probleme leandru

am vazut de ceva timp ca pe un leandru...la invadat furnicile...si are niste pete...din ce cauza?cu ce as putea da ca sa pot scapa de ele?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pune un colier din glue pentru soareci la baza , iar lui fa-i un dus serios la frunzele afectate , speli bine de tot
 

ghia_don

Active Member
:eek: :eek: Ai un atac masiv de paduchi testosi !! :eek: Poti sa-l stropesti cu un insecticid ,sa-l bagi intr-un sac menajer legat bine la gura si sa-l lasi vreo trei zile undeva la umbra. Dupa aceea, ia la spalat fiecare frunza cu un tampon de tifon, pina cureti toate jigodiile alea. Stergi bine si tulpina, ca e plina si aia... Repeti stropirea dupa o saptamina de la curatare, fara sa-l mai bagi in punga.
 

gabriela61

Member
si eu am patit asa la un leandru.L-am spalat bine pe fiecare frunza dar au mai ramas.Mi-a spus cineva ca se duc cu spirt medicinal si dus.Oricum se vede ca a scapat de majoritatea pentru ca e plin de boboci.Paduchii astia coabiteaza foarte bine cu furnicile probabil unde secreta chestia aia lipicioasa si dulce si acum pe leandrul meu se plimba o gramada de furnici.
 
Sus