Putrezire radacini si tulpina trandafir japonez

lsteffyro

New Member
Am si eu un trandafir japonez care la baza tulpinii s-a colorat maro.
Iar cand il ud o data pe saptamana-doua acu (cam cu jumatate de litru de apa) in tava de sub ghiveci apa iese maro.

Avea frunze lipicioase si l-am bagat de vre-o 2 ori in cada sa il spal (gresala mea, am vazut ca solul e un sol mai prost si retine mult apa).
Acum frunzelelle sunt un verde mai deschis si au inceput sa se inmoaie si sa cada de la varfuri si, unele, sa se si curbeze.

L-am tratat cu Topsin si Pervicur fara prea multe rezultate.
Mai am Mospilan sa ii dau zilele astea.

Pe net am citit ca trebuiesc taiate radacinile bolnave da aici e tulpina.

Pot sa il mai salvez?


se vede exact culoarea la baza si culoarea radacinilor (era pamantul alb la suprafata plus urme de mucegai si l-am sapat iar cateva radacini care erau mai pe la suprafata au iesit si se vad maronii si ele.
De cand am facut poza a mai urcat nitel mai mult pata acea maronie (da e mult mai deschisa la culoare.


frunza din stanga are culoarea normala restul sunt mai deschise la culoare.


sunt frunze „uscate“ (au ranas verde dar s-au ofilit... ca si cum ar fi ramas fara apa in ele.


este o imagine de ansamblu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cabinetul de doctori s-a inchis dar forumul de oameni e inca aici

Buna ziua , ne pare bine sa te cunoastem ...adica mai mult pe hibiscus....! :gandit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Laurentiu ai umblat la radacini, in interiorul ghiveciului? Ai gasit radacini putrezite? Poti sa ne arati o poza?
Partea maro a tulpinii e moale sau tare?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1. NU mai uda , nu e inca anotimpul de udat o data pe sapt la cate frunze are
2. NU mai folosi chimicale, deloc , nu ajuta acum in cazul luu
3, Radacinile lui sunt distruse , scoate din sol , spala radacinile , lasa sa se usuce cam 10 min , pudreaza cu carbune de lemne pisat si planteaza in sol foarte foarte drenat si uda usor doar daca solul nu e deja umezit
4. Ramurile care au frunze moarte si a caror varf se usuca taiele varfurile , frunzele se usuca pentru ca varfurile radacinilor responsabile de transportul apei s-au deteriorat
5. Gaseste o locatie calda cu multa lumina dar fara soare direct sau filtrat de o perdea.

7. cu un tampon demachiant sterge frunzele cu o solutie de 1ml atonik la 1 l apa .

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Niciunul din cele de uz normal , radacinile lui sunt deteriorate si nu suporta ingrasaminte sau chimicale ori cele expuse in link sunt pline de fertilizanti puternici (cele de cultura)

Foloseste pe cel de rasaduri in prima faza , solurile alea sunt pregatite pentru a face radacinile puternice la loc dar aeriseste un pic solul cu putin perlit extra ca radacinile sa nu mai sufere de la presiunea turbei si sa fie arrisite cat de cat

Nivelul de ingrsaminte e scazut asa ca nu ai riscul de arsuri prin osmoza radiculara

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
linkul e bun , ar trebui sa fie bun daca e din lemn si nu carbune sau mangal dar te sfatui sa l faci tu singur/a

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
trebuie sa fie o caldura intensa si sa arda la mijlocul unei gramezi de lemne care ard , asa se produce , atentie sa nu pui cenusa , aia arde un pic din cauza sodei

legat de ingrasamant

1. e de trandafiri de exterior si nu de hibiscusi
2. prefer solutii mai performate gen Peters care imi dau exact rezultatul dorit
3. Nu te grabi cu ingrasamintele la cel bolnav


succes
 

MASCHA

Active Member
Dane daca am gasit Mahara cu baza tulpinii putrezita sau rupta,nu stiu exact ce s-a intamplat,cert este ca se misca precum margica si cand am dat pamantul la o parte nu se mai tinea de radacini,revin am vreo sansa cu ea sa-i aplic vrun tratament ceva ca sa-i creasca radacini ?
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu m-am referit la praful ce ramane in sacul de carbuni pentru gratar care sunt din mangal si nu praful de la gratar,care este cenusa cu grasimi si care sunt otrava si pentru om daca este inhalat,dar pentru o plantuta.....Eu am crezut ca s-a subanteles de unde carbunele.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
MASCHA a spus:
Din pacate nu , o poti trata insa ca un butas , se taie pana la zona curata sub un nod si de acolo reiei ciclul :(
popescu gp a spus:
Eu m-am referit la praful ce ramane in sacul de carbuni pentru gratar care sunt din mangal si nu praful de la gratar,care este cenusa cu grasimi si care sunt otrava si pentru om daca este inhalat,dar pentru o plantuta.....Eu am crezut ca s-a subanteles de unde carbunele.
Imi cer scuze , am inteles ca de la gratar
 
Sus