probleme cu violetele

anaelis

Member
imi cer scuze ca am scris cu litere mari, dar eu la birou trebuie sa folosesc literele mari si mai uit caps lock-ul pus :oops: imi pare rau ca ai interpretat ca tip :( nu am vrut sa va deranjez... multumesc oricum de raspuns!
 

Chiquitita

Member
Dragelor , am si eu o problema cu o violeta si am nevoie de ajutorul vostru. Imi puteti spune ce ar putea avea violeta mea alba?



Frunzele mai deschise la culoare sunt moi. Eu o ud in farfurioara.
 

byby_anka_w

Member
anaelis a spus:
imi cer scuze ca am scris cu litere mari, dar eu la birou trebuie sa folosesc literele mari si mai uit caps lock-ul pus :oops: imi pare rau ca ai interpretat ca tip :( nu am vrut sa va deranjez... multumesc oricum de raspuns!
hei hei hei! nu sa suparat nimeni si nu ne-ai deranjat(asa se interpreteaza literele mari si am vrut sa sti si tu :wink: )
asteptam poze
 

byby_anka_w

Member
Chiquitita a spus:
Dragelor , am si eu o problema cu o violeta si am nevoie de ajutorul vostru. Imi puteti spune ce ar putea avea violeta mea alba?



Frunzele mai deschise la culoare sunt moi. Eu o ud in farfurioara.
in primul rand,sfatul mei este sa le desparti ca sunt inghesuite si nu se dezvolta cum trebuie,si incearca sa indepartezi acele frunze de la baza rozetei care sunt ingalbenite.
celelalte frunze cum sunt tot moi?
poate udarea prin farfurie nu satisface necesitatea plantei,deoarece observ ca ghiveciul e mare si inalt.
pune-le intr-un ghiveci cu diametrul de maximum 9 si 12 cm
 

adana

Member
si violetele mele,s-au patat usor pe margine.sunt cateva pete mici ,maro.se poate sa nu le fi udat deajuns?sau le-am udat prea mult?
 

angela draganoiu

Active Member
s-ar putea sa le fi pus prea multa apa. tre' sa stii ca nu le prea place apa fiind ca au radacinile subtiri, asa ca niste fire de ata, si putrezesc usor cind au prea multa apa.
incearca sa le uzi mai rar sa vezi cum reactioneaza. ale mele sint in ghivece relativ mari si le ud o data pe saptamina cu apa in farfurie, cind si cind mai pun apa si pe pamint.
 

adana

Member
eu le am in ghivece mici,cred ca au 10-12 cm diametru.dar si violetele sunt puisori.o sa incerc sa pun mai putina apa.dar eu credeam ca pun prea putina.ud doar cand s-a uscat pamantul deasupra :(
 

byby_anka_w

Member
adana a spus:
si violetele mele,s-au patat usor pe margine.sunt cateva pete mici ,maro.se poate sa nu le fi udat deajuns?sau le-am udat prea mult?
daca petele arata asa
este posibil sa fie si din cauza curentilor de aer rece care ajunge la ei.
@angela draganoiu,eu toate violetele le ud pe pamant dar nu inainte de a face un sant spre marginea ghiveciul inasa fel incat apa sa nu ajunga la planta
 

angela draganoiu

Active Member
este un principiu care zice ca nu lispa apei ucide, in cele mai multe cazuri, ci prea multa apa...............
chiar daca sint in ghivece mici tot le trebuie putina apa. uda-le mai rar si cu putina apa sa vezi ractia lor si apoi decizi.
 

adana

Member
da anca,asa arata petele,dar sunt muuuult mai putine.deci treb sa o mut,mai la adaposta,si sa le ud mai putin.ok,va multumesc.imi sunt drage rau,ca am doar pe ele 2,si sunt si micute.nu vreau sa sufere. :(
 

angela draganoiu

Active Member
Byby stiu de santul ala dar prefer in farfurie. le umplu farfuriile cam de 2 ori si pina saptamina urmatoare nu le mai ud. repet au ghivece un pic cam maricele si eu consider ca e de ajuns atita apa.
 

aura62

Member
violeta mea este bolnavioara :cry:
Am gasit-o in ianuarie, intr-un magazin la oferta (reducere), florile erau trecute dar mi-am zis ca oricum are sanse sa infloreasca inaintea puiutilor mei mici, asa ca am luat-o. Dar acum nu stiu ce sa-i fac, nu a miscat nici un pic de cand am luat-o, nu i-a creascut nici o frunzulita, uitat-va cum arata:
http://aura62.sunphoto.ro/violeta_bolnava
Toate frunzele din mijloc nu mai cresc, sunt foarte "lipite" una de alta, nu poti sa le misti decat daca le rupi, sunt ingramadite si nu stiu ce sa le fac...
Imi vine sa rup toate acele frunzulite din mijoc si sa astept sa vad daca mai cresc altele, ce sa-i fac? De trei luni sta nemiscata, nici nu creste nici nu se ofileste....
Stie cineva despre ce este vorba?As vrea sa o salvez, dar nu stiu cum... :(
 

adana

Member
aura,eu nu pot vedea poza,dar sfatul meu,e sa nu rupi frunzele din mijloc,ele sunt cele noi.o sa mai incerc sa deschid poza,poate vad si eu despre ce e vb...
 

aura62

Member
Da, pozele sunt in sunphoto si astazi vad ca nu se deschide.... :(
Frunzele din mijoc nu sunt noi, sunt micute si foarte, foarte dese, nu cresc deloc...nu a aparut nici o frunza noua.....de trei luni tot astept...a ramas exact asa cum am cumparat-o si nu stiu ce are....
 

adana

Member
ai verificat pamantul si radacinile?incearca si asta,poate ceva e in neregula in pamant...e greu daca nu vedem poza,dar mai asteptam.tu intre timp nu te supara pe ea. :D
 

karmenutza

Member
Hai ca am reusit sa vad poza. Nu cumva sta in curent/geam care se deschide des? Sau tripsi, cum zice Angela? Dar doar pe frunzele mici? Pe alea mari nu :?
 
Sus