Proiectul Bonsai

caed

Member
Acuma am o problema si mai mare! Au aparut ceva melcisori pe pamant, dar sunt transparenti. Nu le pot face poza ca nu se vad in poze. Ajutati-ma va rog!
 

caed

Member
Vad ca n-a zis nimeni nimic... Am dat cu mopsilan, dar cred ca e prea tarziu. Mai mult de jumatate din frunze sunt ingalbenite si cad intr-una... Nu stiu daca mai pot face ceva ca sa-l salvez..
 

caed

Member
Probabil ca nu mai urmareste nimeni pe aici, dar tot postez. Starea lemnului cainesc (imi e prea greu sa pronunt si sa scriu denumirea normala) e cam tot asa. Frunzele se ingalbenesc si cad, acum acele larve zici ca-s paralizate, poate-si face efectul mopsilanul... Nu stiu :-??. Intre timp am dat o fuga pana in lidl si am vazut niste ficusi la un pret accesibil (22 de lei) I-am facut si ceva poze si vroiam sa intreb daca sa-i schimb pamantul acuma, pentru ca mi se pare o porcarie de pamant! sincer...


 

marq

Member
EU zic sa-l pui intr-un vas o idee mai mare si sa elimini doar partial din substratul initial astfel incat sa nu ajungi la radacini si doar sa competezi cu pamant, apoi udpa ce se adapteaza treptat la noul mediu sa faci o replantare serioasa. Oricum pe caldurile astea nu stiu cat e de indicat de mutat copacii.
 

marq

Member
Nu sunt expert in ganganii, vorbeai mai sus de melcusori, acuma zici de larve... daca ai dat cu chimicale si nu se intampla nimic va trebui sa schimbi solutia.
Daca sunt afectate frunzele poti incerca o defoliere totala, daca acolo sunt localizate acele larve de care zici.
Si al meu are ceva pete prin frunzel, nu situ daca e vreo ganganie sau de la soare, l-am bagat oricum inapoi in balcon ca afara se topea pe picioare de cald, :) am crezut ca l-am pierdut.
In ce mediu mai sta acuma? e uscat, e umed? extremele trebuie evitate, la fel si in substrat.
 

caed

Member
Credeam ca sunt melcisori, dar sunt ceva larve. M-am uitat acuma mai atent si parca au paralizat... Nu se mai misca. Mai astept o saptamana si sper ca am scapat de ele. Acuma l-am bagat in apartament si mediul e destul de uscat, de udat il ud la fel si nu cred ca pare sa fie asta problema. Acuma sper sa-si revina si sa treaca cu bine peste asta...
 

vali

Active Member
Moderator
caed a spus:
de udat il ud la fel si nu cred ca pare sa fie asta problema
De cele mai multe ori, de unde nu te astepti, de acolo vine problema.
Personal, mi-e greu sa cred ca o liota de melcisori sau larve de "fungus gnat" ar putea afecta radacinile in asa hal incat sa destabilizeze planta (si intr-un interval atat de scurt). Cred mai degraba ca udarea e problema.

La ficusi poti face replantarea cam in orice perioada. Fiind in miezul verii, e bine sa fii mai bland cu radacinile, totusi.
 

caed

Member
Si-a revenit complet ligustrum-ul. Funzele ce erau galbene le-am taiat iar cam de peste tot a dat ramuri noi. Isi revine incet, dar sigur :-)
 

caed

Member
Am dat cu mopsilan parca.. Si-a revenit, a dat crengute noi, frunze, dar acuma vad ca iar a inceput sa i se uste unele frunze. Nu mai inteleg nimic.
Chiar ma uitam manainte la el si am zis ca ce bine ar merge o marcotare pe "creanga"principala pentru ca se duce in 3 parti din tulpina si arata urat... Oricum, marcotarea banuiesc ca o pot face doar in primavara, nu? Acuma nu as reusii deloc?
 

marq

Member
Ligustrumul e vesnic verde deci are cresteri tot anul, drept urmare ar trebui sa mearga si acum o marcotare. Al meu vad ca nu suporta soarele direct, in balcon ii merge binisor, zic binisor caci a cam stagnat din crestere.
 
Sus