Probleme Kalanchoe thyrsiflora

Marianis

New Member
La Kalanchoe thyrsiflora a mea i se usca varfurile frunzelor. Are pamant bun, pentru cactusi care merge la suculente, o ud cum trebuie, saptamanal. Si mai e si problema ca toate frunzele, inafara de cele tinere, sunt umpic secate de viata. De ce se produc aceste 2 probleme? Ce as putea face ca sa imi creasca planta frumos?
 

Marianis

New Member
Desigur. Acesta este din varful frunzei, pe care l-am taiat. Am observat ca daca fac asta nu se usca toata frunza.



Iar aceasta este planta si frunzele, cam pleostite:







Scuzati de prea multe intrebari puse pe forum, dar sunt la inceput. Multumesc pentru intelegere, si pentru faptul ca nu va enervez. Deci, ce parere aveti?
 

Dixisor

Member
Vasul e de ceramica/teracota? Pt ca daca frunzele sunt dezhidratate poate fi din cauza ca radacinile sufera, radacinile sufera pt ca se lipesc de peretii vasului de ceramica si mor (cele care se lipesc direct). E doar o ipoteza...
Oricum, daca frunzele sunt deshidratate exista o problema cu apa, ori e prea multa umezeala la radacini si murind nu transporta tot necesarul, ori se evapora prea repede intre cele doua udari, mai ales daca ai caloriferul in apropiere si vasul poros.
 

Dixisor

Member
off topic. te rog sa-mi spui cum se numeste planta care se vede in spate. imi place tare mult.
 

Marianis

New Member
Tradescantia zebrina. E din plastic, nu din ceramica....probleme la radacini nu are, ca acum cateva saptamani i-am schimbat pamantul, caci am luat special pt ea...si nu am vazut ceva probleme la radacini. Probabil e deshidratarea.... o fi fost deshidratata cand am luat-o, si am tratat-o ca si cum ar fi sanatoasa. Daca iti place tradescantia zebrina incearca si Tradescantia spathacea si Tradescantia sillamontana. Multumesc de raspuns!
 
Sus