râme de ghiveci

AnDu

Active Member
Poate pare ciudat,dar eu de ceva timp chiar ani pun in ghivecele cu flori 1-2-3 rame pentru a imbunatati calitatea solului din ghiveci. Stiu ca poate pentru unii pare o prostie....dar daca in gradina plantele nu sunt afectate de prezenta lor....atunci nici cele din ghiveci nu ar trebui sa fie afectate. Deci cum tin eu ghivecele pe timpul aprilie-octombrie afara pe pamant fara tavite....datorita umiditatii mari de sub ghiveci gasesc aceste rame ce le adun frumos intr.o caserola si le adaug frumos in ghiveci. Ce parere aveti? :rofl: :D si plantelor le merge super bine.... Acum pe timp de iarna.... Am o familie numeroasa de rame in sacul de compost obtinut ce il prelucreaza pentru primavara numai bun de pus in ghivece :D
 
  • Like
Reactions: YAN

george.r

Member
Cred ca ajuta la afanare, dar cred ca este valabila doar pentru ghivecele mai mari... sa zicem undeva la peste 5L.
Dintr-un ghiveci micut (sa zicem 2L) cred ca evadeaza la prima intarziere cu udatul...
 

AnDu

Active Member
Nu stiu eu mereu le gaseam sub ghiveci :rofl: ba la cele mari chiar veneau mai multe :p na...nu stiu eu am pus aceste taratoare pentru a imbunatati cantitatea de humus :D
 

geodezia

Well-Known Member
la mine le aduna sotul pt pescuit de sub vase la inceput nus tiam cine imi misca vasele ma am innebunit eu nu mais tiu pe unde pun mina
 

george.r

Member
Afara pe pamant se strang sub ghiveci pentru ca au umezeala...
Oricum nu influenteaza cu nimic negativ solul din ghiveci sau planta.
 

VlabiouzzZzZ

New Member
Salut.
Eu de patru ani cresc râme, mai exact Eisenia Foetida. Le-am achiziționat de la Dl. Petre Diaconiță (Google-uibil pentru contact). Am început cu 1 kg de râme. Le cresc strict pentru vermicompost, fiind al doilea cel mai bun compost, după guano (caca de liliac).
Și mie mi-a venit ideea de a pune râme în ghivece și răsadnițe. Am zis ce rost are să car eu compost la plante când pot face râmele acolo direct și nimeni nu împușcă mesagerul. Nu am mai schimbat pământul la un ghiveci cu ardei de 3 ani și încă produce ca nebunul și e verde și plin de frunze., flori și fructe. Îmi place să iernez ardei. Adrenalina de a-l ține viu sub lumină insuficientă și atacat constant de invadatori, fiind adus de afară, îmi îndesește părul pe pept.
Am descoperit din întâmplare că, dacă într-un vas, o tavă sunt mai multe ghivece, de diferite dimensiuni, atunci râmele se vor distribui după bunul lor plac. Urmărind telenovela râmelor am descoperit că se vor distribui în ghivece, în funcție de vârstă și automat de dimensiuni. Puietul preferând ghivecele mai micuțe și mai drăguțe iar cele mari nu se încurcă cu prosti. Astfel nu riști să îți plece că e prea acid solul sau să se înmulțească prea tare și să supradozezi plantele cu nutrienți mai ales dacă e multă substanță organică în pământul din ghiveci.
Dacă râmele din ghivecele tale nu au unde să migreze, să ai grijă să nu pui mai mult de o râmă într-un ghiveci și să ai grijă să nu fie matură sexual, adică să nu aibă acel inel mai albicios și mai gros pe ele, căci șansele sunt să fie fecundate și în maxim 5 săptămâni o să ai ghiveciul plin de puiet.
 
Sus