Prunus tomentosa

claude

Well-Known Member
Moderator
Acum mi-a venit in minte o alta chestie...ciresucul asta merge pe zonele climatice 2-6. Ma intreb daca la tine pe terasa, in Bucuresti, se va descurca...o fi Bucurestiul zona 6 dar verile sunt cam toride, nu?
La mine probabil ca merge, e mai racoare :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nu ma anunti cand ajung, ma anunti cand iti spune cat costa si-mi dai frumos contul sa-mi platesc partea! :)
 

Roxana Peled

Active Member
Nu pot, imi pare rau! :)
Sunt cadou de la sotul meu de Sf. Valentin si de daruit le pot darui mai departe dar de vandut nu se poate ;-)
Asa ca va trebui sa le primesti asa :rofl:
 

presco

Active Member
Speram sa cumpar si eu cu voi vreo doua seminte dar asa sper ca veti scoate la vanzare vreun puiut , doi....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aoleo Roxana, si asta ce inseamna, ca trebuie sa te invit la o cina romantica? :rofl:
 

Floria

Active Member
Eu il stiu de anul trecut dar nu l-am luat pentru ca scria unul in forum la Dave's care il are in gradina lui, ca fructele sunt acre, sambrii sunt otravitori si sunt mai mici decat ciresele.
Voi ce stiti despre acest copacel ?
 

Roxana Peled

Active Member
Floria, mie imi place cum arata tufa si sunt curioasa si ce gust au. Pretul pentru cativa samburi nu e cine stie ce si in felul acesta am ocazia sa aflu. Nu cred ca sunt neaparat mai acre decat visinele, am inteles de pe net ca ar fi destul de gustoase si cred ca mai tine si de noroc pentru ca la seminte iese ce iese, n-ai de unde sa stii exact. Cat despre samburii otravitori nu prea am obiceiul sa inghit ciresele cu tot cu samburi :rofl: . In plus se pare ca-ti trebuie destul de multi ca sa te afecteze in vreun fel.

Claude ... da, da, clar! Trebuie sa ma inviti la o prajitura cu cirese tomentoase :rofl: Daca sunt acrisoare pot inlocui cu succes visinele.

Presco, daca iese ceva esti prima/primul pe lista :D . O sa am de dat ca nu am unde sa plantez nici macar doi daramite mai multi.
 

poxicuta

Active Member
Toti samburii contin amigdalina, care trece si in palincade prune, de la samburii de prune, dar n-a murit nimeni ! Roxana ma inscriu si eu la cativa samburi sau la un pui de cires!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am intrat cam tarziu pe aici. Mai gasesti un samburel si pentru mine? :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos, Roxana! :hug:
Ma multumesc si cu un samburel... pentru inceput. Daca nu iese, te mai intreb de sanatate :rofl:
 
Sus