Prunus triloba

alfa

Active Member
Nu am gasit alt topic deschis pentru el.

Tocmai am cumparat un copacel de la Hornbach. Ca sa spun asa, a fost dragoste la prima vedere :D .


Ce stiti despre el? Cat de mare creste? Cum se ingrijeste?
 

nick1971

Active Member
sa-ti traiasca, e superb si e chiar maricel :D
eu sunt indragostita de el de cativa ani, il vad primavara intr-o curte, cred ca are multi ani ca e mare, imi vine sa-mi iau un scaunel sa stau sa-l privesc :rofl: si parca vad ca cei de la sieberz nu mi-l trimit :(
 

melimeli

Active Member
nu e pretentios deloc :D
al meu are in jur de 8-10 ani la inceput era tufa dupa vreo 3 ani m-am hotarat sa il fac copacel :) anul trecut arata asa
acum inca nu este deschis si arata asa
 

alfa

Active Member
Ce frumos e Meli! Eu am inteles ca nu creste prea mare, maxim 2 m. La fel am citit ca infloreste doar pe lemnul de 1 an. Ca sa infloreasca bogat crengile se scurteaza dupa trecerea florilor la 3 frunze. Asa isi va forma mereu o coroana rotunda si mereu tanara. :D
 

alfa

Active Member
Copacelul meu e deocamdata tot in ghiveci, numai saptamana asta il voi planta. Dar a inflorit deja si dragostea noastra continuaaaaa :D

 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Fetelooooor, ce frumosi infloriti aveti voi! Trebuie musai sa-mi fac si eu loc pentru unul...Recunosc ca m-am indragostit cand am vazut poza lui Alfa, cu el imbobocit...o bijuterie :D
 

ana popa

Member
Ceva metode in inmultire? Am vazut si eu unul ieri, in fata unui bloc, si vreau sa stiu daca are rost sa iau butasi.
 

riana

Active Member
eu am primit un lastar de langa arbustul lui Meli. avea putina radacina. prin butasi nu cred ca merge. se mai poate prin altoire
 

Dana29

Member
Stie cineva din proprie experienta cum se tunde prunus triloba? Al meu a inflorit dar e cam maricel, are 1,7 m inaltime si ramurile pleaca toate direct de jos, nu sunt ramificate deloc. As vrea sa il tund dar nu stiu cum si nici cand se fac taierile.
 
Sus