Radistim (stimulator de inradacinare)

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiti ca Radistimul este un stimulator de inradacinare comercializat in doua variante: pentru butasi ierbacei si pentru cei lemnificati. Ma intereseaza sa discutam putin despre eficienta, mod de utilizare si eventuale ... reactii adverse ale unor plante/butasi.

Ce ziceti?
 

simona2

Member
Eu am folosit Radistim ( nu am stiut ca este de 2 feluri ) la ambele tipuri de butasi , dar nu am avut noroc .
 

Hariclea

Member
Si eu am folosit pentru butasi de fuchsie, 2 la numar, niciunul nu s-a prins... au mers mai bine cei pusi fara nimic...
 

simona2

Member
Mai nou , pentru ca nu am gasit Radistm , am cumparat Revital . Tot cu acelas rezultat nemultumitor .
 

Erwin

Member
simona2 a spus:
Mai nou , pentru ca nu am gasit Radistm , am cumparat Revital . Tot cu acelas rezultat nemultumitor .
Radi-stim'ul este de doua feluri:
- Radi- stim nr. 1 pentru inradacinarea butasilor lemnificati
- Radi - stim nr. 2 pentru inradacinarea butasilor ierbacei

Revitalul e de fapt un bioregulator, nu e folosit pentru inradacinarea ci pentru buna dezvoltare a plantelor.
 

simona2

Member
Revitalul l-am cumparat tot de la magazin fitosanitar , si mi-a fost recomandat ca inlocuitor al Radistimului .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am luat plasa cu acest produs desi mi-a fost laudat de citiva vinzatori si.........desi am citit aici despre el :( .In fine, butasii pusi cu radistim s-au uscat pur si simplu.Nu m-am uitat de care este.Recunosc.Oricum am pierdut ce pusesem la prins.Este clar ca nu-l voi mai folosi
niciodata!
 

DracuMic

Member
Salutare tuturor.
Din cate am auzit de la cei care l-au folosit,s-ar aprea ca lor le-au dat rezultate.Poate ca nu este folosit cum trebuie de unii dintre voi.!Sau :evil: no fi bun .!
v-as ruga sa incercati sa crepati pe o distanta de un centimetru butasii sa-i tineti in apa cu hormon ceva timp iar apoi sa-i plantati sa vedeti asa da roade?
Sau mai usor luati o crenguta de Salcie (orice fel de salcie) de vreo 1 cm grosime si 10 cm lungime facetii o taietura de la un capat la celalalt cu un cutter dati cu Radistim si puneti-o jumatate ingropata cu taietura in jos intrun vas.....Daca nu da roade....Astept pumnii de rigoare :rofl: ..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am zis niciodata!Dar niciodata sa nu spui niciodata!
Merita o incercare asa cum spui.........poate cu noua formula de folosire CHIAR sa dea roade experimentul acesta.
Pumnii...normal,dupa deces :)
 

lili

Member
Si eu l-am folosit....singura multumire, ca mi-am facut datoria ....in rest nimic :rofl: .
In schimb am o pulbere albastra, adusa din Ungaria pe a carei ambalaj scrie : INCIT-1 gyokerezteto hormon si este foarte buna!!!
 
A

Anonymous

Guest
Eu am folosit radistim cu succes,e drept mai mult pentru plante de gradina.Pentru ca am avut mare succes,acum pun un plic si in maglavaisul in care scufund trandafirii la plantare.
 
Eu folosesc Radistimul in mod curent fara probleme. Ideea e trebuie sa stii sa-l folosesti. Chestia asta, 1 si 2, contin 2 chestii: pudra de talc si putin hormon de inradacinare ( nr. 1 contine 1 procent cred iar nr.2, 3 procente). Va spun un secret: prea mult hormon intoxica planta. Daca vreti sa va trimit radistim prin posta, sa-mi spuneti caci am cumparat si pentru voi. :D
 

Fleur

Active Member
Mai folosesc si eu dar nu mi s-a parut ca da rezultate deosebite iar daca pui prea mult risti sa se usuce butasul. Eu pun pe taietura si mai putin sau deloc pe tulpina si il folosesc mai mult la ierboase, fiindca cele lemnoase nu putrezesc atat de usor.
 
Sus