1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

râme de ghiveci

Discuție în 'Metode de inmultire, soluri si substraturi' creată de AnDu, 15 Ian 2016.

1. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    Poate pare ciudat,dar eu de ceva timp chiar ani pun in ghivecele cu flori 1-2-3 rame pentru a imbunatati calitatea solului din ghiveci. Stiu ca poate pentru unii pare o prostie....dar daca in gradina plantele nu sunt afectate de prezenta lor....atunci nici cele din ghiveci nu ar trebui sa fie afectate. Deci cum tin eu ghivecele pe timpul aprilie-octombrie afara pe pamant fara tavite....datorita umiditatii mari de sub ghiveci gasesc aceste rame ce le adun frumos intr.o caserola si le adaug frumos in ghiveci. Ce parere aveti? :rofl: :D si plantelor le merge super bine.... Acum pe timp de iarna.... Am o familie numeroasa de rame in sacul de compost obtinut ce il prelucreaza pentru primavara numai bun de pus in ghivece :D

2. george.r

george.r Member

Localizare:
    Bucuresti
    Cred ca ajuta la afanare, dar cred ca este valabila doar pentru ghivecele mai mari... sa zicem undeva la peste 5L.
    Dintr-un ghiveci micut (sa zicem 2L) cred ca evadeaza la prima intarziere cu udatul...

3. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    Nu stiu eu mereu le gaseam sub ghiveci :rofl: ba la cele mari chiar veneau mai multe :p na...nu stiu eu am pus aceste taratoare pentru a imbunatati cantitatea de humus :D

4. geodezia

geodezia Well-Known Member

Localizare:
    dincoace de Carpati
    la mine le aduna sotul pt pescuit de sub vase la inceput nus tiam cine imi misca vasele ma am innebunit eu nu mais tiu pe unde pun mina

5. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    :rofl: eu daca ar fi sa merg la pescuit oricand am rame :rofl:

6. george.r

george.r Member

Localizare:
    Bucuresti
    Afara pe pamant se strang sub ghiveci pentru ca au umezeala...
    Oricum nu influenteaza cu nimic negativ solul din ghiveci sau planta.

Distribuie pagina asta