Purici de plante

silvia

Member
Tratamente naturiste

A.Pentru a indeparta purici sau alti paraziti puneti 1-2 catei de usturoi in pamantul florilor sensibile la daunatori.Vor fi indepartati garantat.
B.30-60 gr de sapun,1 lutru apa si 2 capacele cu alcool alimentar se pulverizeaza plantele atacate de purici sau alti daunatori.
 

silvia

Member
Sapunul

Eu am folosit sapun de casa fara aroma.Nu stiu daca substantele care parfumeaza sapunurile au influente negative dar eu asa am procedat.
 
A

Anonymous

Guest
Masterwind a spus:
De ce va complicati cu leacuri de astea babesti ? .. suntem in 2007 ... exista insecticide super eficiente si f putin toxice. Mospilan de exemplu este un insecticid f eficient impotriva lor, lafel si Decis, Fastac .. si multe altele.
Poate pentru ca avem (eu precis am) probleme cu dozarea?
 

zamfira

Member
La voi nu sunt pahare gradate , din alea pt mai multe alimente ? - zahar, faina, orez, lichide , gris ..toate gradatiile pe acelasi pahar .
 

schlucky

Member
ba da gabi....dar aseara cand aveam eu nevoi nu il aveam .... dar s-a rezolvat (am gasit undeva cum ca lingura cu varf de faina are cca 20gr)
 

lili

Member
1 lingura rasa din urmatoarele produse:
faina 25 gr
zahar tos 30 gr
sare 30 gr
orez 25 gr
gris 25 gr
apa,vin,bere 15 ml
sirop 20 ml
Sunt verificate de mine, uneori din comoditate sau graba, nu apelez la cantar si folosesc lingura ca mijloc de dozare :wink:
 

simonag

Member
adrianam a spus:
Sapunul poate fi din cel lichid, sapunul de casa ori sapun din comert ras pe razatoare?
Eu folosesc o solutie din: 40 parti apa; 8 parti sapun lichid de spalat vase (important: nu un altfel de sapun); 1 parte alcool sanitar. Asta este formula clasica, ecologica, care mi-a fost recomandata in Canada, dar eu pun ceva mai mult alcool (4 parti). Partile le masor cu lingura, dar se poate folosi si o alta unitate de masura. Am avut rezultate impotriva cosenilelor si a larvelor de paienjeni rosii si de musculita alba, dar sa stii ca de fapt nu am pulverizat ci am sters frunzele cu solutia asta (mi-am permis pentru ca plantele mele sunt mici si n-au multe frunze). N-a fost nevoie de mai mult de 2 astfel de tratamente, care se pot aplica cat de des este nevoie (de obicei la interval de 3-7 zile, in functie de temperatura mediului).
 

Simina

Active Member
Panselutele curgatoare mi-au fost invadate de purici verzi. Neavand la indemana "mospilan" am preparat azi solutia amintita mai sus si am stropit bine-bine planta.
Cum scap cel mai repede de ei? :?
 

valy

Member
idee

Pentru pesticidele lichide recomand folosirea unei siringi de farmacie 10-20 ml. Pentru prafuri, faceti o solutie de 1:1 si apoi folositi siringa :). Nu glumesc. In cazul in care cantitate de praf este prea mare, pahar gradat sau cantar de bucatarie.
 
Sus