Probleme dracaena rog ajutor urgent

Razvanpopa

New Member
Buna ziua,
Am probleme la una din plantele mele, dracaena, o am de mai multi ani acum un an i-am schimbat ultima data ghiveciul si pamantul . Au inceput sa-i apara la frunzele din varf niste pete maronii care se extind pana la uscarea totala a frunzelor. Mentionez ca nu am adus alte plante noi langa ea si ca din toate pe care le am in acel loc doar la ea am aceasta problema. O ud regulat vara o data pe saptamana sau cand vad ca are pamantul uscat la suprafata pe o adancime de cativa centimetri. O am de multi ani si nu as vrea sa o pierd va rog sa ma ajutati cu sfaturi sunt destul de ingrijorat. Atasez si fotografii si astept parerile voastre, va multumesc
 

Atașamente

lelia

Well-Known Member
Acele frunze arată ca si cum ar fi arse de soare, daca nu au avut contact cu razele soarelui poate fi o baterie ce produce aceste arsuri. Îndepărtează frunzele bolnave si mergi cu o mostră de frunză la fitofarmacie. Planta arată bine si nu va ceda ușor, este rezistentă si deosebit de frumoasă.
 

Razvanpopa

New Member
Multumesc pentru raspuns, au contact cu soarele insa destul de putin si de un an si jumatate si pana acum de cand sta acolo nu au aparut. Le-am indepartat si astept sa vad daca mai apar si pe alte frunze. Ce e ciudat este ca au aparut in special pe frunzele care abia iesisera mai mult decat pe cele mari dar probabil ca acelea sunt mai sensibile. Voi monitoriza atent oricum.
 

crysty

Active Member
Recomandarea lui lelia sa luati o frunza cu pata pe ea la fitofarmacie , e foarte buna, alegeti o frunza cu pata cat mai rotunda , de obicei cand petele de uscare sunt rotunde sau ovale si nu pe margina frunzei atunci e foarte probabil atac bacterian. Bacteriile fac pete rotunde de regula. Daca petele erau doar pe mariginea frunzei de jur imprejur atunci am fi vorbit de lipsa de apa sau exces de ingrasaminte sau pH dereglat.
Bacteriile apar si prospera la pamantul ud in exces asa ca nu udati in exces.
Luati o frunza ca mostra , si telefonul cu poze, probabil o sa va recomande un fungicid cu spectru larg sistemic precum Score sau Topsin sau Dithane care cred ca e de contact, nu mai stiu... Si daca va permiteti la bani, intrebati daca dupa tratament e bine sa stropiti cu un antistres precum amalgerol mai diluat cam 2ml la 1 litru de apa, amalgerolul costa vreo 12 lei 100 ml, si NU se amesteca solutia cu alte substante fie ele fungicide sau insecticide, se dau separat la cateva zile distanta.
Poate nu are atac bacterian (depinde daca nu ati luat pamant din vreo gradina si daca vasul era curat) ci e doar o reactie de disconfort la transplantat, stress, nu uitati sa intrebati de amalgerol.
Acum e vara , nu mai lasati sa se usuce pamantul cativa centimetri in adancime, udati o idee mai des.
Sa nu o fi transplantat in turba acida ca atunci pHul scazut o distruge.
 
Ultima editare:
Sus