expirat de un an si tot a dat rezultatele asteptate. Il gasesc greu si cumpar mai mult, cand am ocazia.
Unde mai gasesti radistim ?>
 
A

Anonymous

Guest
Mai bine ca nu se gaseste...este alteceva mult mai bun. Si foarte bun si nici scump.
 
A

Anonymous

Guest
Nuuuu, nici vorba. Aceste doua produse putind fi cumparate din farmaciile fitosanitare, intra oarecum in gama "hobby"
Ma gindeam la "ceva" similar, dar din categoria "profesional".
Nu vreau sa va fierb, dar va rog sa ma mai pasuiti pina deseara.
Am descoperit aici doi colegi buni (Fabian si Danero) si sint curios la ce alternativa se gindesc ei, daca avem aceleasi preferinte (cu toate ca dl.Fabian pare sa fie multumit de Radistim, ma rog).
Eu banuiesc ca face plantarile si "intretinerile" foarte corect, de aceea are atit de mult succes. Il banuieste pe Radistim c-ar fi vinovat, dar eu nu cred. E "mina" meseriasului.
Anul trecut am plantat aproximativ 800 de Buxus sempervires cu talia de 15-20 cm (stiu c-am mai spus-o). Pina in primavara tirziu am avut mari probleme cu el, deoarece il scoteau pisicile si cateii din sol, avind radacinile foarte slab dezvoltate. Atunci am luat o decizie radicala. I-am aplicat odata la 14 zile o "substanta" naturala de inradacinare. Am facut si fotografii. Acum si daca-l tragi cu mina, nu iese decit cu o "tona " de pamint dupa el.
 
A

Anonymous

Guest
@ sicora fabian, buna! :D
Daca ati indicat un produs, nu-l stiu...denumirea nu-mi spune nimic. Ce-i aia ?
Oricum nu seamana cu ceea ce folosesc eu. Este posibil ca dl Danero sa-l stie, sa vedem.
Nu voi persista in mister, ati observat ca nu tin secrete, ca spun cit stiu de mult, indic si link-uri, numere de telefon, locatii, etc
 
Sus