Proiectul Bonsai

caed

Member
Dupa cum am zis, am reusit sa ajung azi pe la tara si am facut cateva poze :). Nu-s prea reusite ca, mno, nu-s fotograf :):




In ultima, e cel mai mic mugur... Adica deja e ramurica :rofl:
 

marq

Member
Caed am vazut ca te-au exilat, la drept vorbind baietii prezinta lucrari deosebite, iar noi incepatorii dam cu bata-n balta.
De ce nu ai cautat o cioata groasa, eu am gasit o liziera de visini taiata de la nivelul solului, dar nu era momentul potrivit sa ma dau la sapat ca eram asteptati si trebuia sa intru si cu pantofii prin pamant, poate altadata.
Pomisorul tau poti ori sa-l reduci la minim, eventual pana la acea ramurica noua si sa faci un copacel minion ori sa-l pui in pamant daca tot ai gradina la tara si sa-i stimulezi ramificarea radacinilor cat mai aproape de trunchi prin taieri circulare anuale.
Daca eu bat campii sigur vei primi sfaturi de la profesionisti.
 

vali

Active Member
Moderator
Caed, vazand curtea din jurul vasului, ma gandesc ce pacat e ca-l tii acolo...
Este mult prea firav inca, iar in vas nu va avea o dezvoltare spectaculoasa. Pentru a obtine un material pe care sa poti lucra, ar fi indicat sa-l lasi in pamant cativa ani buni.
 

caed

Member
Vali, Am cam 2 hetare de curte :rofl:. In spatele casei e plin de copaci si mai ales de visini...
Marq, am inteles ca sunt incepator, dar totusi se putea sa imi zica frumos ca nu e locul lui acolo si intelegeam. Nu sa zica ca e bataie de joc sau de astea...Ok, in fine. Nu vreau sa fac eu regulile acestui forum... Sunt cei de sus care stiu ce trebuie sa faca ca sa mearga bine asa ca nu ma bag.
In privinta cu ce ai zis. Initial, nestiind cu ce se mananca arta bonsai-lor am luat un visin direct de afara, i-am taiat radacinile, pana le-am redus micute sa intre intr-un vas de ceramica pt bonsai si l-am lasat acolo. Nu are rost sa zic ca dupa 3 zile era gata de el, nu? :rofl: Asa ca am zis ca o ultima incercare. Iau un copacel mai mare si-l pun intr-un ghiveci mai mare ca si cum l-as replanta in alt loc in pamant... Ciudat, dar a rezistat. Si sincer nu mai vreau sa-l pun in pamant...
La ce te-ai referit cand ai zis sa fac un copacel minion? Si eu m-am gandit sa-l tau pana la acea ramurica, dar dupa aia nu mai stiu ce ar trebuii sa fac...
 

marq

Member
Legat de postarile pe forum, nu te simti mai in largul tau pe topicul personal? Mi-am facut si eu unul daca ai observat ca sa deranjez pe nimeni unde am sa postez... as zice mai mult tentative decat prosteli pentru ca ceea ce e catalogat o prosteala pentru un avansat e de fapt o munca istovitoare pentru un incepator care da din coate, se agita, ca intr-o camasa de forta si nu stie cum sa conduca un copacel.
Ziceam ca daca nu vrei sa-l pui inapoi in pamant una din variante ar fi sa obtii un bonsai mic mic de tot la grosimea actuala pentru a reusi sa dai o impresie de batrante, ca si proportii/rapoarte intre grosimea trunchiului si a ramurilor. Altfel il lasi asa sa creasca cat poate in acel vas. Daca vrei sa ramifici cat mai aproape de trunchi te-as sfatui sa reduci mult ramurile, dar si ramurile existente fiind cam subtirele nu stiu daca se merita.
Ce stiu e ca visinul salbatinc (sper ca nu cel protejat prin leg) obtinut din seminte ale unor visine care au cazut candva pe pamant si au incoltit e o specie rezistenta si versatila, ma uit la ei cum supravietuiesc chair daca lumea ii rupe, ii taie de la sol, n-au treaba cu nimeni, isi revin si cresc in continuare, rezista si la geruri.
 

