Prosteli nevinovate

vali

Active Member
Moderator
Continuand ideea de aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... c&start=45 , am zis ca e mai bine sa fac topic separat, ca sa nu se amestece prostelile :) .
Azi m-am mai prostit prin balcon (evident :roll: , altfel ce rost avea topicul?)... E ziua de fertilizat (urmeaza s-o fac deseara, pe racoare) si am profitat de asta si de timpul liber, pentru a mai tunde pe ici pe colo. Cum aveam si baterii in aparat, mi-a venit si pofta de poze... Asa ca, incet-incet, am luat-o in serios.
Ulmul mini despre care am pomenit aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... &start=105 a mai crescut intre timp. Nu in inaltime, ci s-a mai ciufulit nitel, asa... Evident, a fost tuns Cu aceeasi ocazie am constatat ca rana ramasa in urma taierii ciotului se vindeca frumos Cambiumul impinge in pasta de sigilat, nu se incurca :)

In afara de "prostelile" mele, in balcon a mai aparut si o "prosteala" a naturii :) . Nu stiu cum a reusit o samanta de Ulmus campestre (care sunt din abundenta in gradina din fata blocului) sa treaca de plasele pt tantari si sa aterizeze intr-unul din vasele mele... Oricum, asta e rezultatul :) Ce-mi place, e faptul ca s-a orientat: s-a culcusit langa trei frati mai mari de U pumila

Apoi, am mai verificat un marcotaj aerian pe un ulm (viitor) hokidachi In interior arata bine: radacinile incep sa se intinda. Grefa de pe acelasi ulm se dezvolta bine... De prins, nu se pune problema, a prins! Dar ma interesa ca si perimetrul sa se vindece frumos. Semne sunt! :) Au fost doua (ca asa-i mai bine: cand ai nevoie de una, fa cel putin doua!) dar am pastrat-o doar pe cea mai bine pozitionata.

Am inspectat un alt ulm siberian care a suferit niste taieri drastice si a ramas cu niste rani destul de urate; vad ca se vindeca frumos... E bine!
Rana sigilata, in care se vede ca tesutul de dedesubt impinge si felul in care arata rana sub pasta E ok.

Am mai legat si o salcie de pe pervazul de-afara, dar asta era asa o prosteala, incat chiar ca nici poze nu merita :rofl: .

Principalul e ca m-am simtit bine intre prieteni :D
 

vali

Active Member
Moderator
Va multumesc. :D
Dar nu-i nimic de admirat ... Nici eu, nici copaceii.
 

pork

Member
Prea multa modestie strica.
Da-ne voie macar sa spunem ca sunt frumosi...sau macar simpatici ;-))
 

SKohn

New Member
Spor la treaba Vali! :) Foarte tare treaba cu samanta purtata in ghiveciul acela la cei doi frati! Pasta pentru vindecarea taieturilor ti-o prepari tu sau ai cumparat-o?
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Prea multa modestie strica.
Probabil…
Dar mult mai periculoasa mi se pare extrema cealalta, in care ajungem sa privim niste rezultate deseori lamentabile ca pe adevarate realizari. Iar tendinta exista.
In cazul de fata, chiar nu e vorba de modestie. Iti garantez ca imaginile de mai sus, postate pe orice forum international de bonsai, ar genera reactii de genul „Nice! Keep it up!”. Iar asta, in traducere, nu-i altceva decat varianta inofensiva a lui „Mai incearca, poate candva ti se vor deschide ochii” :) .
Pe de alta parte, imaginile le-am pus nu pentru a fi evaluate (sau admirate), ci pentru ca mi s-a parut util sa existe un loc in care sa se vada cum se vindeca o rana, cum arata o grefa pe ciot sub scoarta, un marcotaj aerian… si mai stiu eu ce alte prosteli vor urma :) .

Asta nu inseamna insa, ca nu va dau voie sa le spuneti cum vreti voi :) .

@ SKohn – Pasta e cumparata. Traiasca ebay-ul!
Cam asa arata http://www.kaizenbonsai.com/shop/images/cutpaste.jpg Cea cu capac verde este pentru conifere, cea cu capac alb e pentru foioase.
 

pork

Member
Ei, eu cel putin, mi-am spus parerea din punctul de vedere al unui incepator caruia deocamdata nici nu ii trece prin cap sa faca aceste "prosteli".
 

vali

Active Member
Moderator
Chiar prosteli...

