Radacini stevie si hrean

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

RaluKa

Member
Buna, caut radacini de stevie si hrean. Pot da la schimb Aronia sau/si coacaz negru. Multumesc.
 

adrianam

Well-Known Member
Hrean gasesti la tarani in piata. Il iei din acela care sa nu fie curatat si sa aiba un pic de colet.
Eu nu am pus pentru ca am inteles ca devine invaziv.
 

geodezia

Well-Known Member
stevie sau dragavei
dragaveiul la noi se face mincare
stevia are vinisoarele rosi
dragaveiul le are verde deschis
eu am luat seminte si am pus prin flori
 

gabriela61

Member
Cred ca vrei stevie ce poate inlocui zaharul.Asta de care zice Geo este buruiana si este amara.Nici vitele nu o mananca.Vezi ca scriu mai sus cei care au cumparat seminte de stevie din aceea.Cred ca este diferita.
 

RaluKa

Member
Am vazut ca pe net se gaseste usor stevie dulce care are frunzele mai mici. Am gasit radacini de stevie normala pe un site de anunturi de la cineva din Targoviste, sper sa fie ok. Dragavei am in gradina crescut spontan. Multumesc.
 

gomez99

Well-Known Member
din cite stiu eu, in europa cehia este producatorul principal de stevia rebaudiana. poate cauti pe net o firma de pe acolo. dar cred ca vind seminte nu radacini
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Raluka, cred ca niste hream am sa am in curind. NU e in gradina, dar urmeaza sa fac rost sa pun in gradina.
Cam cit de mare e aronia si cit vrei pe un lastar (daca se poate inca planta acum)

Buna, caut radacini de stevie si hrean. Pot da la schimb Aronia sau/si coacaz negru. Multumesc.
 

RaluKa

Member
Buna popgeo, un lastar are cam 50cm, maine ma duc la gradina si iti spun. Cred ca se mai poate planta, il voi trimite cu putin pamant pe radacini. As vrea 2 radacinute de hrean la schimb, daca esti de acord. Multumesc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna popgeo, un lastar are cam 50cm, maine ma duc la gradina si iti spun. Cred ca se mai poate planta, il voi trimite cu putin pamant pe radacini. As vrea 2 radacinute de hrean la schimb, daca esti de acord. Multumesc.
De acord.
 

RaluKa

Member
Buna Geo, am fost ieri la gradina si lastarii de aronia au deja boboci vizibili, imi e teama ca nu se mai prinde, nu stiu ce sa fac... Ma mai duc maine la gradina.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atunci lasam pt la toamna.....mama o sa iti trimita hreanul numai sa ne trimiti adresa.
Eventual daca iei lastarul cu pamint semnificativ la radacina si invelesti radacina si pamintul aferent in folie.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus