Propagare Crini

Ioana Hotea

Active Member
Pai de ce i-ati scos din pamant? Daca sunt bulbi maturi cel mai bine stau in pamant. Daca va e frica sa nu inghete puteti sa acoperiti cu cativa cm de mulci (paie, frunze uscate, cartoane etc). Cand raman in pamant nedernjati infloresc foarte frumos urmatorul an.
Daca e camera neincalzita mai deschideti geamul din cand in cand, sa se mai raceasca, mai ales noaptea.
Cand stau in pamant temperatura e cat de cat constanta, chiar daca se incalzeste la suprafata in pamant nu variaza asa mult temperatura. La fel si cand e foarte frig. In schimb la ghiveci variatiile sunt mari, asta nu e bine. Eu abia astept sa imi pun puii de crin in gradina, sa scap de grija lor :) .
Crinii se pot cultiva cu succes si la ghiveci, dar trebuie sa li se asigure anumite conditii de iernare, pt cine are sere sau solar de ex. Si camerele neincalzite sunt bune, dar nici sa nu fie prea cald. In zonele tropicale am inteles ca se tin la frigider (bulbii maturi) cateva saptamani.
Dar dumneavoastra nu ar trebui sa va faceti griji, nu cred ca incoltesc ei, au totusi un ciclu vegetativ, e perioada lor de somn (crinii totusi nu intra in repaos niciodata), si se va raci si la noi vremea.
O parte din bulbisorii de orientali i-am tinut la frigider, la 7-8 grade. Ceilalti bulbisori (tot de orientali) stau la casa (neincalzita), sper sa incolteasca, saptamana trecuta nu dadeau insa nici un semn.
Toti ceilalti bulbisori de crin in afara de orientali mi-au incoltit fara tratament la rece.
 

geodezia

Well-Known Member
ehe in vase ti se vor lungi se vor face de 2 m si nu infloresc na im pamint cu ei de ce iti este frica ii pui un pic mai adinc 10 cm cred ca e de ajuns eu una am pus la inceput in vase si intr-un an cu iarna lunga si i-am plantat in primavara in pamint au degerat toti si de-abia acum dupa vreo 4 ani mi-au mai rasarit de atunci pe toti ii pun in pamint direct
 

LadyBug

Well-Known Member
Asa temperatura mare e in frigider? Eu ma asteptam sa fie undeva intre 0-2-4 grade.
Eu am vazut ca la mine in pamant nu se fac asa mari si frumosi, decat daca le pun mult pamant de florarie din acela fin in jur. I-am scos din pamant pentru ca imi place mai mult cum infloresc la ghiveci, asa am observat din experientele de pana acum... si ca sa-i controlez mai bine, adica sa-i separ de bulbisorii cei mici pe care i-au facut pe langa radacina si daca doresc sa-i pot forta un pic sa rasara mai devreme si ca sa nu inghete la iarna si ca sa am spatiu liber in gradina :p
Vad ca documentatiile difera pe Internet, functie si de soiul de crin, deja e prea multa informatie, voi face cumva un mix din tot ceea ce am citit si vad ce va merge mai bine.
si era sa uit: la ghiveci ii fertilizez mai bine, ca in pamantul de la teren se cam duce fertilizantul pe apa sambetei.
 
Ultima editare:

Ioana Hotea

Active Member
Eu imi pot seta temperatura la frigider :) de obicei tin la 7 grade.. acum cu Craciunul si toate bunatatile perisabile il dau la 3-4 grade :)
Da, asa e, poti controla mai usor mediul din ghiveci, si cu fertilizatul e mai simplu. Conteaza cum te obisnuiesti si sa le mearga bine plantelor, normal :)
Succes, sunt sigura ca vor trece iarna bine!
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc, sper sa treaca iarna cu bine si sa infloreasca, de asta mi-e teama, sa nu am frunze multe fara flori daca nu stau la rece-rece, ca la noi e deja prea cald, apoi prea frig... nu e ca la carte!
Am citit ieri ceva documentatie in care spuneau ceva de pastrat crinii pana in 4 grade, asa ca m-am gandit ca 7 grade e prea mult, dar poate pentru bulbili sa fie alt regim.
Si am mai vazut ceva la site-ul englezesc prezentat la cebule: unii crini au nevoie de sol alcalin, eu credeam ca toti vor ph acid! Prea multe soiuri cu cerinte diferite!
 