Revenind la cele "cu verdele-n sus" :), furtuna de aseara a intarit afirmatia ca orice rau e spre bine (Spre binele cui? E discutabil…).
Intotdeauna am incercat sa comunic cu natura...
Se pare ca, aseara, naturii i s-a acrit de incercarile mele si, in cele din urma, mi-a raspuns :) !
Vijelia ce a facut curatenie in calea ploii, a reusit sa-mi rupa una dintre ramurile salciei pe care v-am mai aratat-o pe-aici. A observat sotia, de dimineata, iar la mine informatia a ajuns la modul "Vaaai, ti-a rupt vantul un copacel :( ". Bine-nteles, primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i injur pe Boc si pe stapanul lui (ei sunt cauza tuturor neajunsurilor din viata mea :), iar a-i injura e ca si cum as lua o aspirina compensata).
Apoi, uitandu-ma la planta in cauza, mi-am dat seama ca nu e chiar totul pierdut... era vorba nu de "un copacel", ci de o ramura. Oricum, i-am mai injurat o data pe cei doi (preventiv!), mi-am luat caffee-ul si salcia "vatamata" si-am iesit in balcon pentru a remedia ce se mai putea...

Intre doua fumuri de tigara (pentru ca tot le-am luat din nou) si o sorbitura de cafea, mi-am dat seama ca - de fapt - natura a facut ceea ce ar fi facut orice artist bonsai si nu facusem eu (lucru sugestiv si evident in acelasi timp :rofl:. Salcia arata chiar mai bine asa cum era acum…
Am multumit frumos naturii pentru idée, am inlaturat ramura rupta care atarna inca agonizand, dar am legat cu sarma cealalta ramificatie, pentru a fi sigur ca natura nu-si ia rolul in serios (acum, ca tot ne-am dat la barfa) si-I mai vin si alte idei cu privire la modelarea cioatelor mele :).
Asta e ramura (sau ce-a ramas dupa ce am inlaturat-o) de care vorbeam Iar aici e vizibila ramura legata ce va forma viitoarea linie a trunchiului, in acceptiunea naturii (si recunosc, tre’ sa fiu de acord ca e mult mai bine asa!)

In concluzie, site-urile, forumurile, internetul in general, sunt “vax albina”! Daca vreti sa invatati ceva, rugati-va sa avem tornade, Katrine, potopuri (sau chiar si potoape :rofl:. E “de la sursa” si e cel mai bine asa :)

Toate bune!
 

pork

Member
:rofl: Vezi ca ai uitat sa il injuri pe Boc si dupa ce ai terminat de legat salcia :rofl: , care intr-adevar arata bine. Daca e mai bine sau nu, asta nu pot spune pt ca nu stiu cum era inainte.

Insa am observat ca mai ai o serie de "specimene" pe langa salciuta ce par a fi foarte simpatice. Daca nu cer prea mult si ai bunavointa, n-ar strica niste poze :fluierat:

Iar apropo de fumurile de tigara, bonsaiul a reusit sa ma faca sa ma las de fumat ;-))
 

lelia

Well-Known Member
Vali ,ma bucur pentru tine ca ai reusit ,,sa-ti faci din nou prieteni ''.Imi era dor de ,,prostelile''tale .
Imi place foarte mult cum scrii ,daca ai strange povestile copaceilor laolalta cu injuraturile si tot ce tine de ,,lucrul in balcon '',cred ca ar iesi o carte pe cinste .Ai stil dom'le ,sa stii :D
 

nely

Member
Asa-zisele "prosteli" Vali sunt de fapt pt mine cel putin f interesante si educative, mai ales ca sunt novice....si esti o prezenta tonica :marfa: :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce 'prosteli' placute! Multumesc pentru zambet! :D Cat despre a comenta despre 'copaceii' tai, o sa te citez: 'Nice, keep it up", doar ca la mine va avea intelesul 'Ce dragut, dar sunt pe dinafara, pot doar sa ma uit ca si curca-n lemne" :oops: :)
 

