Pui/lastari de cactusi si transplantare

matei02

New Member
Buna ziua, din nou! Dupa ce am avut problema enuntata in celalalt thread, am descoperit un lucru minunat! Cactusul meu a facut niste pui/ lastari! Unii mai mici, altii mai mari, in numar de 9-10. Ideea este, credeti ca ar fi o idee buna sa ii mut in alt ghiveci? Intre timp, am luat niste pamant special de cactusi si am mutat altoiul (cactusul fusese altoit de cateva luni din cauza unei probleme, iar altoiul l-am mutat in alt ghiveci, lastarii fiind pe port-altoi). Acest lucru s-a intamplat acum cateva zile, credeti ca este prea devreme si planta este prea slabita pentru a-i lua lastarii sau macar o parte din ei? Sau lastarii oare nu sunt pregatiti?
86728673
P.S. Pozele sunt facute de cand nu era inca transplantat altoiul, am incercat sa gasesc un caz asemanator dar fara rezultat.
Va multumesc!!!:*
 

crysty

Active Member
Buna seara, nu ai mentionat sau poate mi-a scapat faptul ca portaltoiul care are pui pe el se stinge vazand cu ochii sau se mentine inca in viata .
Oricum ar fi ,puii sunt foarte mici si vei avea o misiune foarte dificila ca sa lucrezi cu ei.
Exista 2 variante de pus la prins ,ori ii desprinzi (puii) cu grija unul cate unul si ii pui intr-un castron pe suprafata cu substrat ,ori tai si o bucata din portaltoi cu pui, lasi putin sa se usuce, presari niste Radistim nr.1 si pui bucatica de portaltoi zbarcita cu puiul pe ea pe substrat .
 

matei02

New Member
Buna seara, nu ai mentionat sau poate mi-a scapat faptul ca portaltoiul care are pui pe el se stinge vazand cu ochii sau se mentine inca in viata .
Oricum ar fi ,puii sunt foarte mici si vei avea o misiune foarte dificila ca sa lucrezi cu ei.
Exista 2 variante de pus la prins ,ori ii desprinzi (puii) cu grija unul cate unul si ii pui intr-un castron pe suprafata cu substrat ,ori tai si o bucata din portaltoi cu pui, lasi putin sa se usuce, presari niste Radistim nr.1 si pui bucatica de portaltoi zbarcita cu puiul pe ea pe substrat .
Buna seara! Ideea este ca am mai avut pana acum decat 1 pui care a facut radacinute, in rest nu prea am experienta cu lastarii. Ex-portaltoiul meu avea deja niste probleme si nu stiu daca:
1. ar fi o idee buna sa ii las puii, ptc totul vine de la natura si daca el a vrut sa aiba pui, inseamna ca are vreun scop;
2. sa pastrez puii ptc portaltoiul e cam ranit si poate o alta interventie l-ar secatui de puteri;
sau 3. sa scap de pui pt a salva portaltoiul.
In cazul de fata, avand in vedere si istoricul plantei (a fost muscata de caine si am incercat sa fac un portaltoi care insa nu a mers, altoiul a facut radacinute si l-am replantat, iar portaltoiul incepe sa se ingalbeneasca in unele zone, dar nu e putrezit, nu este moale inca si a facut pui), nu stiu spre ce varianta sa inclin si aveam nevoie de o alta parere. :-D
 

crysty

Active Member
nu stiu ce sa spun, daca are 10 pui, ia jumatate adica 5 , cei mai mari, si pune-i la inradacinat.
Nu trebuie experienta si nici doctorate ca sa pui niste pui de cactus pe substratul umed nu ud ca sa scoata radacini., Daca e sa se prinda atunci ai noroc, daca nu se prind si moare si cactusul mare iarasi asta e, viata merge inainte.
Unii spun ca sa pui o punga sau borcan peste castronul cu pui de cactus dar eu nu as face asta pentru ca nu se mai aeriseste nimic si ar putea mai rau sa faca.
Chestia cu ingalbenitul am vazut si eu la altoi chiar la dedeman , sambata, aveau vreo 3 cactusi altoiti si altoii incepeau a se ingalbeni. Nu stiu ce poate fi dar daca era vreo bacterie atunci il lichefia adica l-ar fi inmuiat dar daca e tare planta atunci ar putea fi si de natura fiziologica adica vreun stress sau reactie la lipsa udarii sau exces de ingrasamant oricum de la tinut in soare nu cred sa fie pentru ca nu am vazut ca angajatii de la raionul de gradinarit sa plimbe cactusii afara . Nu sunt savant cu microscopul dupa mine ca sa iau mostra de tesut ca sa vad daca e vreun virus sau bacterie.
Nu poti sa lasi cactusul asa cu pui pe el si sa nu faci nimic, daca este vorba de vreo boala, sa nu iti para rau mai tarziu ca nu ai incercat sa salvezi niste pui. Daca iti e frica sa nu ranesti planta mama atunci desprinzi puii cu mana sau cu un pix. Daca planta mama inca se tine tare atunci mai lasa puii pe ea poate or sa mai creasca un pic si pe urma separi vreo 5. Cu cat puiul este mai marisor cu atat mai usor il manui dar si ar avea sanse mai bune sa se prinda.
 
Sus