protectie inghet

anette_b

Member
buna seara !
vine in curand inghetul si in bucuresti si am cateva plante in gradina pe care nu as vrea sa le pierd. e primul lor an si nu am experienta in protejarea lor iarna.
am :
- levantica , mai multe tufe din care cateva au ramas mici , aprox. 12cm inaltime
-kniphofia (crin faclie) care a inflorit , e o tufa sanatoasa dar nu stiu daca trebuie mutat in ghiveci sau suporta iarna afara.
-liatris
-garofite , inca pline de boboci , care sper sa fie perene.
-delphinium
-tufe mari de oenothera roz , par ca rezista frigului pana acum. oare sunt perene ?

daca unele dintre ele necesita mutare in ghivece sau alta protectie , va rog sa ma invatati si pe mine !

multumesc !
 

miki70

Active Member
Liatris e foarte rezistent, nu trebuie protejat.
Levantica cred ca si ea.
Garofitele depinde de care sunt, daca sunt perene nu necesita protejare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Mie levantica mi-a rezistat cu brio afara, drept e ca parca era un pic mai mare de 10 cm.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Crinul faclie rezista, si delphinium, la fel si oenothera, dar nu stiu daca a ta e perena daca nu spui ce varietate e, ca sunt si varietati perene si bienale
 

anette_b

Member
va multumesc pt raspunsuri !

deci se pare ca plantutele mele au sanse sa treaca iarna !...de musuroit sau acoperit cu frunze/plastic nu e musai la vreuna din ele , nu ?
levantica e foarte inghesuita , tufele care au crescut mari au fost puse una langa alta . ar trebui sa le replantez la primavara cu spatii mai mari intre ele ?
 

veretregn

Active Member
anette_b a spus:
va multumesc pt raspunsuri !

deci se pare ca plantutele mele au sanse sa treaca iarna !...de musuroit sau acoperit cu frunze/plastic nu e musai la vreuna din ele , nu ?
levantica e foarte inghesuita , tufele care au crescut mari au fost puse una langa alta . ar trebui sa le replantez la primavara cu spatii mai mari intre ele ?
Nu te atinge de ele acum. Sunt curios cum te vei descurca cu kniphofia. Poate ceva mulci deasupra rădăcinilor?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine kniphofia n-am protejat-o, citisem pe site-ul Gradinii Botanice din Missouri ca e de zona 5, asa ca am lasat-o in treaba ei si n-a patit nimic.
Am citit pe un site italian de gradinarit ca e bine sa fie protejata mai ales in prima iarna, cu turba sau paie. De asemenea, se pot lega smoc frunzele.
 

anette_b

Member
dragii mei , de unde sa aduc eu paie sau turba ? ca sa nu zic ca daca ma vad cei de la servici cu asa ceva , ma trimit la o evaluare :) .cu capu'...
daca musuroiesc kniphofia si pun carton,plastic sau ceva de genul , nu e bine ?deocamdata arata bine dar de dimineat a nins pe el.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine kniphofia a rezistat 2 ierni afara fara nici o protectie, desi era planta tanara. Abia vara asta a inflorit pentru prima oara.
 
Sus