probleme la clematite

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ma bucur ca l-ai descoperit. Partea proasta e ca sunt hermafroditi. Se inmultesc singuri, nu au nevoie de pereche. Urmareste cu atentie in zilele urmatoare ghivecele si eventualele urme.
 

bradut

Well-Known Member
Hmm, deci trebuie sa urmaresc in continuare. Saru' mana pentru tot! Chiar nu stiam nimic in legatura cu subiectul asta.
 

bradut

Well-Known Member
Miki, in fata blocului nu am gradina, ca se lucreaza la parcari. Si, oricum, a plonjat de la etajul 4. In ceea ce priveste gradina mea, ea este situata pe un deal, departe de civilizatie. :D

Si daca nu-l aruncam pe fereastra, ce faceam cu el? :rofl: Ca de strivit,chiar nu puteam s-o fac. Ce sa-ti mai spun..., ca eu daca vad o musca plutind in galeata cu apa, o salvez! :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Banuiam ca asa faci. Si eu eram la fel, pana anul trecut cand am descoperit distrugerile lor... Ai citit in articolul acela cat sunt de rai. Cand ai gradina infestata de limacsi nu mai stii de mila...

Ai mare grija sa tii sub observatie ghivecele. Nu le duce prea curand la gradina. Acum ca stii sigur ca a fost vb de limaxi, cumpara neaparat Optimol si presara in ghivece. Nu afecteaza plantele.
 

bradut

Well-Known Member
Asa am sa fac. :D In balcon aparusera intre timp si clematitele de la polonez. Insa le-am dus foarte repede la gradina (dar nu le-am plantat inca), vazand ca ceva rau se intampla cu cele de la Yurta. N-am vrut sa se raspandeasca si la cele noi venite.

Maine caut Optimol, am inteles! :D
 

mircea g

Member
Poate recomanda cineva un ingrasamint " minune " pt clematite ? Am citeva care merg destul de bine , dar una a inceput sa se decoloreze , frunzele bat spre galben ... Poate o ajut cu ceva ...
 

gomez99

Well-Known Member
daca sint in gradina incerca intii cu bionat si niste sulfat de magneziu. daca nu reactioneaza dupa 10 zile, sau daca sint in ghiveci, incearca cu un compus de microelemente Foliar Combi Micro sau chiar cu Nutricig. Ultimul are si azot, excesul poate "buruieni" planta.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Sint in gradina si cred ca este umiditatea mare caci am tot scos apa dintr-un bazin ... Revin cu o poza . https://www.sunphoto.ro/digitalmedia/Gradina/115001893 ...evident s-a incarcat aiurea , dar se vede .
Se vede.
Nu stiu daca e de la umiditate neaparat. Eu am 2 clematite una langa alta pe aceeasi latura a arcadei. Una e verde sanatos si cealalta e galbena ( Pilu). Si se ingalbeneste in fiecare an de vreo 3 ani incontinuu. Cred ca in toamna o scot daca nici anul asta nu gasesc Clorostop.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
F bine. Si la mine a plouat. Am reusit sa dau cu 24 ore inainte de ploaie cu chelat de fier, dar l.a spalat ploaia. Doar la trandafiri se vede un pic de efect, dar trebuie sa repet tratamentul.
Update. Trandafirii si hortensia si.au revenit la normal in 4-5 zile, aplicare cu 24 de ore inainte de ploaie. La clematita care era foarte galbena, incepe sa se coloreze la loc in verde, dar mai greu. O mai las cateva zile si reiau tratamentul.
 
Sus