vali

Active Member
Moderator

pork

Member
Ai niste exemplare grozave prin album...Felicitari. Abia astept sa imi iau si eu un ulm chinezesc(e o specie pur si simplu nemaipomenita), l-am zarit in magazin, dar astept sa il iau inainte sa plec acasa pt ca sa il pun direct in "camera de flori" si sa nu il mai chinuiesc la camin cum am facut cu serissa.
Citind topicurile ce mi le-ai dat mai sus, am vazut ca sunt destui copacei autohtoni ce se preteaza ca bonsai. Cred ca am sa incerc, macar de curiozitate daca nu imi va iesi, cu un ciot de salcie.
Pana atunci, daca nu te deranjeaza, imi poti spune dintre copaceii ce se gasesc pe la noi, care ar merge crescuti in vase?
Sper ca nu te superi ca am abatut putin discutia din topicul tau, eventual imi poti lasa un raspuns printr-un pm, sa nu divagam de la "prostelile" tale :giggle:

P.S.: Sa tragi te rog o fuga in topicul cu serissa.
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Citind topicurile ce mi le-ai dat mai sus, am vazut ca sunt destui copacei autohtoni ce se preteaza ca bonsai. Cred ca am sa incerc, macar de curiozitate daca nu imi va iesi, cu un ciot de salcie.
Sigur ca poti incerca. Dar, desi la o prima vedere poate parea simplu, salcia este una dintre speciile capricioase cand e "tinuta in lant". Te pacaleste usor cu o crestere viguroasa, te lasa sa crezi ca totul e ok, pentru ca imediat dupa aia sa-ti faca cu mana si sa se duca fara nicio explicatie. Apoi, modelarea in stilul plangator, in ciuda aparentelor, nu e chiar simpla. Fiind o specie cu o crestere rapida, legarea cu sarma devine agasanta, pentru ca trebuie sa dai jos sarmele la saptamana. Nici folosirea rafiei nu e o solutie, pt ca scoarta e atat de fina incat pastreaza urme chiar si de la aceasta.
Apoi, consistenta lemnului nu este una de natura a-ti permite multe exhibitii. Daca faci si imprudenta sa lucrezi pe planta cand e plina de seva (adica fara s-o fi lasat "pe uscat" cateva zile inainte), poti pierde tot ce atingi.
Sa mai zic?...
pork a spus:
Pana atunci, daca nu te deranjeaza, imi poti spune dintre copaceii ce se gasesc pe la noi, care ar merge crescuti in vase?
Iti dai seama ca n-as putea raspunde la o asemenea intrebare... Ar trebui sa fiu o enciclopedie ambulanta :) . Teoretic, orice specie de lemnoase a carei radacina nu are nevoie de o adancime prea mare.
Poti pune intrebarea asta pe ro-bonsai. Cei de-acolo au mai multe incercari la activ pe specii autohtone si ar trebui sa fie mai in tema decat mine.

Toate bune.
 

pork

Member
Multumesc pentru informatii. Totusi am sa incerc dupa ce ajung acasa, daca iese ceva, grozav, daca nu, macar stiu ca am incercat.
Mersi din nou si scuze ca am deraiat putin topicul :giggle:
 

vali

Active Member
Moderator
Azi a fost "zi de joaca" :)
Am luat la rand (aproape) toate cioatele care necesitau lucrari.
Am tuns "ulmii la carton"
Inainte
...si dupa
Apoi a venit altul la rand, caruia ii crescuse pleata
A fost tuns, i-am dat sarmele jos :whew:, am incercat sa stimulez un nou nebari dand cateva gauri jur-imprejurul trunchiului Daca nu raspunde, no problem, va urma un marcotaj cam la acelasi nivel.
In final, a ajuns asa
A venit randul ienuparului la frizer (BTW, se pare, SPER, ca va ramane la mine :dans: ). Asta-primavara cand l-am redus masiv, era asa Intre timp, i-a mai crescut pleata
Dupa o ciupire de intretinere s-a mai aerisit un pic
Ultima la rand, a fost salcia. Crescuse cam salbaticutza
Iar aici, dupa ce a scapat din mainile mele

Si pentru ca au stat cuminti, diseara ii fertilizez :D

Ne mai auzim.
 
Sus