Ioana Hotea

Active Member
Asiaticii vor alcalin, dar de obicei merg in orice fel de sol, doar sa nu fie un hybrid mai deosebit. Asiaticii se adapteaza bine si se dezvolta frumos in cam toate gradinile. OT, crinii orienpet merg bine in orice fel de sol, orientalii sunt cei mofturosi, adica ei chiar mor daca solul e alcalin (atentie la resturi de constructtii in pamant, eu am avut o multime). Trompeta vor acid dar merg bine si in neutru. Eu asiaticilor nu intentionez sa le creez conditii speciale, mai ales ca vad ca le merge bine. La orientali suplimentez cu turba, mranita (stiu ca e acida), pamant de conifer, mulci (acidifiaza), dar orientalii mie imi plac in mod deosebit si ma incapatanez sa ii am in gradina. Vara viitoare sper sa aiba un sezon mai bun.
Daca faci comanda in UK pt crini sa ma anunti si pe mine, dar mai in primavaa :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Bine ca mi-ai spus ca sunt asa de sensibili crinii orientali, ca si mie imi plac foarte mult, momentan am vreo 14 crini, in total, toti in ghivece. Imi plac mult cei trompeta si roselily si tigrisorii :) dar si martagon(din poze doar). Mai nou am cenusa multa pe care o arunc pe teren si chiar si peste ghivece, dar asta am impresia ca este alcalina, deci nu e asa buna... o sa ii ud cu putin otet!
Da, cu siguranta fac o micuta comanda la englezi, sunt curioasa ce calitate au bulbii lor. Plus ca vreau oferta speciala de 10 roselily, care ies la un pret acceptabil, atat doar ca nu stiu cat o fi transportul, dar e tare scump, din cate stiu de la niste comenzi de camelii si pomisori. Astept primavara ca sa vad intai ofertele celor de la noi si ale polonezilor, abia apoi ma indrept catre englezi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Vad ca mi-au rasarit cam toti crinii, dar ce-i mai ciudat e ca am unul mic, pui, dar care vrea sa faca tija (are deja 10cm), oare va face si floare? Cred ca e de la African Queen, dar e cu mai multi altii intr-un ghivecel, ca erau mici si nu ma asteptam sa infloreasca, acum trebuie sa-i transplantez, ca poate se maresc si nu m ai au loc in pamant sa se extinda. Si nu au avut deloc perioada rece, ca au stat in camera incalzita numai putin cand era cu minus afara.
 

Ioana Hotea

Active Member
Nu stiu ce sa zic, si eu sunt in aceeasi situatie. Puiul de crin asiatic, Red Alert, care apare in fotografie in prima pg, are tija de aproape 10 cm. E propagat vara trecuta, fara perioada rece, hranit toata iarna. L-am mutat intr-o camera neincalzita acum si am sistat udarile si il las asa pana pe la mijlocul lui aprilie cand il voi muta in gradina. Poate il pacalesc sa infloreasca :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Insa eu acum ii duc pe toti afara (tot in ghiveci), desi peste o saptamana se anunta minime de 0 sau -1 grad Celsius peste noapte, credeti ca va fi bine pentru crini? Atat cei mici cat si cei mari au inceput sa rasara, o sa pastrez doar crinii foarte-foarte mici in casa, pe ceilalti ii duc pe toti la teren. De obicei, cand anunta un minim de 0 sau -1, nici macar nu se atinge sau se ajunge la temperatura asta minima doar pentru cel mult pentru o ora-doua...
Chiar sunt nerabdatoare sa vad ce face crinul mititel cu tija, ar fi tare fain sa faca si flori, dar nu cred ca mai mult de 2, e mult prea mic. Pe net am citit insa ca nu infloresc daca nu ii prinde frigul putin, acum nu stiu cat sa-l fi prins frigul pe asta ca nu cred ca in camera aceea temperatura a scazut vreodata sub 8-9 grade.
A-propos de comanda planuita pentru primavara de la englezi, nu mai vreau sa particip deoarece am gasit cativa noutati si la polonezi, evident la preturi mai bune, voi vedea in vara daca infloresc ce trebuie si apoi vad ce fac si cu englezii la toamna. Dar mai era inca un site pe care l-a descoperit bradut: lilypol, ai vrea sa ne strangem cateva sa facem o comanda si la ei?
 
Ultima editare:

Ioana Hotea

Active Member
Probabil daca se face o comanda comuna voi participa, dar sper sa se faca mai incolo, dupa 15 martie. Acum am si eu o comanda consistenta la polonezi, plus altele, m-am intins cam mult..
Daca aduci in casa ghivecele la temperaturi mai mici nu cres sa fie problema. Ideal ar fi daca ai avea un sant ceva, sa fie oarecum sub nivelul solului ghivecele. Sau sa le invelesti in ceva. Atunci le poti lasa definitiv afara. Chiar daca nu infloresc anul acesta (sunt sansele mici totusi), se dezvolta mult mai frumos dupa.
 
Sus