Queen of Hearts

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superb! Imi place forma florii iar despre culoare nici nu mai vorbesc, Kordes a facut cativa tare frumosi din punctul asta de vedere.
Bravo, Bebita, te-ai orientat perfect!
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc doamnelor! :*
...era si culmea sa-mi spuneti ca nu va place, la cat il dragalasesc eu toata ziulica si la cat il laud :rofl:
De la Coral l-am cumparat acum doi ani...anul trecut a facut o floare, care semana mai degraba cu Grace, dar anul acesta si-a aratat cu adevarat frumusetea florilor :D
 

Roxana Peled

Active Member
Tare frumusel este! :visator:
Ma gandeam si eu daca sa-l comand sau nu in toamna la Coral dar dupa ce am vazut pozele de la tine tare l-as vrea.
Nu eram prea sigura de culoare, daca e intradevar portocaliu sau mai degraba roz. Al tau arata portocaliu!!! :)
Il ai in soare sau la semiumbra? poate ca si asta conteaza.
Si inca o intrebare, daca nu te superi ca te barai la cap, cum e tufa, compacta sau dezlanata?
 

bebe Iris

Active Member
:D in primul an a fost mai degraba rozuliu, dar ca orice trandafir care se respecta, are nevoie de 3 ani sa arate ce poate :D Infloreste portocaliu, dar isi schimba culoarea, in decursul celor aproximativ 4 zile cat sta inflorita floarea. E mai umbrit, adica semiumbra si frunzisul este foarte sanatos. Inca nu e tufa, e doar o tija, dar la mine in gradina cam asa arata trandafirii, dupa doi ani de seceta si cu zeci de alte flori pe langa ei (din lipsa de spatiu). E si parfumat :D ... mie imi place tare mult si-l recomand cu drag :D
 

bebe Iris

Active Member
Cu mare placere! :D
La noi in Baia Mare n-a plouat de doua-trei luni deloc...asa ca niciunul nu repeta inflorirea. Nu este un an normal, pentru ca la noi in mod normal, ploua din doua in doua zile :p Toate plantele care au reusit sa supravietuiasca sunt parca intepenite. Am sa ma uit daca da semne de lastari noi...
 

Roxana Peled

Active Member
Sincer, am facut o lista uriasa (comparativ cu capacitatea generala a gradinii mele) pentru Kordes in toamna. Nici nu stiu unde o sa ii plantez, gradina mea nu este gata oricum si va trebui sa-i plantez in niste ghivece foarte mari din care nu am chiar atat de multe. Cu toate astea n-as vrea sa reununt la nici unul, mai ales ca tot aud ca le ia 2-3 ani sa devina cu adevarat frumosi. :(
 

Roxana Peled

Active Member
Of, saracele plante!!! Dupa atata investitie afectiva si financiara te iei cu mainile de cap daca ti se usuca. Sa irigi nu merge?
Eu stau cu furtunul pe ele in fiecare zi si le tot studiez sa nu fi patit ceva de la caldura :nu-mi_place: dar tot nu e la fel ca atunci cand ploua.

Cu toate astea uite ce frumos a inflorit bietul trandafiras :D
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Spune-mi ceva nou! :rofl: Crezi ca la mine incape ce-mi doresc? nici pe departe...am cam 40m patrati de teren (si e la bloc) :) .
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Vezi!?! Intotdeauna se poate mai rau ;-)
M-am uitat la el si nu da inca lastari proaspeti, poate si pentru ca e la semiumbra, poate si din cauza secetei...nu stiu. Dar e verde si foarte sanatos, nici urma de vreo pata pe frunze. E totusi tufa, nu doar o tija...are vreo 4 lastari mai micuti si unul mai mare.
 

Roxana Peled

Active Member
bebe Iris a spus:
E totusi tufa, nu doar o tija...are vreo 4 lastari mai micuti si unul mai mare.
Mmmmm :salivat: ce bine suna! Imi plac s-tufosii :D
Eu zic ca alura tufei e la fel de importanta ca si aspectul florii la un trandafir. Daca e lalai cu o floare in varf de bat zau daca imi mai pasa cum arata floarea aia.
 

gabrielais

Active Member
Roxana, repeta inflorirea...la mine e in primul an dar sincer m-a dat pe spate cat de frumos s-a dezvoltat..acum e la al treilea val de flori desi conditiile de clima la noi la Iasi sunt dintre cele mai vitrege din tara..si asta an de an...e plantat in plin soare..nu pare sa-l deranjeze aspectul..culoarea este asa cum spune Bebe, se schimba pe parcursul infloririi..de parfum nu mai stiu sa iti zic acum ...la cati am in gradina chiar nu mai stiu exact ...e tare frumos oricum si pare rezistent, nu l-a atins nici viesprea croitoare, nici patarea neagra, e verde si sanatos; petalele sunt foarte vag patate din cauza ploii..dar nu le uratescte ci par asa stropite din loc in loc...in rest, mult succes la ingramadit trandafiri in gradina (eu acum scot gazon ca sa mai incapa vreo 50 de bucati, si stiu sigur ca si la anul voi vrea macar cat de putini..cred ca ar trebui sa adun bani sa cumpar parcela invecinata :?: :)
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: asta cu parcela invecinata mi-as dori-o si eu...
si aia cu gazonul ar merge dar eu nici gazon nu am ... inca :)
dar am planuri mari si le voi indeplini ... unul cate unul :D
Imi place mult din descrierile voastre si nici nu cred ca aveam vreunul portocaliu in lista de toamna, cu exceptia lui Cubana dar acela nu se pune ca e acoperitor :fluierat:
Pentru astazi pot sa trag linie, am adaugat unul pe lista - Queen of Hearts si am scos unul - Fairy roz (am gasit azi la Baumax la reducere si mi-am cumparat - in sfarsit, pun si eu mana pe un trandafir real vara asta nu doar invart poze pe net sa comand pentru OCTOMBRIE :roll: )
 

bebe Iris

Active Member
Roxana Peled a spus:
Of, saracele plante!!! Dupa atata investitie afectiva si financiara te iei cu mainile de cap daca ti se usuca. Sa irigi nu merge?
Eu stau cu furtunul pe ele in fiecare zi si le tot studiez sa nu fi patit ceva de la caldura :nu-mi_place: dar tot nu e la fel ca atunci cand ploua.

Cu toate astea uite ce frumos a inflorit bietul trandafiras :D
:D Acum am vazut mesajul...
Ud, cum sa nu ud?...si de doua ori pe zi cand e nevoie (altfel erau demult uscate toate), dar cum spui si tu, nu-i tot una cu apa de ploaie. :( Rhododendronii si azaleeele n-au rezistat, cu tot udatul.
 
Sus