Probleme Kiwi

GeorgeB

Member
Salut! Am fost plecat de acasa pentru o saptamana si la intoarcere am gasit kiwi-ul asa cum se poate vedea din pozele de aici https://plus.google.com/photos/11579249 ... 1310846865

Locatia plantelor: pervaz, orientare spre N/N-E deci, soare direct doar dimineata, pana pe la 8-9
Udare: o data la 2 zile, 1 litru de apa la cel mare, jumatate de litru la celelalte
Plantutele mai verzulii au stat ascunse sub frunza unei gloxinii

Ce parere aveti? Au fost arse de soare? Vreo boala, ceva?
Ce pot face sa le readuc la "normal"? :D
 

geodezia

Well-Known Member
na nu ma prea pricep da eu cind pat o chestie din asta cu hibi rup frunzele arse si las sa dea lastarii noi ca si asa nu isi mai revin frunzele
 

GeorgeB

Member
Am reusit sa aflu ce are plantuta.
A fost atacata de acarieni din aia galben-portocalii :( (Tetranychus urticae koch)
Abia astazi am descoperit dupa ce am vazut o panza de paianjen foarte fina si cativa paianjeni la baza frunzei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pe kiwi nu am prins inca , o sa verific si eu dar stiam ca "parul" ii cam incurca pe daunatori
 

GeorgeB

Member
Le plac mult frunzele de kiwi. ....L-au terminat de seva. Sper sa nu fie afectati si mugurii. :(
La mine au fost arsi de soare, apoi au fost atacati de paianjeni...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am dat preventiv toata vara cu Milbecnock si poate de aia nu am vazut , arsuri de soara am avut doar cand au fost peste 35C
 
Sus