Pyracantha - transformare

cornelia

Fondator
Membru staff
Shohin Trimis: Joi Mai 11, 2006 9:44 am Titlul subiectului: Pyracantha - transformare

--------------------------------------------------------------------------------
Anul trecut, prin vara, mi-am achizitionat o Pyracantha. Am tuns-o preliminar (avea unele ramuri mai lungi de o jumatate de metru), apoi am lasat-o in voia ei. In primavara i-am facut o tundere drastica pentru formare. Succesiunea de poze indica modul in care a evoluat acest mic bonsai. Ce vreau sa arat cu aceasta ocazie este ca adesea, in arta bonsaiului, este nevoie sa facem operatiuni care pot parea prea drastice, dar rezultatele nu intarzie sa apara. Evident, mai are un drum lung de parcurs pana sa devina un bonsai rezonabil si sigur anul acesta nu va face fructe. Dar operatiunea era necesara pentru a o aduce la forma la care voiam. Scuze pentru calitatea proasta a pozelor. Camera e de vina, atata poate face. Alte poze cu aceasta planta se gasesc pe albumul meu foto de pe Yahoo! .



mihaela tamas Trimis: Joi Mai 11, 2006 10:08 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Shohin,nu va trece mult si pyracantha pe care ai achizitionat-o isi va capata statutul de "bonsai rezonabil".Eu cred ca forma pe care o are acum te multumeste mult mai mult decat lasi sa se vada.Sa ne tii la curent cu ea,vrem sa o vedem si atunci cand va fi plina de fructe.
Bafta!....ca o sa ai nevoie....


Shohin Trimis: Joi Mai 11, 2006 4:19 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Ma bucur ca va place. Dar realmente mai are un drum lung de facut pana sa devina un bonsai acceptabil. Desi are multe frunze, ramificarea e deficitara si acesta este urmatorul pas - sa ii dezvolt coroana.
 
Sus