Quinoa

mirela06

Active Member
Sa stii ca mie una mi-a placut enorm.
Am gasit pe net (imipare rau ca nu am luat si adresa) preparate cu si din aceasta plantuta.
Ce-i fain, am vazut ca a facut si Ana Popa, asa ca avem deja pe cineva ”specializat” :)
 

isabella

Active Member
mirela draga , voi cauta retete pe internet :D
Sicamin , multumesc frumos , esti o draguta , ca de obicei dar prima data trebuie sa probez gustul , nu pot sa seaman fara sa stiu daca imi place :D
 

mirela06

Active Member
Mie mi-a adus la spital si am fost tare incintata de gust.
Cum am spus...porumb si ceva f. vag de fasole verde.
Interesanta combinatie, mai ales ca asa merge la multe mincaruri, chiar si cu lapte, dar ...gusturile nu se discuta si...vorba ta, trebuie sa gusti ca sa-ti faci o parere. :)
 

isabella

Active Member
Mirela , la mine fierea-i sefa , ea da verdictul :) Trebuie probata altfel ma trezesc cu recolta de quinoa si nu o pot folosi :D
 

mirela06

Active Member
:( Stiu cum este, dar daca a acceptat nenea ficatul meu, sigur face fata si fierea ta.
Incearca si sa ne tii la curent, draga mea.
 

isabella

Active Member
Mirela , sunt de acord cu tine insa stii vorba aia , exista bolnavi , nu boli . Cunosc persoane cu acceasi afectiune ca si mine dar care suporta alimentele care mie imi fac rau si invers . Din cauza aceasta m-am obisnuit sa fiu foarte prevazatoare . :D
 

mirela06

Active Member
Da. Asta este adevarat si trebuie sa fii asa caci tu le stii mai bine.
Vorba ta sunt boli si boli si nu le poti amesteca, chiar daca sunt organe ”apropiate ”si mai indeplinesc unele functii comune.
A fi prevazator este a doua noastra natura si ar trebui sa fim constienti ca asta este bine , chiar daca nu am suferi de nimic :D
 

isabella

Active Member
Din pacate , pe mine betegia :) m-a facut sa fiu prevazatoare , altfel nu stiu daca ajungeam vreoadata sa mananc cat de cat sanatos si quinoa probabil nu ar fi intrat in lista meniului meu . Tot raul spre bine...
 

mirela06

Active Member
:rofl: Imi place. Faci ca mine. Tot ce cred ca-i rau...lasa ca o fi si spre bine.
Asa pot trece peste multe si chiar vad ca tine :rofl:
 

mirela06

Active Member
Sica mi-a adus (pt. asta-i multumesc)si gata preparate(fierte), si seminte, caci mi-am dorit sa le pun, citeva in gradina.
Gustul este minunat. Mie una mi-a placut.Este intre porumb fiert si cartof.
Rau este ca sunt semintele f. mici,iar ca si cutura necesita ceva spatiu.
Ceva munca este si la cules, asa ca trebuie sa vad daca ma hotarasc s-o cultiv :(
 

ana popa

Member
Peste 2 saptamaini mi-am propus si eu sa pun seminte.
Poate intra pe aici Sica si ne da reteta cu care te-a convins.
 

mirela06

Active Member
Pai ar fi minunat, daca nu am sa o pm-esc :rofl: sa-i spun ca-i solicitata .
Daca pui, sa ne tii la curent cu evolutia ei si apoi cu recoltatul si cantitatea. Eu, deocamdata , cred ca pun undeva mai ascunsa sa vad cum se dezvolta pt ca sotul mi-a ocupat ”ideea” unde as fi vrut sa le pun :rofl:
 

sicamin

Member
Au auzit strigaturile si am venit :rofl: .
Eu pregatesc in felul urmator : Pun apa sa fiarba -4cesti apa /o ceasca seminte(spalate in apa si scurse in strecuratoare). Cand fierbe apa ,pun semintele si las la foc mic jumatate de ora. Sting focul si las oala cu capacul pus inca vreo 10-15 minute. La fiul meu ii place mai mult cu lapte si indulcit cu miere,iar peste presar putina scortisoara macinata.
Am plantat in caserola cateva seminte dar au iesit tare anemice si au si murit repede. Voi semana in gradina sa vad cu se comporta,dar prin aprilie ,cand voi planta si fasolea.Ii place mult soarele asa ca trebuie sai gasesc o locatie mai insorita.
 

Simina

Active Member
sicamin a spus:
Lun Feb 08, 2010 7:10 pm Titlul subiectului: Seminte Quinoa
Azi am plantat seminte de quinoa. Le-am tinut de ieri in apa si si azi le-am pus in pamant amestec cu nisip 1/1. Am zis ca le pun mai din timp ca au o perioada mare pana fructifica .
mymo a spus:
Sa ai bafta! din cate am citit este o cereala care are mai multe proteine decat carnea si mullte vitamine,adica foarte sanatoasa.
sicamin a spus:
Nu stiu daca are prea multe propietati ,dar nici mie si nici la fiul meu nu le-a placut. Sotul meu nici nu a vrut sa guste :rofl: .
Astept sa vad cum evoluiaza planta . Deocamdata au iesit semintele doar dupa 3 zile.
 
Sus