Radistim (stimulator de inradacinare)

Principalii hormoni de inradacinare (substante chimice), se numesc IBA, IAA si NAA. Nu stiu care dintre acestia sunt continuti in Radistim dar sper sa nu fie IAA caci acesta se descompune in timp. Literatura internationala spune ca un amestec IBA+NAA face minuni. Daca fac rost de aceste substante desi am inteles ca sunt foarte scumpe 4 euro per gram daca nu gresesc, testez eficienta lor. Partea buna e ca cu un gram (substanta pura), pui o sera de plante.
O reconsiderare, eficienta Radistimului nu mi se pare evidenta. Momentan fac un experiment cu Radisim sa ma conving:
 

armeana

Member
Si eu ma flori prinse dar nu am folosit nici un stimulator de inradacinare.Puneam bobita de grau la tulpina.Am sa va spun un secret care l-am aflat de la cineva care se ocupa cu florile.Baza tulpinitei se inveleste cu putina iaraba luata cu radacina,iarba sa fie micuta,se strange bine pe baza tulpinei si se pune in pamant.Inradacinarea este ff rapida si da rezultate foarte bune,am aflat vineri.Am sa incerc si eu,incercati si voi ,nu coasta nimic.
 

mimish

Active Member
armeana, cu bob de grau prinde si mama mea floricele. acum vreo 3 saptamani am pus si eu un lastar de sporul casei cu bob de grau si a prins numaidecat radacini.
 

mymo

Active Member
Dragele mele RADISTIMUL este totuna cu RADIFARM?Pentru ca eu asta am cumparat azi,este lichid,maro si miroase urat.A folosit cineva?
 

nutilepadat

Active Member
Tu Mymo vad ca iti schimbi LOOKUL ca sosetele :rofl: frumoasa esti papate-ar mama ,eu una zic ca sunt 2 sunt 2 produse total diferite ...sa zica cineva care este in cunostiinta de cauza :?
 

lelia

Well-Known Member
Mymo eu am folosit radistim dar era praf de cloare alb murdar si era doar pt plnate cu tulpina lemnoasa ,ce scrie pe flacon :?
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca are aceleas proprietati cu atonik si acesta are un miros urat si se utilizeaza ca stimulent de crestere si inradacinare,deci nu este acelas lucru cu radistim ,care are doar proprieteti de inradacinare.
 

mg

Member
RADI-STIM nr 1 pentru inradacinarea butasilor ierbacei ( plic verde )
RADI-STIM nr 2 pentru butasi lemificati ( plic galben )
 
A

Anonymous

Guest
radistim

am folosit si io radistim.apa de ploaie(deshi o tantica de la cluj,de aia care il fabrica era foarte revoltata ca nu aveam incredere in produsul romanesc)
cu succes am folosit un produs italienesc"radizzione",care e lichid
io l-am luat de metro si de la romstal(un bidonel de plastic cu o poza a unor violete pe el)
a 2 oara insa parca umblasera la bidonel ,si concentratia era mult mai slaba
am avut succes cu el la violetele de parma,gloxinii,begonii,butashi de ficus benjamin,etc
doar la azalee si camelii nu mi-a mers(pareau ca s-au prins si au decedat dupa vreo 6 luni)
 

cataliny

Member
Vin si eu cu pareri foarte "bune" despre Radistim zis si apa de ploaie , butasi de citrice pusi la inceputul lui Februarie cu "miraculoasa" substanta in sera la temperatura de 29 grade in sol, lumina 12 ore etc. Dupa 2 luni jumate butasii sunt bine mersi dar fara urme de radacini , cred ca poate fi folosit ca si conservant :rofl:. Eu cred ca un bun stimulator de inradacinare este acela care da roade la plante pretentioase si nu la acele plante care se prind si daca le arunci intr-un borcan umed. Din pacate importatorii nu aduc si hormoni de crestere..........
 
Sus