Putrezire radacini si tulpina trandafir japonez

MASCHA

Active Member
Butasul in ce-l inradacinez:perlit,pamant,apa?al stropesc cu atonic?Nu cred ca voi reusi,dar sti cum se spune incercarea moarte n-are :visator:
Multumesc !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
as vrea eu apa , ar fi asa de simplu .... pamant de rasaduri plus perlit plus putin nisip... atonik ajuta si nu prea , bouganvillea e mai fitoasa dar in acelasi timp simplista
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat un agro pentru rasaduri cu activator de radacini , am verificat mai intai un sac si imi place mult modul de compozitie a ingredientelor
 

lsteffyro

New Member
danero2004 a spus:
1. NU mai uda , nu e inca anotimpul de udat o data pe sapt la cate frunze are
2. NU mai folosi chimicale, deloc , nu ajuta acum in cazul luu
3, Radacinile lui sunt distruse , scoate din sol , spala radacinile , lasa sa se usuce cam 10 min , pudreaza cu carbune de lemne pisat si planteaza in sol foarte foarte drenat si uda usor doar daca solul nu e deja umezit
4. Ramurile care au frunze moarte si a caror varf se usuca taiele varfurile , frunzele se usuca pentru ca varfurile radacinilor responsabile de transportul apei s-au deteriorat
5. Gaseste o locatie calda cu multa lumina dar fara soare direct sau filtrat de o perdea.

7. cu un tampon demachiant sterge frunzele cu o solutie de 1ml atonik la 1 l apa .

succes
Daca la 7 pulverizar cu pulverizatorul are ceva? Sau e prea mult dupa?
 

lsteffyro

New Member
Abia azi am reusit sa il scot.

Cam asa arata radacinile.

Am mai taiat din ele ca aveau unele foarte lungi si am zis sa nu mai ma chinui cu ele.

Am avut surpriza... sa gasesc in mijlocul lor un ghiveci mic... cred ca era ghiveciul lui original.

A crescut multi ani intr-un ghiveci mic si de acolo s-au facut asa.





 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tehnic ar trebui curatate si radacinile circulare dar incearca sa lasi cat mai multe fire subtiri sanatoase , Solul la reamplasare sa-l lasi sa fie uscat uscat pentru a intra usor printre radacini.

Se mai intampla ceva urat si la plantele butasite in pastile jiffy , membrana nu e deloc "biodegradabila" chiar si dupa 3 ani
 

lsteffyro

New Member
Am apucat sa le tai pe cele subtiri si foarte lungi.... erau de peste 1 metru lungime.
Pe cele circulare cam greu sa le tai ca din ele pleaca cele subtiri. Poate doar sa tai una sau doua.... dar mai bine nu ma risc.
Nu prea imi dau seama care sunt sanatoase si care nu ca sunt toate la fel.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cele sanatoase au culoarea fildesului

Da , e mai bine sa nu risti neintemeiat. Daca e ceva mai modelezi la anul. Atentie la udare in primele 2 sapt
 

lsteffyro

New Member
Da nu inteleg de ce se imnoaie frunzele si de inconvoaie...

Am vazut vre-o 3 mici albe albe in rest toate par ca sunt culoarea fildesului... cu exceptia locului unde se strang toate... e nitel spre negru.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cele negre sunt putrezite sau abandonate.

Se lasa pentru ca doar varfurile radacinilor aduc nutrienti si lichide iar caldura din mediu face frunza sa vrea sa se racoreasca si cum nivelul de apa nu e suficient se inmoaie.

El va incetini apoi cand macar cateva varfuri se vor reface va incepe si hidratarea corecta.
 

lsteffyro

New Member
I-am schimbat pamantul... am pus 100% numai compo sana.
Sper ca am facut bine.
Ca am schimbat pamantul si la 2 mai mici si au inceput sa li se inmoaie frunzele si la aceeia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pana solul nu e cuprins de radacini la maxim apa e foarte daunatoare daca e facuta fara program.

Solul trebuie lasat sa se usuce lejer intre udari sau sa fie foarte permeabil. Din pacate pentru mine nici Composana nu a reusit asta asa ca fara "aditivi" de aerisire nu rezolvi problema unor udari intensive
 

lsteffyro

New Member
Din pacate, cred ca l-am pierdut pe asta...
Au inceput sa se faineze frunzele...

Stie cineva de unde pot sa iau alt trantafir japonez batut?

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aia nu pare a fi fainare ci mai degraba arsura de la rece sau soare. frunzele dezvoltate in casa nu vor rezista afara in soare

Te pot ajuta eu , intra pe pagina mea de sunphoto si ai Red Carnation Rosu dublu.
 
Sus