Probleme gladiole

Aveti idee ce au aceste gladiole? M-a rugat o doamna care le detine daca o pot ajuta. Doreste sa afle cauza care a dus la aceasta situatie si un eventual tratament. Pana acum n-am mai intalnit astfel de situatii cu gladiolele.
Au fost plantate in martie intr-un loc si apoi puse in sera in ghivece. Eu din cate stiu gladiolele nu se dezvolta bine in ghivece, am incercat si eu acum cativa ani. Aici este mesajul doamnei:
" La plantare , am folosit pietris pt drenaj , pamantul este de la florarie , in saci de plastic , am amestecat 4 gr granule Ingrasamant OSMOCOTE la 10 l pamant , am mentinut pamantul ud , exact dupa necesarul pamantului ,, dar fara sa favorizez putrezirea , din 2 in 2 sapt , dupa 45 zile, am pus ingrasamant pt flori CRISTALON , diluat in apa .Acum sunt la soare , dar fara curenti de aer, deoarece ghivecele sunt asezate pe jos , in interiorul unei curti ."
Va multumesc!

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pozele nu vor fi vizibile deoarece de pe sunphoto NU se pot pune direct poze pe forum. Pune doar link catre pagina sunphoto. Pana atunci imi dau doar cu parerea, crescand gladiole mai multi ani. Din experienta spun deci ca sufera de boli fungice ce afecteaza frunzele si tuberobulbii. Patarea bruna (septorioza) si patarea neagra a frunzelor sunt destul de comune. Solutia? Tratament cu antifungice: zeama bordeleza, Captan... In special inainte de inflorire.
 
Pozele nu vor fi vizibile deoarece de pe sunphoto NU se pot pune direct poze pe forum. Pune doar link catre pagina sunphoto. Pana atunci imi dau doar cu parerea, crescand gladiole mai multi ani. Din experienta spun deci ca sufera de boli fungice ce afecteaza frunzele si tuberobulbii. Patarea bruna (septorioza) si patarea neagra a frunzelor sunt destul de comune. Solutia? Tratament cu antifungice: zeama bordeleza, Captan... In special inainte de inflorire.
Multumesc pentru informatii! Ulterior posesoarea bulbilor mi-a comunicat cateva informatii utile si am aflat care a fost si cauza aparitiei. Aerisira slaba a spatiului si banuiesc ca si umiditate destul de mare.
Am fost la 2 fitofarmacii si mi-au recomandat topsin + dithane + inca o solutie care ajuta la fixarea substantelor pe frunze, avand in vedere ca in general apa sau solutiile nu adera pe frunzele gladiolelor. Doamnele de acolo au spus ca este vorba de fainare si rugina.
Poze aici: http://tudosealexandru.sunphoto.ro/zxrtujorfdg
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sigur isi vor reveni. Topsin-ul e un sistemic eficient. Gladiolele n-au nevoie de umiditate atmosferica excesiva. Se dezvolta foarte bine in exterior. Chiar si acolo bolile fungice pot gasi conditii favorabile...
 

LadyBug

Well-Known Member
huuh, chiar asa , am si eu probleme din astea la cateva frezii si-mi treceau ganduri negre prin cap: virusi! Dar e posibil sa fie de la caldura prea mare ziua, lipsa curentilor de aer, lipsa umiditatii, cum spuneti aici, sper ca nu e si altceva! A reusit acel tratament recomandat la gladiole?
Si totusi, mie nu mi se pare credibil: fainare la gladiole sau frezii?
 
Ultima editare:
Nu stiu sa va spun, plantele respective nu au fost ale mele, ma rugase o doamna sa intreb pe forum, pentru ca dumneai nu se descurca la calculator. N-am mai tinut legatura cu acea doamna.
 
Dar cum spunea doamna Adina-Ioana:
[...] crescand gladiole mai multi ani. Din experienta spun deci ca sufera de boli fungice ce afecteaza frunzele si tuberobulbii. Patarea bruna (septorioza) si patarea neagra a frunzelor sunt destul de comune. Solutia? Tratament cu antifungice: zeama bordeleza, Captan... In special inainte de inflorire.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, deci nu e virus, desi nu stiu sa deosebesc virusul de alte boli. Totusi, pe mine ma ingrijoreaza 2 frezii, care dau semnele astea, ca de gladiole nu mai ma preocup pana la primavara. daca dau cu cenusa ori apa de cenusa pe ele nu le fac bine?

Gladiolele nu vor sa infloreasca in ghiveci deloc? Am incercat si eu cu 3 bulbii, i-am pus in peturi de cola dar nu au vrut sa infloreasca, oare le trebuie si lor o perioada racoroasa?
Am si multi bulbisori minusculi de gladiole, cu ei cum procedez, astazi i-am scos din pamant pentru ca era o zi calduroasa, ca de primavara si de poimaine am fost amenintati cu 6 zile de ger adevarat. Deci cu astia micii de tot, care s-au desprins deja de pe bulbul principal, ce sa fac, ii pot pune deja in ghivece sau trebuie sa-i tin la frigider?
 

AnDu

Active Member
Posibil sa fie de vina pamantul,este o anumitá firma care daca folositi acel pamant da probleme serioase(am uitat numele ) am patit si eu asta cu 5 gladiole si au murit...
 
Sus