probleme cu violetele

Mihaella

Member
Am fost si eu in vacanta si cand ma intorc ce sa vezi? 3 din frunzele puse de o saptamana la prins erau moi :cry:
Nu stiu cu ce gresesc, sunt puse in pahare de 166 cl, fara polistiren la fund, cu substrat de Compo Universal+perlit, aprox 60-40. Le-am udat de doua ori, o data cand le-am pus in paharut si a doua oara dupa 9 zile, a intrat un litru de apa la 30 de pahare, si asta fara sa se scurga apa din pahar.
Idei sa nu moara si restul? :(
http://mihaellam.sunphoto.ro/frunze_de_ ... e_la_prins
 

doina

Member
Nu este neaparat nevoie sa gresesti undeva, se mai intampla asta si la altii cu experienta.
Parerea mea este ca trebuia sa pui polistiren in strat de 1-2 cm pe fundul paharelor si sa le creezi conditii de sera frunzelor.
Daca sunt acoperite nu mai e nevoie sa le uzi multe zile.
Paharele sunt inalte si se foloseste doar substratul de la suprafata lui (2-3 cm), cel de la fund cred ca este tot timpul umed.
 

Mihaella

Member
doina a spus:
Nu este neaparat nevoie sa gresesti undeva, se mai intampla asta si la altii cu experienta.
Parerea mea este ca trebuia sa pui polistiren in strat de 1-2 cm pe fundul paharelor si sa le creezi conditii de sera frunzelor.
Daca sunt acoperite nu mai e nevoie sa le uzi multe zile.
Paharele sunt inalte si se foloseste doar substratul de la suprafata lui (2-3 cm), cel de la fund cred ca este tot timpul umed.
Sa le pun mai putina apa si sa pun pahare transparente deasupra?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Mihaella, ce de frunze ai!! Ce gradinita de puiuti vei avea in curand. Daca doar trei ai pierdut, eu zic ca procentul e bun. Eu am pus 6 la prins acum o luna. Una s-a prapadit, una sa semne ca nu se simte bine, iar celalalte patru par ok. Sper ca alte surprize neplacute sa nu mai apara :rugaciune:
Ca masura de siguranta eu am decis sa le administrez apa prin metoda wick-watering, asa stiu sigur ca isi iau ele cat au nevoie si toata lumea e multumita, si eu, si ele.
 

Mihaella

Member
ruxitzika a spus:
Mihaella, ce de frunze ai!! Ce gradinita de puiuti vei avea in curand. Daca doar trei ai pierdut, eu zic ca procentul e bun. Eu am pus 6 la prins acum o luna. Una s-a prapadit, una sa semne ca nu se simte bine, iar celalalte patru par ok. Sper ca alte surprize neplacute sa nu mai apara :rugaciune:
Ca masura de siguranta eu am decis sa le administrez apa prin metoda wick-watering, asa stiu sigur ca isi iau ele cat au nevoie si toata lumea e multumita, si eu, si ele.
Sperrr din tot sufletul sa le mearga bine, una din frunzele care spusesem ca s-a plostit, ei bine, si-a revenit, :indragostit: am topait de bucurie cand am vazut. Pana acum au murit doar 2 frunze, sunt optimista, cu toate ca sunt la inceput, am avut pana acum numai violete comune.
Bafta la puiuti! Sa ne spui mai incolo cum le mai merge.
 

Florareasa

New Member
Problema la violete

In gradinuta mea, din interior asa sa ma exprim :D ,am si o colectie de violete ,roz pal,roz inchis,alb-albastru si mov,Si nu inteleg de ce cea mov nu vrea sa dee flori deja de aproape un an :astept: :( .Sa zic ca o tratez diferit de celelalte nu as zice ,toate stau pe acelasi pervaz ,toate au lumina la fel toate is udate la fel si cind la inflorit ,toate infloresc inafara de cea mov.Oare de ce? :gandit:
 

adite

Active Member
Cat de mare este ghiveciul? Daca este prea mare, atunci planta poate avea probleme cu radacinile. Este bine sa postezi cateva poze.
 

Florareasa

New Member
Iat-o, nu cred ca e problema in ghiveci ,mi se pare normal pentru dimensiunile ei.
[url][/url]
[url][/url]
[url][/url]
 

doina

Member
Planta arata foarte bine dar dupa parerea mea ghiveciul este mare pentru ea.
Cred ca va inflori cand vor mai scadea temperaturile.
 

Mihaella

Member
Intrebarea mea nu are neaparat legatura cu topic-ul, insa nu stiam unde sa scriu.
Caut pahare de 80 cl si nu am gasit in hypermarket-urile din Bucuresti si nici in Hornbach, cele mai mici sunt de 180 cl, aveti idee unde as putea gasi? Am nevoie sa mut piticele, ele stau acum in cele de 180.


http://mihaellam.sunphoto.ro/
 

Mihaella

Member
Mihaella a spus:
Intrebarea mea nu are neaparat legatura cu topic-ul, insa nu stiam unde sa scriu.
Caut pahare de 80 cl si nu am gasit in hypermarket-urile din Bucuresti si nici in Hornbach, cele mai mici sunt de 180 cl, aveti idee unde as putea gasi? Am nevoie sa mut piticele, ele stau acum in cele de 180.


http://mihaellam.sunphoto.ro/

Dupa lungi cautari, am gasit intr-un final la Mega Image pe Mosilor :dans:
 

gabriela61

Member
pentru ca nu am stiut unde sa intreb,intreb aici.Am o problema cu 2 violete(de fapt nu eu ci verisoara mea)dar i-am promis ca intreb.Are 2 violete la care frunzele s-au umplut de semne din acelea decolorate ca si cum o rama s-ar plimba prin interiorul lor.Eu stiu ca e ceva ce nu e bine dar nu stiu ce si nici cum se trateaza.
 

doina

Member
Nu este neaparat nevoie sa fie vorba de paraziti.
Mie mi se mai intampla la unele violete imediat dupa intinerire cand nu rup destule frunze si planta ramane fara radacini.
Ar trebui sa le verifice radacinile.
Daca violetele sunt pe pervazul unei ferestre sudice poate fi si de la soare.
 

gabriela61

Member
da stiu ca sunt pe un pervaz si sunt mai multe ghivece dar numai 2 au problema asta.O sa-i zic sa verifice si radacinile.Culmea este ca numai ele sunt pline de flori.Multumesc!
 
Sus