Probleme la lamai

liliput

Member
Buna.Am incercat sa gasesc un subiect unde sa-mi postez intrebarea dar n-am gasit.Asa am inceput subiectul asta.
Deci...am doi lamai,vara ii tin in curte,tot ce am citit ca le trebuie le-am asigurat,dar acum am vazut ca din multimea de flori au cazut foarte multe,intai petalele,apoi rodul ( viitorul fruct) cu codita cu tot.
Si 2 : sant plini de furnici pe tulpina.
Va rog,ajutati-ma!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut , rodirea si numarul de flori nu justifica numarul de fructe. Ingrasamintele corecte ajuta dar tot cat hotaraste el va pastra. Umiditatea din coroana insa e obligatorie , simularea aerului umed de primavara e esential pentru ca florile/fructele sa nu avorteze. Incercati si un Atonik pentru flori/fructe cat mazarea. Furnicile le combatem cu un produs antifurnici...de ex Bros Furnici
 

liliput

Member
Salut , rodirea si numarul de flori nu justifica numarul de fructe. Ingrasamintele corecte ajuta dar tot cat hotaraste el va pastra. Umiditatea din coroana insa e obligatorie , simularea aerului umed de primavara e esential pentru ca florile/fructele sa nu avorteze. Incercati si un Atonik pentru flori/fructe cat mazarea. Furnicile le combatem cu un produs antifurnici...de ex Bros Furnici
N-am apucat sa-i punem niciun ingrasamant inca; umiditatea in coroana nu e asigurata daca sta afara?
Multumesc pt raspuns.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu intotdeauna , pulverizari foliare cu ingrasaminte foliare si / sau Atonik ajuta foarte mult.

Succes!
 

liliput

Member
Am descoperit acum ca au furnici si in pamant,nu numai pe tulpina.Au facut gauri si umbla de colo pana colo.Am citit undeva ca o solutie sa scapam de ele ar fi apa cu mucuri de tigara.E o vrajeala?
 
Sus