caed

Member
Asta e visin crescut din radacina visinului mare, deci nu cred ca e visin salbatic :-??. Atunci il mai las si anul asta in ghiveciul ala fara sa-i fac nimic si sa vedem la anul cum arata?
 

sicora fabian

Active Member
Cosmin, daca reusesti sa tii visinul in ghiveciul in care l-ai pus cativa ani, vei obtine un bonsai foarte frumos, cu interventii minime!
Problema la visin este ca se degarniseste la baza si va trebui ca, anual, sa-i reduci ramurile la 2 - 3 muguri, pentru a tine frunzele aproape de trunchi. Peste doi - trei ani vei avea si floare - moment in care va trebui sa-l fertilizezi, dar pana atunci nu-i da multa hrana.
Rabdare! Eu am semanat anul acesta paducei si mi-au rasarit, deci iti dai seama ca 5 - 6 ani voi astepta, insa face parte din "investitie"! :rofl:
La bonsai, rabdarea este principala unealta!
Succes!
EDIT: Daca in aceasta perioada ajunge la 70 - 80 cm, este perfect! Eu l-as taia deasupra primului lastar, astfel isi va forma trunchiul mai gros decat restul tulpinii si-i vei reduce distanta dintre viitoarele sarpante.
 

caed

Member
Fabian, are deja cam 50 de cm... si lastarul ala cred ca are mai mult de vreo 7 cm... a crescut foarte mult. Tot nu-s prea hotarat daca sa-l tai pana la acel lastar acuma sau numai la anul... is asa nehotarat...
Si... mai am un bonsai in apartament luat anul trecut prin vara si am lasat sa creasca niste crengi mari, dar le-am taiat si am vazut ca din vreo 5 crengi mi-a dat lastari noi, dar vroiam sa va intreb daca pot sa-l tai cand vreau sau doar in primavara si toamna? mentionez ca de cand il am ii tundeam crengile care cresteau tot cam pe la 1-2 luni... Ce imi ziceti sa fac?
 

caed

Member
Sincer sa fiu... nu stiu. stai ds caut o poza, doua si le pun aici...
Am gasit pozele aici pe forum. Sunt facute inainte sa-i tund crengile alea nebune :rofl:



 

sicora fabian

Active Member
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci, Cosmin, este sa-l scoti afara!
Scurteaza-i lastarii aia lungi si aeriseste-l la interior. Sa nu-l lasi iarna neprotejat caci ingheata.
Daca ai primit alte sfaturi, urmeaza-le, dar scoate-l afara, treptat.
 

caed

Member
Fabian, le-am taiat deja... Sincer sa fiu, nu am unde sa-l scot afara ca stau la bloc si stau si la parter, deci naptea as ramanea fara el. iar pe la tara ma duc cam o data pe saptamana sau chiar mai rar, deci ar murii... M-as baga sa-l aerisesc la interior, dar ma tem sa nu-l stric...
 

sicora fabian

Active Member
N-ai ce strica si nu-ti fa griji.
Alege 5 - 6 lastari care dau spre exterior, taie-i pe ceilalti du-l la tara, ingroapa ghiveciul in pamant pentru a nu se incalzi la soare si ia-ti o planta de interior pentru apartament - ti-as recomanda un ficus!
 

caed

Member
Si cu ce-l ajut daca-l pun in pamant la tara? Nu sunt sanse sa moara? ca acasa daca nu-l ud odata la 3 zile incep sa se plosteasca frunzele...
 

caed

Member
Dar totusi, cu ce-l ajut daca il scot afara?

Si imi poti da vreo idee cam ce forma pot sa-i dau acuma?
 
Sus